Miten työelämässä?

Eli miten työelämässä on reagoitu insinöörin tutkintoon, kun olen kuullut joltain työnantajilta, että se on niin huonoa koulutusta ettei käytännön työssä ole hyötyä vaan tarttee kouluttaa itse uudelleen, kun ottaa töihin. Onko niin? Kuitenkin sivuilla kerrotaan että harjoituksia on paljon ja käytännön harjoittelua myös.
5758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta miks insinöörit ei syö suolakurkkuja?
Koska käsillä ei osaa tehdä mitään ja pää ei mahdu purkkiin...:DDD

Äänestä
  • 1. Ainakin myyntipäällikkköinsinöörit syövät zakuskapöydissä ollessaan suolakurkkija käydessään bisnesneuvotteluja venäläisten kanssa.
    2. Vappuyönä moni insinööri pyytää täytettyyn lihikseensä mausteeksi myöös suolakurkkua.

    Äänestä

Insinööri ei ole vielä kypsä valmistuttuaan.

Moni on valitellut kuinka valmistuttuaan joutuu tehtävään, josta on vaikea selvitä. Silti he ovat siitä ajan kanssa selvinneet. Insinööri ja mikä tahansa muu tutkinto ei anna kuin perusteet ammatin harjoittamiselle.

Sanoit, että insinööriopiskeilijoilla on paljon harjoituksia. Pitää paikkansa! Humanisteja mitenkään väheksymättä olen sitä mieltä että teknisellä alalla opintopisteiden eteen joutuu tekemään enemmän harjoituksia ja raakaa työtä kuin humanistisella puolella.

Insinöörillä viittaan sekä I ja DI

Äänestä
  • En ole opiskellut teknistä alaa, joten en sen rankkuudesta osaa sanoa, mutta kyllä tietyillä aloilla humanistitkin joutuvat tekemään töitä opintoviikkojen (/pisteiden) eteen.

    Itse useampaa humanistista ainetta opiskelleena minulla on tästä kokemusta. Esim. kielten peruskurssit voivat vaatia paljon aikaa ja aherrusta ja silti saaliina saataa olla muutama vaivainen ovari. Sanoit toki, ettet mitenkään halua humanisteja hyväksyä enkä sellaista kuvaa kirjoituksestasi saanutkaan, mutta halusin vain tuoda esiin oman näkemykseni asiasta.

    Äänestä

1. Tutkinto sinänsä ei merkkaa ylentyessä keskijohtoon asti. Inssillä saattoi olla alaisena dippainssejä.
2. Rkm-tutkinnon omaavat olivat parempia työmailla ja työnjohdossa.
3. Inssipohjalta oltiin tarjous- ja urakkalaskennassa.
4. Insinöörien kielitaidossa parantamisen varaa (saksa ja ruotsi retuperällä).
5. Monet juntteja esim. joutuivat vaikeuksiin Sohossa.

Toivottavsti saat lisää suorasukaisia vastauksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anni_ kirjoitti:

Eli miten työelämässä on reagoitu insinöörin tutkintoon, kun olen kuullut joltain työnantajilta, että se on niin huonoa koulutusta ettei käytännön työssä ole hyötyä vaan tarttee kouluttaa itse uudelleen, kun ottaa töihin. Onko niin? Kuitenkin sivuilla kerrotaan että harjoituksia on paljon ja käytännön harjoittelua myös.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu