Hei mitä ja miten ootte kerrannu fysiikan yo:hon? Mitä tärppejä kokeeseen voisi tulla? En saa aloitettua lukemista...Onko kellään samaa ongelmaa? :P
Fysiikan kirjoittajat!?!
abina
8674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Induktiosta on ollut melkein aina joku kysymys. Mekaniikasta tulee myös varmasti ainakin kaksi, ellei jopa kolme tai neljä tehtävää.
Itse aion keskittyä viimeisinä päivinä lukemaan teoriaa, koska ainakin 40% tehtävistä tulee olemaan teoriakysymyksiä. Laskemisen aioin jättää vähemmälle ja luottaa kokeessa MAOL:iin.
Teoriaa on n. 40%, kuten edellä todettiin. Ainoa homma on vain, että terioista ne pisteet ovat TODELLA kiven alla, verrattuna laskuihin. Katsokaapa niitä pisteytysohjeita, niin huomaatte, että teoriaa kannattaa kyllä kiertää ja kaukaa - mikäli laskut ja perustelut sujuvat. Ja jokerien pisteytys on fysiikassa mielestäni aika hakusessa. Useana vuonna ei ole kukaan koko maassa saanut yli 7 pistettä jokerista, joten jokainen voi päätellä kannattaako vastata jokeriin vai ottaa jostain muusta 6 pongoa.
"Useana vuonna ei ole kukaan koko maassa saanut yli 7 pistettä jokerista, joten jokainen voi päätellä kannattaako vastata jokeriin vai ottaa jostain muusta 6 pongoa. "
Ja lähteesi tuolle on? Tiestikö, että myös yksittäsiin tehtäviin halutaan jakauma, joten väkisinkin tulee 9pistettä koko maassa.
En ole se kirjoittaja, johon viittaat, mutta vastaan kuiutenkin.
"Ja lähteesi tuolle on?"
Etsi netistä vanhoja dimensio-lehtiä.
"Tiestikö, että myös yksittäsiin tehtäviin halutaan jakauma, joten väkisinkin tulee 9pistettä koko maassa."
Ei pidä paikkaansa. Esim. v.2002 fysiikan jokeriin vastasi vain 17 (!) henkilöä ja pistekeskiarvo oli 1,59.
jokerista irtoa yhtälailla pisteitä kuin muistakin tehtävistä, jos osaa enemmän niin saa enemmän kuin sen muista saatavan 6? meinaan ettei tarvi edes osata kokonaan ja voi silti saada "täydet" kuus pistettä.. Kyllä jokereita kannattaa koittaa!
"Ja lähteesi tuolle on? Tiestikö, että myös yksittäsiin tehtäviin halutaan jakauma, joten väkisinkin tulee 9pistettä koko maassa."
Vastataan arvon kaverille, kun kerran noin haluat tietää. Lähteeni on yllämainittu dimensio lehti (MAOL:n lehti).
Sieltä löytyy artikkelit matematiikan, fysiikan ja kemian yo-kokeista. Löytyy sensorien kommentteja, pistejakaumat yms. tietoa. Kannattaa tutustua tarkemmin.
Eli jokereista saa sen kuusi pistettä yhtä helposti kuin muistakin tehtävistä, mutta ne lisäpisteet vaativatkin hiukan enemmän.
kannattaa hiukan kertailla vahnoja tehtäviä. Laskutehtävistä saa helposti 6 pistettä, kunhan vain osaa laskea.
Itse laskin 8 laskua 2004 ja sain L:n (puolet kemian ja puolet fysiikan laskuja)
Nopeaa ja tehokasta. Yhteen esseen kirjoittamisen aikana on tehnyt ainakin pari helppoa laskutehtävää.
Ja sitten lopuksi kannattaa tarkistaa laskut, ettei tule turhia pistemenetyksiä