webastossa vikaa?

Osaako kukaan kertoa mikä webastoa vaivaa, kun käynnistysnapista painaa niin se alkaa humista (itse webasto), mutta ilmakanavista ei tule mitään? Parin kolmen minuutin jälkeen, kun webaston pitäisi alkaa lämmittää, tuuletin pyörii pari kertaa sekunnin pätkissä ja sitten webasto sammuukin jo kokonaan. Ajastimella sama homma.
Auto on -98 Yaris ja webasto asennettu uutena eli kuulunut varustepakettiin.
Auton oma tuuletin on ollut täysillä, koska webasto ei kuulemma lähde käyntiin pienemillä nopeuksilla.
53029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Todennäkösesti wepaston sytytystulppa tai mikä sit onkin pitäis vaihtaa! Kun tulppa sökö niin tekee juuri sitä että wepasto humisee vaan mutta lämmintä ilmaa ei tule tai ei siis puhalla mitään ja voi myös pitää poikkeuksellisen kovaa tai erilaista ääntä! Voi vaihtaa itsekkin jos osaa niin ei tule asennus hintaa päälle.

-98 Yaris? Ei kait yarista ole ku vasta -99
mallista eteenpäin? Tietääkseni :o
Mutta sillä nyt ei tähän ole mitään
merkitystä.

Herkkiä laitteita nuo wepastot ynnä muut ja kun se seisoo pitkiäkin aikoja vuodesta jolloin sitä ei tarvii niin kannattaa joskus kesä aikaankin antaa vaikka sade päivänä lämmittää autoa niin se pysyy paremmassa kunnossa.

Äänestä

ota äkkiä yhteyttä liikkeeseen josta ostit auton.
jos se on asennettu uuteen autoon siinä on sama-
kolmen vuoden takuu, kuin autossakin.
minulla oli täsmälleen sama vika, ei ollut
tulpan vaihdolla selvä, vaan vaihdettiin sellainen
putkimainen-osa jonka pohjalla verkko, eli missä
polttoaine palaa.
osan hinta 1400mk työ ja takuuseen meni juuri
ennen kolmea vuotta.

Äänestä

mielestäni yllättävän paljon. Itsellä diesel-autoni webasto ei toiminut kunnolla tai oikein kuin satunnaisesti. Ei joko käynnistynyt tai sitten kävi vain muutaman minuutin. Webastossahan on jännitevahti ja autoni seisoi joskus viikonkin. En tiedä laskiko jännite sitten liian alas.

Ihmeellistä oli myös - ja tämän olen kuullut joltain muultakin - ettei lämmitin toimi jos tankki on alle puolillaan polttoainetta. Riippunee auton merkistä. Jäänestoahan piti dieselissä käyttää talvella jos edes halusi haaveilla käynnistymisestä.

En tiedä onko Eberi toiminnaltaan varmempi, mutta toistaiseksi en ole aikonut laittaa nykyiseen bensa-autooni lämmitintä ollenkaan, kokemukset olivat sen verran huonoja. Kertokaahan omistanne.

Äänestä
  • eperi

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    eperi

    Eberspächer Toyota HJ61:seen, oliko hyvä valinta? Meinaan kun toisena vaihtoehtona oli Webasto?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


frank kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa mikä webastoa vaivaa, kun käynnistysnapista painaa niin se alkaa humista (itse webasto), mutta ilmakanavista ei tule mitään? Parin kolmen minuutin jälkeen, kun webaston pitäisi alkaa lämmittää, tuuletin pyörii pari kertaa sekunnin pätkissä ja sitten webasto sammuukin jo kokonaan. Ajastimella sama homma.
Auto on -98 Yaris ja webasto asennettu uutena eli kuulunut varustepakettiin.
Auton oma tuuletin on ollut täysillä, koska webasto ei kuulemma lähde käyntiin pienemillä nopeuksilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu