ootte yksiä suuria persläpiä, leuhkia mulkkuja, jotka ootte isältänne saaneet käsirahan verran täppiä alfan ostoon ja nyt sitten leuhkitte täällä mokomilla kotteroillanne. Ette tiedä autoista hevonheilautuksen vertaa ja suurin osa teistä on korvauksilla luuseroivia peräkamarinpoikia.
On sentään miehekästä omistaa kunnon ooppeli ja elellä melkein omillaan.
On sentään miehekästä omistaa kunnon ooppeli ja elellä melkein omillaan.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Kyllä siitä ooppelistasi vielä kulkeva peli tulee kun käyt k-raudan kautta ja haet purkin ferrexiä. Seuraavaksi romiksen kautta essolle spray-maalin ostoon ja eikun rasvamontulle hitsailemaan ja paikkailemaan. Voin luvata että leiman saat ja ahdistus helpottaa. Lippa vinoon vaan ja amisviikset lepattaen kohti uusia haasteita, rock rock..
Kiva että ilmoitit mielipiteesi Alfisteistä mutta luuletko tosiaan että ketää meistä kiinnostaa??
Mars takaisin hiekkalaatikolle leikkimään omiesi kanssa..
-Krister-
Alfa 156 V6
otappa kiltisti pampamisi...se helpottaa.
Todella miehekästä omistaa tällainen:
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?CountOff=629&DataNr=3&DisplayDetail=24594688&DoSearch=1&FormCategory=0&FormColor=...beliebig&FormDate=0&FormDurchmesser=0&FormEZ=-&FormKilometer=-&FormLand=.&FormMake=31&FormModel=corsa&FormPLZ=&FormPower=-&FormPrice=-12499999&FormSort=0&Page=0&SearchCat=bereich=pkw&sprache=1&bereich=pkw&sprache=1&x=53&y=2
Jospa tosimies ostaa tuollaisen emännälle (?) kauppakassiksi ja ajelee itse paremmalla, eli
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?CountOff=13&DataNr=0&DisplayDetail=23228890&DoSearch=1&FormCategory=0&FormColor=beige&FormDate=0&FormDurchmesser=0&FormEZ=-&FormKilometer=-&FormLand=.&FormMake=31&FormModel=kadett&FormPLZ=&FormPower=-&FormPrice=-12499999&FormSort=0&Page=0&SearchCat=bereich=pkw&sprache=1&bereich=pkw&sprache=1&x=28&y=4
Paljonka tosta menis autoveroa jos sen tois Suomeen??
...heh...
Tollasen Bertonen haen ens korvauksista ja piälle joku pottu Viskiä. Että on kaunis ! Löytyykös veljet muuten Suomesta montakin ??
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?CountOff=30&DataNr=22&DisplayDetail=11111111112302687&DoSearch=1&FormCategory=0&FormColor=...beliebig&FormDate=0&FormDurchmesser=0&FormEZ=-&FormKilometer=-&FormLand=.&FormMake=1&FormModel=Bertone&FormPLZ=&FormPower=-&FormPrice=-&FormSort=0&Page=0&SearchCat=bereich=pkw&sprache=1&bereich=pkw&sprache=1&x=57&y=5
Aika namu autoksi. Ratti vaan näyttää turhan muoviselta.
Tekis mieli väittää, että olis lyöny puuratillakin silmään tuollanen. Särkee vieläkin =D
juuh tallissa on yksi joka oli ja tulee olamaan myös samanvärinen ja identtinen..tosin tässä ollut turvakaaret uudesta asti ja on nyttenkin plus turbo tulossa.
Juuri tuollaisia me olemme. Mun isi on niin reilu että antaa joskus bensarahaakin.
aina tuo sama virsi..
olen todellakin leuhka mulkku, oon isältäni saanut käsirahan verran täppiä alfan ostoon ja nyt sitten leuhkin täällä mokomalla kotterollani. En tiedä autoista hevonheilautuksen vertaa ja koska olen vakuutusyhtiössä työssä, touhuan todellakin korvauksien kanssa. Toisinaan luuseroin myös peräkamarissa ja onhan minulla myös persläpi.
...henkilöautomerkki.
Älä luulekaan, että suon sinulle täyttymyksen lähtemällä herjaamaan ooppeleita :)
...varmaan kannatakkaan, varmaan parin vuoden päästä saman konsernin autoja... opel ja alfa meinaan...
Hei perusmies. Minä elelen TÄYSIN omillani ja itse olen Alfa Romeoni maksanut. Ja täytyy sanoa, että olen OIKEIN tyytyväinen nykyiseen autooni. Kun ymmärrät sen, että itselleenhän sen auton kukin ostaa, niin ehkäpä jätät herjaamisen sikseen. Hyvää jatkoa sinulle ja autollesi.
p..kele mitään jatkoja tarvita, pärjään kyllä omallanikin, alfistit ovat helevetinmoisia mulqvistejä, ennen ajelen 100€ corsalla, kun mokomalla makaroonikulholla, kyllä jemti on niin !
no jopas perusmies käy tosi kuumana....mahtaakohan tämä olla provo ???
Tosissaan tuntuu olevan. Ai, ai. Kyllä tämä nyt minua loukkaa. Mahdanko saada unta enää koskaan, kysyn vain.
vaan kun 2000 lukijaa tulee tauluun "perusmies" ilmestyy palstalle ja ilmoittaa voittaneensa €urokossupullon ja paljastaa samalla olevansa myös Alfisti.....lyödäänkö vetoa?
saatu jollekulle sisältöä elämään sekä viikonloppukännit. Silviisi me ollaan jaloa ja pyytteetöntä sakkia =D
...tarvitsee uuden jäähdyttimen
Eli sanon oman mielipiteen tähän paskanjauhantaan.
Oli automerkki mikä tahansa ja jos sen on omillaan ostanut ja ehkä jopa hienoksi tehnyt kuten eräät alfanomistajat niin kyllä sitä saa esitellä ja näyttää. Tän kyseisen kirjotuksen keksinyt idiootti on selkeesti amisviiksinen pikkupelle joka on vaan kateellinen sille jolla on hieno auto,itse ilmeisesti on kovia kokenut ja ajaa koinsyömällä raadolla ooppelilla...Ja mitäs siinä on pahaa jos faija on jotain sponssannut,ei sul ole oikeutta tulla mussuttamaan jos oma pappas ei oo sua!! Eli kakaroilta turvat tukkoon ja pidetään ainakin tää alfakeskustelu asiallisena!!
Proud owner of Alfa 156 V6!!!
Keskustelun avaaja on vain ja ainoastaan viehättynyt provosoinnista. Mitä enemmän provosoidumme, sitä enemmän hänkin provosoituu.
Halpa huumorintaju voi kuulua kelle tahansa koulusivistyksestä, iästä, autosta ja viiksistä huolimatta. Turha tällaisille on antaa enempää arvoa kuin ne ansaitsevat. Olikos se nyt Kekkonen vai Paasikivi, joka opetti: ei pidä provosoitua, vaikka provosoidaan.
tuhiset :) Oma toivomus olisi ettei ainakaan tästä jutusta tulisi taas noita 10 kärjessä -juttuja... lyöneet taas jossain vetoa.
Isoo Phytonia pukkaa aina tulemaan ja persläpi soi vähän väliä, mulla poijaaaat ollut monta Alfa ja nytkiiin ooon 2 kpl., perkele mikä se isä on en oo ikinä mähny ?
Perkeleen kotterot kun ruostuu, kuka tuonkin on keksinyt et raudasta pitää auto tehdä ?
Kummassa päässä Alfióissa moottori ???
Pääsiskin peräkammariin asumaan täällä kuistilla alkaa tuleen viilee.
Eiks ooppeli o se missä on karvoja tehdään meetvurstia ?
...konjakki sittenkin maistuvan ;))
tuo tuli kyllä Bacardi höryistä väsättyä :)
Vanha kunnon Ooppeli sopii hyvin perusjätkän käyttöpeliksi. Alfisti on taas aristokraatti,joka on yleensä kiinnostunut liikkumisvälineestään harrastuksena. Onhan toki molemmilla maineikas kilpailuhistoria ja kaikki kunnia Aatamille kestävän pelin keksimisestä. Tulihannoita nuorena autonasentajana 35v. sitten laiteltua. Alfat olivat niin harvinaisia ja haluttuja,että piti odottaa vuosikausia päästäkseen niihin käsiksi.
eli alku ja loppu, puhutaan eri laidoista ja välillä on matkaa - mitä sitten? en oo mulkku enkä persläpi, olen sama mies kuin jonkin aikaa sitten jolloin ajoin ooppelilla ja nyt on alla alfa.
se on makuasia sano koira kun pallejansa nuoli
Aina penkiltä, kun kokeilen tota =D
Niinhän se Mel Gibsonkin jo aikanaan sano
mahtaa olla enemmän vajaa, se joka tällaisia kirjoittaa vai se joka niitä vaivautuu kommentoimaan... (no niin, itseni mukaan lukien ;-)
kummallakohan mahtaa olla enempi turhaa aikaa, kirjoittelijoilla vai lukijoilla (itseni mukaan lukien)????
ei olis yhtään ylimääräistä aikaa eikä halua kommentoida tätä yhtään. Mulla on ajanhallintakalenteri puukattu täyteen menoa ja palaveria. Katsotaanpa Jaaa lukee, että leikkaa varpaankynnet. Taas tuli kiireitä. Parvekkeen kukkalaatikko tarttis myös harventaa ja viedä kissa trimmattavaks. Mää oon ihan pöönaut ;)
Harpo ole vain alias "perusmies" ja yrität näin saada 2000 lukijan rajan rikki ja eurokossun ?
Se se on!!!! =) =)
pitihän se arvata, että Harpo täällä provoilee
Eihän se nyt täällä ole kummoinenkaan temppu saada kahtatuhatta lukukertaa kasaan, porukka jauhaa joka tapauksessa vaikka hernekeiton maustamisesta 50 kommentin verran niin että lukuja kertyy :)
Ei sillä että mulla olisi mitään noita Tosi Tärkeitä viestejä vastaan, tulee ne kumminkin luettua :-D
kuitenkaan ihan joka viesti yllä kahteentuhanteen,tossa pikkasen tsekkasin vanhoja ja ehkäpä joka kahdeskymmenesviides yltää kahteentuhanteen.
Ainahan mä tollasen kossupullon vetäisisin jos lahjaks saisin ;)
Sitä hernekeiton maustamisesta jauhaa. Pitää saada kunnon soppaa, ei sitä muuten jaksa Alfalla ajaa...=)
yhtymän ja perikunnan puolesta. 2000 tuli täyteen ja juuri äsken työkaverini lähti kipinkapin juoksujalkaa hakemaan €urokossua, seuraan ikkunasta ja sinnepähän alkon ovesta pujahti !!
Ja sitten: olen vannoutunut Alfisti, tällähetkellä 147/2.0 ja on sitten mukava vehje !
Täytyy vaan todeta, että aika fiksua porukkaa on Alfistit, ei provo kovinkaan väkeä kuumentanut.
Vielä kerran, kiitos ja kumarrus !
mutta kännissä ajetaan vain polkupyörällä ja silloinkin yleensä päin seiniä tai ympäri ojanpohjia....=)
Sano Diana. Enkös mää sanonnu, että ollaan jaloa ja pyytteetöntä sakkia. Perusmiehelle viikonloppukännit ;)
Saatiinpas taas päivän hyvä työ tehtyä :)
Perkele olet kyllä ryypyt velkaa...=)
Tuli vaan mieleen, että ei kannata Alfan rattiin mennä ruokailun jälkeen, jos on hernekeittoa niitä ohjeita noudattaen tehnyt joita tällä palstalla tuli.
Ainakaan, jos on maistanut sitä 'Abarth':n pontikka-hernekeittoa...=)
perkele tuotahan pitää kokeilla voisi olla hyvää...=)
olikohan tuo abartin soppa turun sinapilla vai ilman..=)
En piruvie muista, kun olin hieman tuiterissa...
Mitää vetoa ole lyönyt, kunhan ihmettelen teitä ja ihme ominaisuutta vastata KAIKKEEN!
Tyhmä kun vastasin tähänkin?
Sitä en tiedä oletko tyhmä sen takia, tekemisen puutetta näyttää kuitenkin olevan!
Onneksi en ole ainoa. =)
Ryhmässä tyhmyys tiivistyy.
On oma nautintonsa hulluudessa; sen tietää hullut.
Dryden: The Spanish Friar
Ettei sinusta tule yhtä tyhmä kuin meistä...=)
olla jo tuo perusmies valmiiksi tyhmä kun täällä ryhmässä höpöttaa..=)
ole edes senvertaa mielikuvitusta, että osaisit keksiä oman nimimerkin, häh...oot täysi pönttö!
Löin vetoa, voitin ja nyt vedonlyöjien kanssa tissutellaan €urokossua, että silleen!
Melkein uskallan lyödä vetoa, sinun, VALEPERUSMIEHEN kanssa, että et löydä edes näppäimistöstä €-merkkiä, sinun täytyy olla niin helevetin tyhmä. Ja kerroppa meille Alfisteille sitten, että minkäsmoinen Alfa sinulla on ja pitkäpee, onko ees mopoa ? Hupsista, alkasee kossu vähän vaikkuteleen jepjep !
Ei kai eurokossusta montaa vedonlyöjää pöhnään saada..=)?
Joo idea oli näyttää että tässähän voi väittää vaikka mitä milläkin nikillä.
En ole tunne mitään velvollisuutta kertoa sulla millä alfalla ajan. Huomaa että ajat uudemmalla ja olet sitä kusipää sukupolvea joka harrastaa tällaista lapsellista toimintaa..
Elkää ny hikeentykö. Käykää vaikka röökillä ja sitten tempasette sen kossunne.
tulikin tempastua sitä kossua vähän enempikin, ei siitä yhdestä €urokossusta ollut kuin "sytykkeeksi"....mutta oijoivoivoi nyt pääparkaa....ootella tässä lounasaikaa ja ehkä yksikaksi ei kolmea huurteista. Kun tulikin ryhdyttyä moiseen, mutta mitäpä ei tekisi kun Alfoista puhetta piisaa!
aamulla Alfalla töihin porhaltanut,saattanut vaikka mittari heilahtaa ?
toki, tuosta parin korttelin päästä kävellen raahauduin pöytäni taakse ja voihan halavattu kun oli hissi juntturissa uudehkossa lasitalossa ja jouduin kapuamaan portaita neljänteen, johan meinasi puuskututtaa.
€ntäs sitten jos joku nimimerkilläsi kirjoittaakin, onko se koko loppu? Olen itsekin joskus kirjoittanut jotain perusmiehenä, ihan mielenkiinnosta kurkkasin mitä tämä lukuisien aliaksieni kaima tällä kertaa...;)
sinne vaan typeryksien jatkoksi..elelemään melkein omillaan...mistä ne loput fattastako?
Terveisin pappa betalar.
ja näitä löytyy Pappaan ja minun tallista.
60 Berlina Lusso*
61 2000 Spider*
61 Corvette raodster 315h.v.
65 Buick Gran Sport avo
70 Chevrolet SS396 El Camino
72 Alfa 2000GTV
72 Giulia 1300 Super*
77 Alfetta GTV2000*
84 El Camino SS Choo Choo custom S.E.
87 Pontiac Trans Am 5.7 GTA
87 Alfa 75 Turbo
89 Alfa 75 3.0 V6 America
*merkityt pappan
ja kaikki harrastepelejä.
kaikki ostettu käteisellä ilman käsirahaa.
PS Alfisteja on joka lähtöön mutta niin on opelistejakin...olisit ollut hiljaa.
mielenkiintoinen ja vaikuttava kokoelma...=)
alfojen lisäksi jenkit kiinnostavat allekirjoittanutta myös per**leesti, nimenomaan 60 lukuiset vettet sekä 60 ja 70 luvun taitteen muskelit....=)
joskus pitää jokin hankkia, 63-66 vette ehkäpä, jos vain rahat piisaa...=)
Tosin 66 avo 427:aa koittaneena sille on myyty ellei coupe 65sta löydä historic kilpuriksi mutta kalliita ovat.Luokitustodistukset on tossa vieressä...
Tietenkin jos puhdasta lelua haluaa AC 427 Cobraa ei voita mikään...vaikka kaikki myy niin silti taitaa haaveeksi jäädä...
cobra on kyllä täysin meikäläisen ulottumattomissa...vette myös tällä hetkellä,jos ei osta sitten jotain seitkytluvun saastemopoa...=)
63:n splitwindow 327 ruiskulla olis ihan kiva tai tosiaan tuo 65:n coupe...=)
kotokylällä kun noita mopareita piisaa ja nimenomaan dodgea niin per**leesti mm. challenger 3kpl,charger 3 kpl,coronet 2 kpl,swinger 2 kpl,valiant5 kpl yms...
löytyypä jopa yksi de sotokin ,pari fordia ja jokunen GM:tuotekin....
eli ihan periaatteesta voisi laittaa vetten, pontiac:n, buick:n tai jonkin mustangin.... :)
pitääpäs muuten käydä laittamssa lotto vetämään....=)
Tämän on nähnyt ennenkin..tuttavapiirissä on aito 71 avo Cuda ja V8 sissa esitelty Challenger sekä samassa tallissa lojuva avo R/T projekti...jos tässä nyt oiekin listaa niin tuttujen peleistä niin se olisi noitten ym mainittujen lisäksi 69 avo GTO,57 2dht Soto ja 57 avo Belair samalla jannulla sitten ZR-1 ja muutama Caddy 60coupesta avoon aina loppuen 2000STSään mutta harvoin ne liikkuu...täällä ois kyllä ehkä 76 Trans Am jouten myös..oranssi 400 Ponun Koneella..
Onhan Cobra pitkän taipaleen takana vaikka seisoisi päällään mutta ei se nyt ihan mahdoton ajatus olisi ..tullaaminen olis kyllä tuskin sitä suomeen toisi kait itse muuttaisi sen takia pois koko maasta..
Paljon on autoja jotka kiinnostaa muutenkin ihan käyttpelinä mm Nissan Skyline GT-R (sellainenkin oli jussina silmien alla..) taikka vaikka Audin S2 tjsp..Alfakun ei nykyään takavetoja valmista tai edes nelivetoja niin saavat puolestani olla pois tontilta mahdollisimman pitkään...niin 164 Q4 olis oiva talvipeli mammalle.
niin 63-64 Vetteen en itse sotkisi käsiä koska vasta 65 tuli levyjarrut ja oma 61 on nimenomaan ruisku 315hv ja ilmeisesti viimeinen 283 ruisku mitä tehty.
nuo rumpujarrut varmaankin aiheuttaa harmaita hiuksia,mutta kun siinä 63:ssa on se kaksi-osainen takalasi...=)
paljonkohan on Trans amilla hintaa??
kiinnostusta olisi myös 68-71 fastback mustangiin....
noita skylinejä ei mahda suomessa kovin paljoa olla eikä tuo S2:kaan olisi paha, paljonkohan lienne menee veroa...
fordilla olisi myös kiinnostavia nelivetoja mm cossu esko tai sitten lancia delta Hf evona...=)