Onko kenelläkään kokemusta "vanhan" (T-Sport) Jarpan vetoluistonestosta.
Onko toimintatapa se että sutivaa (vetävää) pyörää jarrutetaan, mutta moottoritehoa ei rajoiteta?
Netistä tai muualtakaan tietoa ei tunnu löytyvän.
Onko toimintatapa se että sutivaa (vetävää) pyörää jarrutetaan, mutta moottoritehoa ei rajoiteta?
Netistä tai muualtakaan tietoa ei tunnu löytyvän.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kyllä
moottoritehoa jarrutetaan.laita jäällä 2 pesään ja kaasu pohjaan ni kierrokset ei nouse ku 3000t ja moottori hyytyy.
Omassa jarpassa tuo vetoluistonesto saisi olla herkempi, automatiikka päästää renkaat sutimaan niin että hiemankin kokeneempi kuski alkaa varmasti itse rajoittamaan tehoa ennenkuin automatiikka estää luiston.
Kuluvan talven aikana vetoluistonestosta ei ole ollut itselleni mitään hyötyä. Vaikka vähemmän ajanut ajanut avopuolisoni lähtee joskus risteksestä renkaat melkoisesti sutien, niin luistonesto ei korjaa tilannetta.
Monesti vika on siinä, että kun rengas alkaa sutia, niin kuski vähentää kaasua ja luistonesto ei ehdi mukaan. Sitten kuski lisää taas kaasua ja rengas sutii, eli rumppaamiseksi menee. Reilusti kaasua, eikä höllätä, kyllä sutiminen lakkaa, kun elektroniikka ehtii mukaan !
Minkä auton luistonestosta sinulla on kokemusta? (viittaan edellisen viestin kirjoittajaan)
Kyllä se sutiminen tietysti vähenee sitten kun elektroniikka tulee mukaan, mutta ensin renkaat sutivat hillittömästi -niin paljon ettei kukaan normaalisti sudita niin paljon lähtiessään liikkeelle ;o)
Nastarenkaita ei haluaisi kauheasti sudittaa vain hieman pinnastaan jäisellä asvaltilla.
Ongelma on siinä ettei sutimisenestosta ole mitään hyötyä, jos kuski saa itse sutimisen hallintaan nopeammin ja paremmin kuin elektroniikka.
Luistoneston pitäisi mielestäni toimia niin että se pystyy korjaamaan kuljettajan tekemiä virheitä ja näin esto saa renkaat sutimaan vähemmän kiihdytettäessä.
Ajonvakautus T-sportissa toimii mielestäni oikein hyvin.
Koska heti alkaa kaikenlainen provoilu, mutta ainakin mulla vetoluistonesto toimii hyvin, pyörä sutii vähän, mutta sitkeästi vain hanaa, niin sutiminen loppuu (sutimisenesto katkoo polttoaineen syöttöä) En sitten tiedä auttaako kitkarenkaat asiaa.
Kiitos vastauksista.
Täytyypä käydä vielä ennen takuun loppumista testaamassa jääradalla ja katsoa kuinka hyvin luistonesto toimii (sen voi kytkeä pois päältä) ja reklamoida huoltoa tarvittaessa.
Renkailla ei kai suuremmin ole vaikutusta luistoneston toimintaan. Ideanahan on saada luisto hallintaan rajoittamalla ja laskemalla sutivan pyörän vääntömomenttia (sutivan pyörän jarrutus / moottorin ohjaus).
Kävin eilen kokeilemassa jäisellä tiellä Jarpan vetoluistonestoa, vaikka esto on päällä niin auto sutii hillittömästi ;o)
Luistoneston toimintaa ei käytännössä huomaa.
Hieman se yrittää jarrutella sutivaa pyörää, mutta elektroniikka tulee mukaan aivan liian myöhään ja liian tehottomalla tavalla. Kierrokset nousevat 5000 saakka ja ylikin jos painaa kaasua.
Täytyy kysyä huollosta onko tämä normaalia, takuu on edelleen voimassa.
Minullakin luistonesto toimii juuri noin, eli ainut mitä siitä on hyötyä, on vilkkuva valo mittaristossa :)
Mutta samoin toimii myös Mazda 6:ssa.
Eli tuntuvat olevan vähän turhia. En ole vielä huomannut niistä olevan kummempaa hyötyä.
Kävin Mazdaa oikein huollossa esittelemässä, ja huoltomies testasi: toimii kuten pitääkin. Eikä se mielestäni edelleenkään toimi muutoin kuin vilkuttaa sitä valoa :)
Ainakin Avensiksessa eron huomaa selvästi (2,0l bensa). Olen kokeillut mm. parkkipaikalla, jossa on paksu kerros lunta. Ilman luistonesta homma on selvä. Luistonesto päällä kuuluu nurkista ruks-raks ja kierrokset eivät nouse. Ei juuri ehdi sutia ja jos tarkasti kuuntelee, voi kuulla joidenkin abs-venttiilien korkeaa ja hiljaista ininää.
Tuntuu, että jokaisella autonvalmistajalla on oma konsepti....
Omat kokemukset:
-golf IV V5 ainostaan abs pumpun avulla jarrutus sutivaan pyöraan;
-Honda Accord vm 04 abs pumpun avulla jarrutus sutivaan pyöraan + bensan syöttön katkaisu 90%;
-Volvo V50 vm 05 abs pumpun avulla jarrutus sutivaan pyöraan + bensan syöttön katkaisu noin 30-80% riipuvasti kierroslukusta;
-uusi Yaris...... selviä kun auto on toimitettu (20.04.06 on luvattu), siis Linea Sol Plus MM, vaimon kaupakassi ;))
/pahoittelen huonoa suomen kielen taitoa/
Voisi kuvitella että Yarpassa on pitkälti samaa tekniikka kuin Avensiksessa.
Onko tuo mainitsemasi 2.0 Ave varustettu elektronisella kaasuläpällä, eli kaasupolkimelta ei mene vaijeria (tai muuta mekaanista yhteyttä) kaasuläppäkoteloon? Kuinka uusi tuo Ave on?
Yarpassa taitaa olla vaijeri kaasuläpälle eli luistonesto ei ehkä pysty rajoittamaan moottorin tehoa yhtä pehmeästi kuten paremmissa järjestelmissä. Tästä huolimatta sutivan pyörän jarrutus siirtää vetoa myös sutimattomalle pyörälle ja lähdön pitäisi näinkin onnistua paljon paremmin kuin mihin kuljettaja pystyy ilman apua.
Luistoneston toiminta ihmetyttää myös siinä suhteessa että merkkivalo syttyy, mutta elektroniikka ei tunnu tekevän mitään toimivaa ratkaisua luiston rajoittamiseen.
Ajonvakautus tuntuu toimivan hyvin ja se puuttuu peliin hyvissä ajoin olematta kuitenkaan liian herkkä. Pienessä luistossa se piippaa ja suuremmassa rajoittaa menoa pitäen auton kuljettajan hallittavana.
Kiitos vastauksesta, kirjoituksesta saa hyvin selvää.
Mikä näistä ratkaisuista on ollut paras?
Entä mikä huonoin, vai ovatko kaikki olleet
riittävän hyviä?
Tuo golf IV ratkaisu lienee sama tai lähes sama kuin vanhoissa Yariksissa.
Uusissa Yariksissa on ilmeisesti elektronisesti ohjattu kaasuläppä, eli vetoluistonesto voi toimia todella hyvin.
..kuskilla on riitava ajotaito, siis minustani oli paras Golf IV ratkaisu.
Miksi... koska jos haluat kaupinkiliikentessä kiihtytta ja vasta sitten huomat että DSTC tai VSC on päällä ja mootorinteho hyypy on liian myöhaista kytkea se pois....
kyllä sen pystyy myöskin kaasujalalla säätämän ;)
Ave on viime vuoden mallia. En ole katsonut, mutta veikkaisin, että se on sähköisellä kaasupolkimella. Täytyy vielä varmistaa valoisalla.
Viikonloppuna Jarpalla ajettiin pitkään jääradalla, ja ajon jälkeen tuntui että vetoluisto olisi herkistynyt. Vetoluistoneston toiminnan huomaa nyt selvästi. Kun lähtee paikaltaan liukkaalla, niin vetävää pyörää jarrutetaan ja sutiminen vähenee huomattavasti.
Ensimmäistä kertaa huomasin vetoluiston toiminnan kun lähdin jääradalta ajamaan pieneen ylämäkeen, auto ei sutinut yhtään ja auton jarrujärjestelmästä? kuului vaimeaa surinaa.
Tuntuu järjettömältä että radalla ajo olisi pystynyt "herkistämään" näinkin uuden auton luistonestoa(vm03, 44tkm). Autoa käytetään päivittäin eli jarrut / ABS:ään kuuluvat osat eivät varmaan jumiudu.