Terve kysyn onko jollain tietoa kyseisestä laajakaistamodeemista kuin Zyxel prestige 600 series.Vikana on että se vaan yhtäkkiä ei vaan toimi, epäilen kuumenemista se on varmaan siinä 50-60 asteen lämpöinen ja kun se o kaua päällä niin kuumenee ja ei vaan toimi sitten enää..pitää tunteja odottaa että alkaa taas toimimaan.Onko joku törmännyt samaanlaiseen vikaan??.ei ole kuin puoltoista vuotta vanha.On joskus ennenkin tehnyt samaa mutta kun siirsin viileään paikkaan niin ei vika katosi, nyt ei onnistu siirtäminen..Se on koneen päällä ja koneen kansikin lämpenee jos tämä on kauan sen päällä..Kaipa tää oli oikee paikka mihin voi tällästä kirjoittaa ja kysyä :D
Modeemi kuumana käy
Jarska
1394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos laitteen lämpötila on yli 50 astetta, ei sen enää pitäisikään toimia. Zyxelin 660H-mallin teknisten tietojen mukaan lämpötilan pitää käytössä olla välillä 0-50 astetta. Sama pätee varmaan muissakin malleissa.
Tarkista nyt ainakin, että mitkään pölyvillakoirat eivät tuki kapistuksen ilmanottoaukkoja. Tuuletus olisi kai parhaimmillaan, kun modeemi asetetaan pystyasentoon.
Jos ei ongelman syytä löydy, modeemi alkaa varmaan olla elinkaarensa päässä. Paria vuotta pidempää käyttöikää näiltä 50 euron kuluttajalaitteilta ei nykyään kai kannata odottaa.