Yaris T-Sport -04 kytkin

Hankin tässä -04 Yariksen, T-Sport -mallin. Olen huomannut, että kun "tosissaan" kiihdyttää, niin tuntuu kuin kytkin luistaisi, tämän huomaa etenkin 3- ja 4- vaihteelle vaihtaessa. Onko tämä normaalia, ei kai??? Luistonestosta ei liene kyse, en usko että tämä luistattaisi renkaita (kitkat) kuivalla asfaltilla. Eikä kyllä se luistoneston merkkivalokaan vilku.
51403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Omassa sportissa (2003 / 44tkm ) kytkin ei luista. Kytkimen työsylinteri uusittiin juuri takuuna, koska siinä oli jokinlainen valmistusvirhe.
Kytkin ei irroittunut aina kunnolla ja kytkinpoljin oli raskas. Korjauksen myötä kytkin on tunnokkaampi ja kevyempi käyttää.

Äänestä
  • Taitaapi olla samantapaista minulla. Kytkin tuntuu ikään kuin liian hitaasti kytkevän, siis poljin "jää pohjaan". No, pitää soittaa huoltoon, takuu on vielä voimassa.

    Äänestä

Yariksessa ole tuollaisia vikoja. Taidat hassuttaa.

Äänestä
  • sitä vartenhan autossa on takuu.

    Äänestä

Liekö edellinen omitaja revitellyt kytkimen piloille. Renkaita on vingutettu kytkimen kustannuksella, seuraavaksi menee vetonivelet ja laatikko...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaristelija kirjoitti:

Hankin tässä -04 Yariksen, T-Sport -mallin. Olen huomannut, että kun "tosissaan" kiihdyttää, niin tuntuu kuin kytkin luistaisi, tämän huomaa etenkin 3- ja 4- vaihteelle vaihtaessa. Onko tämä normaalia, ei kai??? Luistonestosta ei liene kyse, en usko että tämä luistattaisi renkaita (kitkat) kuivalla asfaltilla. Eikä kyllä se luistoneston merkkivalokaan vilku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu