Terve!
Olen 24 vuotias nuori kundi. En tykkää juurikaan käydä baareissa, inhoan sitä savuista ilmaa sekä sotkua. Sotkulla tarkoitan likaisia pöytiä ja lattioita ja lasinsirpaleita ym.
En polta tupakkaa, enkä koskaan ryyppää, mutta olunen sillon tällöin menee kyllä mainiosti.
Olen kaikinpuolin tavallinen tyyppi niin ulkonäöllisesti kuin luontaisestikin, mutta ujous ja se, etten käy baareissa tuntuu olevan mahdoton yhdistelmä, jos haluaa löytää "sen oikean".
Mitä mieltä muut on tästä? Onko samanlaisia ihmisiä muita?
Olen 24 vuotias nuori kundi. En tykkää juurikaan käydä baareissa, inhoan sitä savuista ilmaa sekä sotkua. Sotkulla tarkoitan likaisia pöytiä ja lattioita ja lasinsirpaleita ym.
En polta tupakkaa, enkä koskaan ryyppää, mutta olunen sillon tällöin menee kyllä mainiosti.
Olen kaikinpuolin tavallinen tyyppi niin ulkonäöllisesti kuin luontaisestikin, mutta ujous ja se, etten käy baareissa tuntuu olevan mahdoton yhdistelmä, jos haluaa löytää "sen oikean".
Mitä mieltä muut on tästä? Onko samanlaisia ihmisiä muita?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itselläni tulee käytyä baareissa aina silloin tällöin, mutta en kyllä ymmärrä miksi niissä käyn, kun en niistä reissuista ikinä koostu mitään. Kavereitten kanssa lähetään muka hauskaa pitämään, mutta miten sekin onnistuu kun ei siellä baarissa ikinä edes kuule toisen puhetta. No tanssiminen on kivaa, mutta yleensä on niin paljon väkeä, että saa vaan kyynärpäästä.
Aamulla tukka haisee tupakalle, ja päivä menee ihan hukkaan sängyssä maaten(ei krapulan, vaan väsymyksen takia kun on tullut valvottua, joskus kyllä krapulankin)Ehkä sitä sitten miesten takia tulee siellä ravattua, vaikka senkin suhteen käy aina niin, että osaksi saa vaan kännisten kännisiä iskuyrityksiä.
Mutta jostain syystä toivo silti elää, enkä tiedä mistä muualtakaan miehiä voisi metsästää. Kertokaapa valaistuneet!
Moi
Kylläpä kuulosti tutulta, samat kokoemukset itselläkin, miesnäkökulmasta tosin. Oot ihan oikeessa, baarissa tuntuu tosiaan mahdottomalta saaada viriteltyy oikeestaan minkäänlaista järkevää keskustelua kun ei omaa aääntään kuule ees, ja muutenkin se touhu..! Täällä olis yks miehenlieroke vapaana ja naista kaipaillen...:)
Olemme hyvin samanlaisia baarien suhteen... itsekään en tupakoi enkä juo ollenkaan alkoholia..Ujouttakin löytyy.. Jos kiinnostaa jutella lisää niin pistä mailia tulemaan.. :)
En polta. En ryyppää mutta voin nauttia siiderin tai oluen silloin tällöin hyvässä seurassa.
Koska en harrasta yhden illan suhteita, ei baarit ole minua varten. Voin mennä kuuntelemaan hyvää bändiä tai lähteä muka kaveriporukalla mutta monesti jätän jälkimmäisenkin väliin.
Olenkin alkanut pohtia, onko "sitä oikeaa" olemassakaan. Jossain on vain paljon vaihtoehtoja, joista yhden toivottavasti edes joskus tapaan. Itsestä on sitten paljon kiinni miten se edistyy. Suhteeseen vaaditaan aina kaksi. Mutta kun löytäisi edes sellaisen potentiaalisen vaihtoehdon niin piristäisi jo kummasti...
"Koska en harrasta yhden illan suhteita, ei baarit ole minua varten."
Mitä tuo tarkoittaa?? Baareista saadaa/kalastetaan vain ja ainoastaan yhden yhden illan suhteita. Ja siellä siis kulkee vain ne ihmiset, jotka harrastavat ja etsivät yhden illan suhteita.
Kaikkai paloautot ovat punaisia, kaikki punaiset autot...
Mitä oikeastaan pelkäät baareissa?
mutta on monessa yhteydessä tälläkin palstalla todettu että usein baareista löytää seuraa yhdeksi yöksi. Tietenkin voisin mennä paikalliseen pubiin ja ottaa suuren banderollin mukaan johon rustaisin "pitempiaikaista seuraa tarjolla" tai kirjoittaisin otsaani "ei vain yhdeksi yöksi" mutta en sentäs sitä tee.
Ihmisiä on erilaisia ja se on rikkaus! Toiset etsivät yhdenyönsuhteita ja toiset eivät. En todellakaan yleistä kuten sinä teet. Kyllä yöelämästä löytyy toisenlaisiakin ihmisiä. Jos väkisin haluat provosoida sanomisiani niin ihan vapaasti vain - minulla on kyllä pitkä pinna ja toiseksi jäät jos alat kanssani väittelemään. Mutta fakta on sekin että harva mies on tyytynyt kanssani yhteen kertaan joten kyllä ne suhteeni ovat edes sen kaksi iltaa kestäneet ;) No joo.
Ja En mä baareissa pelkää mitään! Mä en vain nauti siitä ellei ole hyvää seuraa jo sinne lähtiessä tai paikan päällä nautinnollista musiikkia!
JA SITÄPAITSI kaikki paloautot eivät ole punaisia jotenka punaiset autot eivät voi olla paloautoja!
Mikä sinusta on tehnyt noin katkeran? Itsekehuskelusi määrästä päätellen sinulla on kaiken lisäksi heikko itsetunto. Huono yhdistelmä, erittäin huono.
Aloita vaikkapa reipas kuntoilu tms. Se piristää ja samlla pääsee eroon "muutamasta ylimääräisestä". Tsemppiä!
www.sinkut.net
...eli onhan meitä muitakin=) Itse oon 22v neitonen, joka ei myöskään oikein baarireissuista perusta lähinnä tupakansavun takia, josta saa kärsiä seuraavanakin päivänä vaatteita hinkatessa ja tuuletellessa. Juon kyllä, tosin harvoin ja silloinkin kohtuudella vaan, ja vallan hyvin voin olla juomattakin.
Baareissa käyn lähinnä (2-3x/v max)vaan hauskaa pitämässä kavereiden kanssa, koska on melkeinpä poikkeus törmätä fiksuun ja pitkäaikasempaa seuraa hakevaan mieheen, kun ne fiksut miehet jää jonnekin niiden lasin kanssa seuraan iskevien jalkoihin.
Siispä niitä "kaikinpuolin tavallisia tyyppejä" kuten kuvailit itseäs on siis baarista turha hakea, joten oon tässä itsekin miettinyt, että missäs muualla sitä on sitten luonnollista toiseen seuraan noin vain lyöttäytyä? Kaupassa käydä hihaan kiinni ja sanoa: "Kappas, ostat samaa maitoa kuin minäkin" =)
Siispä minuakin kiinnostaa, mistä "sen oikean" löytää, jos itse ei ole mikään aloitteentekijä. Kyllähän ihmisiä joka puolella on, mutta ei se siltikään käy ihan siitä vain napata joku jutusteluun. Vai, onko kokemuksia? Kertokaa ihmeessä!