Kiinnostaisi tietää, onko teillä odottavilla äideillä joitakin hajuja, joita ette voi sietää? Itseäni juuston sekä kahvin haju etoo hirveästi. Mitä mielitekoja teille on tullut? Itse himoitsen vadelmasuklaata ja salmiakkia, välillä jotain suolaisempaa. Paino pysyy siltikin samassa vaikka mitä söisi...
Hajut..
Alexandra
8787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ole muuten erityisesti kärsinyt tupakan hajusta, mutta raskausaikana oli toisin. Tupakkaa polttaneet henkilötkin haisivat mielestäni vanhalle pissalle!
Kaksi lempi ruoka-ainettani on alkanu HAISTA kamalalle.. nimittäin broileri ja valkosipuli. En voi sietää niitä nyt!! Mitään mielitekoja ei ole tullut. Kaikki ruoat täytyy niellä väkisin alas kun mikään ei maistu. Herkut on jäänyt paljon vähemmälle kuin ennen raskautta.
tv. rv.14 4
Mulla tekee pahaa bensan haju, tupakan haju ja kaikki muu "öljyn" haju. Ukko kun esim. eilen oli remppaamassa autoonsa, ja kun se tuli kotiin meinasin oksentaa. Se haju oli karsee! :(
Mielitekoja on appelsiinit, omenat, ananas ja suklaa.
Paino pysy mullakin samana kauan aikaa. Mut lopussa sitä sit tuleekin ihan kiitettävästi. *viheltelee*
Nyt viikkoja 35 4.
Minullakin tuo bensan haju tekee tosi pahaa. Tankkaaminen on huomattavasti epämukavampaa kuin aiemmin. Tupakka haisee myös todella pahalle, etenkin kun itse lopetin polttamisen saatuani tietää olevani raskaana.
Mielihaluja ei oikeastaan ole ainakaan vielä, hedelmät kyllä maistuvat aiempaa enemmän.
hajut eivät vielä ainakaan ole häirinneet. mutta appelsiini mehua en pysty juomaa, mitä ennen join usein. tulee huono olo jo appelsiineihin katsomisesta... kahvin hajua olen alkanut himoitsemaan, vaikka ennen raskautta join kahvia ehkä 1krt/kk! ja bussissa jouduin istumaan selkä menosuuntaan päin, mistä tuli kanssa hirveä olo! ennen ei haitannut miten päin istui.
tuntuvat huomattavasti voimakkaammilta kuin aikaisemmin. Olen sairaalassa töissä ja aikaisemmin työpaikan haju on ollut kotoisa ja ei mikään erityinen. Nyt tuntuu että täällä haisee todella paha kakka monessa paikassa, vaikka työskntelen osastolla jossa sitä ei käsitellä. Pahaa tekee monesti.
Ennen testin tekemistä huomasin että punajuuren haju tuoksui äärettömän hyvälle ja haistoin kahvilla käyneen kollegan hengityksen jo monen metrin päästä.
Nyt on viikkoja vasta 4 ja jotain.
itsellänikään ei erityisesti ole hajuista aiheutunut minkäänlaisia ongelmia, mutta esim kokiksen ja muiden hiilihappopitoisten limpsojen juominen tyssäsi kuin seinään yhdessä vaiheessa, vaikka ennen niitä vetelin päivittäin erittäin runsaastikin..
tiskikonetta en voi avata,samoin roskiskaappia.jääkaappikin haisee.ja pojan kakkavaippa.ja likapyykit.välillä tuntuu että kaikki haisee pahalle,raaka jauheliha aivan kamalaa.viikkoja nyt 7 jotain.
Mielitekoja ei vielä ole,kun mikään ei maistu nyt hyvälle,pakkosyöntiä.