mikä hoitotaso?

HEi No helposti lähti tyroxiini lääkitys vaikka olin kyllä varautunut vaikka mihin.
Mutta nyt kysyisin, että mikä on tsh hoitotaso ja kauanko teillä kesti sinne pääseminen ja kertokaa myös kuinka noneasti huomasitte oireiden helpottuvan?

Marjaana
5751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

???

Äänestä

Mun hoitavalle lääkärille endokrinologian polilta annettiin ohjeeksi jotain sellaista että
TSH taso pyritään pitämään lähellä viiterajan alareunaa

Jotenkin aattelen että se vois mun kohdalla olla se hoitotaso.

Pääsin TSH 0,34 tasoon kolmessa kuukaudessa (lähtötaso oli yli 60) ja monet oireet (esim. väsymys, ihon kuivuus, ajatusten harhailu, painonnousu väheni), mutta seuraavassa kuussa arvo olikin taas noussut 3.6een ja niinpä lisättiin lääkitystä 0,025 tabulla. Ensi viikolla meen uuteen kontrolliin.

Äänestä
  • sori että olin epäselvä, mutta tarkoitin juuri sitä, että millä tasolla tsh:ta pyritään pitämään.
    Kiitos vastauksesta.

    marjaana

    Äänestä

sain koelääkityksen arvoilla TSH 2,88 T4V 13,3 oireita oli pilvin pimein. Nyt oon syöny tyroksiinii 6 vk ja oireet on helpottanu huomattavasti, esim. yleinen sairauden tunne on pois, ei säre enää lihaksia eikä niveliä, en "tunne" enää sydäntäni :)väsymys helpottanu, teen jopa VIIKKOSIIVOUKSEN nykyään niinkuin ennen, siis saaamaton en enää ole!!! Eikä miuta palella enää "sairaasti" niiku enne lääkitystä.

Hoitotaso on jokaiselle yksilölline, eikä TSH sitä kerro vaan T4V. TSH on arvo jolla siu aivolisäke käskee kilpparii erittää kilpirauhashormoonii ja T4V kertoo sen mitä siu kilppari sit erittää sitä hormoonii. Joillakii riittää T4V about 15-17 joillakii oireet helpottaa vasta ku arvot on 20 tai jopa 21.Joku lääkäri voi tulkita sen jo ylitoiminnaks. Tärkientä tän sairauden seurannassa pitäs olla potilaan omat tuntemukset, jos on oireita ni sillo ei oo lääkitys kohallaa.

MIe meen nyt ens viikolla kontrollikokeisii ja toivottavasti saan tyroksiinille jatkoa tai ehkä vielä annosta nostetuksi koska oireita vieläkii on vaikka olo on mielettömästi parempi ku 3 kk sitte. Nyt alkaa heräämää toivo et sittekii ois vielä elämää!!

Tsemppiä!

T: Talviunilta herännyt

Äänestä
  • Mullakin on koelääkitys arvoilla tsh 3.2 t4v 16 t3v 4.6. Toi tsh tipautetaan nyt jonnekin kakkoseen ja katsotaan mihin muut arvot muuttuu. On se tsh myös tärkeä koska se kertoo pitääkö sitä kilpparia potkia päähän vaiko ei. Eli se nousee jos ei oo tarpeeksi tyroksiinia elimistössä.

    Mulla oli pitkä lista oireita ja nyt reilun viikon koelääkityksen jälkeen niistä on palelu helpottunut, samoin sekavuus. Sekavuus oli kaikkein pahin, piti juoda monta kuppia kahvia aamuisin ennenkuin pystyi edes puhumaan änkyttämättä. Tänään en ole edes juonut kahvia ja toimin silti =) On sellainen olo että on hereillä ja tällaista on harvemmin ollut viimeiseen puoleen vuoteen. Kofeiinitabutkin sai heittää kuuseen, samoin ne miljoonat lisäravinteet joilla koetin oloani kohentaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


marjaana kirjoitti:

HEi No helposti lähti tyroxiini lääkitys vaikka olin kyllä varautunut vaikka mihin.
Mutta nyt kysyisin, että mikä on tsh hoitotaso ja kauanko teillä kesti sinne pääseminen ja kertokaa myös kuinka noneasti huomasitte oireiden helpottuvan?

Marjaana

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu