imetys ja uusi raskaus

pohdiskelin tossa et miten te jotka teette heti perään uuden vauvan alulle ja jos entinen on viel imeväinen niin lopetatteko tylysti imettämisen? ajattelin vaan kun tohistaan älynä tuosta täysimettämisestä ni miten tämmöiset äidit jotka puskee vauvoja tiuhaan niin ajattelevat täysimettämisen onnistuvan..?
54661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä on esikoinen nyt 1-v ja kuopus 1½kuukautta. Kun aloin kuopusta odottamaan imetin esikoista niin pitkään kuin maitoa riitti.
Miadon tuotanto loppui esikoisen ollessa 3 kuukauden ikäinen...Piti rueta antamaan korviketta ja lisäravintoa. Harmi,olisin kyllä imettänyt pitempäänkin..Mutta näin mulla.
Ja tietysti nyt joku tätä lukiessaan rupeaa "vaahtoamaan" että "ei maito noin vain lopu yms" tällä palstalla meinaan on ollut joskus "sanaharkaa"/kiistelyjä tuosta aiheesta. Ikävää moiset vastaaninttämiset,koska maidon riittäminen on yksilöllistä.
Neuvolassa sanoivat että näin voi käydä toisilla. Toisilla maitoa riittää vaikka uusi vauvan alku kölliikin masussa mutta toisilta maito ehtyy ja näin kävi mulla.
Että tällä lailla =)

Äänestä
  • Esikoinen oli 4kk, kun aloin odottamaan seuraavaa lastamme. Imetys alkoi kyllä vähentyä maidon tulon loppumisen takia esikoisen ollessa 3kk, mutta osittain olen imettänyt ja edelleen imetän. Tyttö nyt 7,5kk ja maitoa alkanut tulla enemmän (rinnat taas kasvaneet ja imettäminen tuntuu erilaiselta nyt) rintojen muuttuessa raskauden edetessä. Ja tosi helpolla tunnuin raskaaksi tulevan vaikka tosiaan imetän esikoista. Että ota siit sitten selvää miten vaikuttaisi jos olisin täysimettänyt, olisinko nyt onnellisesti raskaana? :)

    Äänestä

ettei raskaana ollessa kannata imettää..miksei?

Äänestä
  • Minulle neuvolan lääkäri sanoi, että se kuluttaa äitiä liikaa, kun jo syntynyt lapsi imee ja mahassa kasvava vaatii myös osansa äidin varannoista ja energiasta. Itse en ole raskaana, asia vain tuli esille kun kyselin uudelleen raskaaksi tulosta sektion jälkeen.

    Äänestä

jos raskauden aikana ei ole supistuksia tai verisiä vuotoja niin imettäminen on ihan turvallista. imetys aiheuttaa supisuksia kohtuun mitkä vastaa sitä jos saa orgasmin. eli periaatteessa jos voi harrastaa seksiä niin voi imettääkkin.
raskauden keskivaiheilla voi maidon määrä vähentyä hormooneista johtuen. on äitejä jotka jatkaa isomman imettämistä vauvan synnyttyäkin, mutta äiti voi haluta vierottaa isomman kun haluaa keskittyä uuteen vauvaan. rinnat voi myös olla raskausaikana arat eikä huvita imettää.
imettäessä raskausaikana pitää vaan huolehtia että itse saa tarvittavat ravintoaineet. monipuolinen perusruoka riittää kuitenkin ja voihan sitä napsia monivitaamiinitabletteja varmuuden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma12 kirjoitti:

pohdiskelin tossa et miten te jotka teette heti perään uuden vauvan alulle ja jos entinen on viel imeväinen niin lopetatteko tylysti imettämisen? ajattelin vaan kun tohistaan älynä tuosta täysimettämisestä ni miten tämmöiset äidit jotka puskee vauvoja tiuhaan niin ajattelevat täysimettämisen onnistuvan..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu