Pääseekö kuka vaan kiinteistönvälittäjäksi?

Ainahan sanotaan, että kuka tahansa pääsee kiinteistönvälittäjäksi, mutta onko asia tosiaan näin?
65615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuttu haki kiinteistönvälittäjiä ja ajattelin, että helkutti vois kokeilla kun myyntihommia tehnyt pidempään. Sano, että rehellisesti sanottuna ei kannata: palkka tippuu, liian koulutettu ja kuulemma myynti jota nyt teen on motivoivampaa/palkitsevampaa... No olisin voinut kokeilla, mutta ei ottanut. En tiedä onko erp myynti sitten niin motivoivaa.

Äänestä
  • Kiersi fiksusti. Ei halunnut palkata..Jospa hän alaa tuntevana näki ettei sinusta tule välittäjää :)

    Äänestä

Ei todellakaan pääse. Alalle kokeilemaan pääsee suurinosa mutta alalle ei pääse kuin 20% maksimissaan. Välitysalalla punnitaan tervein perustein eli osaamisen mukaan.. ei koulutuspapereiden.

Tämä koulutuspapereihin tuijottaminen on ajamassa nyt työpaikat pois Suomesta. Ei ole järkeä pitää töissä tuottamattomia tyyppejä jotka on aikanaan valittu koulutuksen perusteella osaamista lainkaan kokeilematta.

Äänestä
  • Jos viilataan vähän pilkkua, niin kiinteistönvälittäjä-titteliä saa käyttää vain LKV-kokeen suorittanut henkilö. Muut on asuntomyyjiä, myyntineuvottelijoita jne

    Äänestä

  • pilkunviilaaja kirjoitti:

    Jos viilataan vähän pilkkua, niin kiinteistönvälittäjä-titteliä saa käyttää vain LKV-kokeen suorittanut henkilö. Muut on asuntomyyjiä, myyntineuvottelijoita jne

    Viilaa sä vaik mummuus.. edes sil aikaa ku miähet keskustelee bisneksestä *murrr*

    Äänestä

  • Tykki.. kirjoitti:

    Viilaa sä vaik mummuus.. edes sil aikaa ku miähet keskustelee bisneksestä *murrr*

    Mistäs Tykki hermostui. Eikö lkv-koe mennyt läpi?

    Älä välitä, monet yrittävät tenttiä useamman kertaa (eivätkä silti pääse läpi).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Ainahan sanotaan, että kuka tahansa pääsee kiinteistönvälittäjäksi, mutta onko asia tosiaan näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu