Kun UPM meinaa lopettaa Voikkaan tehtaan ja romuttaa koneet niin tässä on työläisille idea: Ostakaa se tehdas itsellenne. Jos laitos on raskaasti tappiollinen niin UPM myy sen romun hinnalla. Saatte tontin, rakennukset ja kaikkea muuta samaan hintaan.
Sitten vaatikaa valtiolta pari sataa miljoonaa rahaa uuden yrityksen käynnistämiseen. Jokainen työläinen sijoittaa yritykseen 10.000 euroa. EU:lta voi varmaan saada jotain ja kaupunkikin tukee varmasti.
Etsikää kimppaan vielä muutama venäläinen upporikas pääomasijoittaja. Ongelmiakin on, kuten hallinnon ja taloudenpidon järjestäminen ja etenkin myyntiverkoston luominen. Hallinnon ja talouspuolen saa varmaan ostettua asevelihintaan joltain paikalliselta tilitoimistolta. Sitten vaan kimppaan jonkun ulkomaalaisen UPM:n pahimman kilpailija kanssa käyttämään niiden myyntiverkostoa. Jokainen työläinen sitoutuu joksikin aikaa tekemään työtä ilmaiseksi tai nimellisellä palkalla, jotta saadaan markkinat vallattua.
Kuka ottaa ohjat ja lähtee vetämään tätä huikeaa hanketta? Onhan se utopistinen, mutta voisi hyvinkin toimia.
Ostakaa se tehdas
14
997
Vastaukset
- weifnåpfnen
Hyvä vitsi. ensimmäisenä idea kaatuis jo siihen että ei upm myy tehdasta. hölmöhän se olisi jos kilpailijan haluais.
- joo
Jos se tehdas tai edes toinen kone myytäisiin ei työntekijät saisi pankista niin paljon lainaa että sitä olisi vara ostaa sen henkilöstön voimin joka sinne töihin tarvittaisiin. Muuten oikein hyvä idea.
- Anonyymi
voikkaan tehdas on vakaa ja varma työpaikka
suurin osa irtisanottuja on itse omilla toimillaan
aiheuttanut lopputilinsä
juopottelu,valheelliset sairaslomat ,materiaali varkaudet jotka ovat työnjohdon tiedossa
nämä ovat syitä irtusanomisiin
UPM VOIKKAA ON PERHEEMME SUURIN HYVÄNTEKIJÄ - Anonyymi
Eihän ne työläiset voi ostaa tehdasta, kun ne vain lakkoilee.
- Anonyymi
Harmittaako ek pelleä kun lisää lakkoja tulossa?
- Anonyymi
Iso ongelma on kun paperia ei menee vanhaan malliin kaupaksi. Ennen ihmiset lukivat 1-3 eri sanomalehteä päivässä. Nyt kaikki lukee uutiset netissä ilmaiseksi.
- Anonyymi
UPM ei tunnetusti myy tehtaita Suomesta vaan sulkee niitä.
Jos tuotantokapasiteetista on ylitarjontaa ja painaa lopputuotteen hintoja, niin se että tehdas vaihtaa vain omistajaa ei poista kyseistä ongelmaa.
Ja noilla vanhoille paperitehtaille ei myöskään ostajia ole jonossa asti…
- Anonyymi
Saas nähdä kuinka on Kalson tehtaan kanssa.
Jos tulee myyntiin, niin onko kustannuskykyinen, kun markkinoille tulee ylikapasiteettia. - Anonyymi
Teollisuusliitto on vastuussa lakoista, koska aloitti ne. Teollisuusliitto on syyllinen, jos tehdas sulkee lopullisesti ovensa.
Lakoista ei ole mitään hyötyä, sen tietää mummokin, mutta Riku Aalto... - Anonyymi
"Tehtaan sulkeminen ei tarkoita vain työttömyyttä, vaan myös alueen identiteetin menettämistä. Yksilön hätää lisää asuntojen hintojen romahtaminen. Teollisuusliitto ei oppinut UPM:n kolmen kuukauden lakosta mitään. Lakolla ei saavuteta mitään. Nyt on lakkoiltu jo kaksi kuukautta. Menkää töihin ja pelastakaa työpaikat."
- Anonyymi
Töihin mennään kun asiat on saatu sovittua tai sitten ei mennä ollenkaan. Ellette ymmärrä
mistä on kyse niin ottakaa selvää. Kyseessä on työtaistelun järein käytettävissä oleva laillinen keino. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Töihin mennään kun asiat on saatu sovittua tai sitten ei mennä ollenkaan. Ellette ymmärrä
mistä on kyse niin ottakaa selvää. Kyseessä on työtaistelun järein käytettävissä oleva laillinen keino.Ehkä järein, mutta ei järkevin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Töihin mennään kun asiat on saatu sovittua tai sitten ei mennä ollenkaan. Ellette ymmärrä
mistä on kyse niin ottakaa selvää. Kyseessä on työtaistelun järein käytettävissä oleva laillinen keino.Melkoisia jääriä näkyy lakkolaisissa olevan.
Kuten edellinen kirjoitus osoitti. Työpaikkaa on duunarien keskuudessa aina arvostettu, mutta on näyttää ettei sillä ole niin väliä kaikkien keskuudessa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56892- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250804Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S17732Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis197631