Ajattelin, että olisi kiva kuulla minkälaisia kasvikokoelmia teiltä palstan muilta lukijoilta löytyy. Ja millä perusteella olette kasveja kotiinne valinneet?
Minulla on:
-ikivanha korkea traakkipuu
-reunustraakkipuu ja yksi sen varsi kasvattelemassa juuria vesilasissa
-verililjapuu
-flamingokukka
-rönsyliljä
-viirivehka
-peperomia
-rahapuu
-palmuvehka josta kaikki lehdet poikki, kasvattaa ensimmäistä uutta varttaan
-joulukaktus
-pikkuinen kaktus
-tuntematon mehikasvi
-peikonlehti
-pikkuinen jukka
Huh, niitä onkin aika paljon :)
Kukista osa on äitini peruja, ja todella vanhoja. Esimerkiksi tuo traakkipuu näkyy eräässä lapsuudessani otetussa valokuvassa taustalla. Siinä se on vielä pieni pöytäversio :) Äidilläni oli tapana varastella lehtiä kasveistä milloin mistäkin, ja sitten juurrutella ja ainakin rönsyliljä on tälläinen varastettu kasvi. Joulukaktus on myös ikivanha tuttavuus joskin matkan varrella siitä on tippunut hirveästi oksia. Nyt se kuitenkin alkaa kasvatella uusia lehtiä.
Flamingokukan, peikonlehden, verilijapuun ja peperomian olen ostanut itse tässä viime vuoden aikana kun innostuin viherkasveista. Tykkään näyttävistä kasveistä, isoista ja tummista lehdistä sekä erikoisista väreistä (esim. verililjapuu). Paksu- ja nahkealehtiset kasvit ovat myös suosikkejani.
Eipä tässä muuta, mutta olisi kiva kuulla teidän muiden kasveista :)
Gallup: kasvisi
23
3823
Vastaukset
- Omppu
Tässä kasvini, niitä ei ole kovin paljon sillä asun vielä vanhempieni luona, siispä vähän päälle 10 m2 huoneeseeni sopii:
*Limoviikuna
*Limoviikuna bonsai
*Siroliuska aralia
*3 kierteellistä ruokotraakkipuuta, 1 suora
*Myrtti
*Kultaköynös (iso, tai siis pitkät köynökset)
*Kanariantaatelipalmu (iso!)
*Vuoripalmu
*Anopinhammas
*Pullojukka (yksi suosikeistani =)
*Omenapuiden taimia 13kpl (bonsaita tulossa), 1 minikasvihuone taatelipalmun siemeniä. Tilasin havupuu bonsain siemeniä, niitä tuli 130.. nyt pitäisi rueta istuttelemaan. Paljon oksia juurtumassa.
Kaikki kasvini ovat tarkoin valittuja, sillä tilani ovat tosiaan rajalliset, eli se vähän päälle 10m2 huoneeni. Myöskin kihlattuni (ei asu kanssani vanhempieni luona) valittaa, ettei halua mitään viidakkoa =)
Kun saan oman talon ehdottomia hankintojani ovat:
*Kultapalmu (sellainen ~170cm)
*Pullojukka (sellainen ~170cm)
*Kissuksia 2kpl roikkumaan amppeleihin
*Käpypalmu
...nämä nyt aluksi..
Pidän todella viherkasveista.. =) - salmiakki
Täältä päin löytyy tällä hetkellä saniainen, kirjovehka, muulinkorva (pistokkaita lisäksi juurtumassa), tusinan verran kaktuksia, kolme sitruunapuuta, yksi avokadopuu, kahvipuu, begonia ja hiukan kituliaan näköinen männyn taimi. Lisäksi ovat juuri itäneet pelargonian, mandariinin ja värinokkosen taimet. Löytyy myös lyhytikäisiä "vierailevia" yrttejä, mm. krassia, hernettä ja sitruunamelissaa. Tykkään yli kaiken kasvatella siemenistä itse jos jonkinlaista. Joskus onnistuu ja joskus taas ei...
- luonnontieteilijä??
Minä olen aloitteleva viherkasvien harrastaja, kotoani löytyy 3 kultaköynnöstä, värillinen juoru, peikonlehti, vehka, siroliuska-aralia, valkokäenkaali, sitruspuu, santtu, 3 kasvia joiden nimeä en tiedä ja gerbera.
Sitten olen siemenistä kasvattamassa omenaa, paprikaa, pippuripaprikaa, basilikaa, oreganoa, tilliä, ne ovat vielä taimiasteella.
Parveketta varten olen esikylvänyt koristetupakkaa. - multakynsi
-yli 25v vanha 1 1/2 metriä korkea asbarakus
-melkein samanikäinen marraskuunkaktus tai olisiko myös pääsiäiskaktus kun näyttää taas nuppuja tekevän
-fiikus
-yön kuningatar, ei vielä kukkinut
-vanha poika
-joulukaktus
-tulitikkukaktus,en varma nimestä 25v
-lehtikaktus en varma nimestä on 80 sm korkea
-nukkumatti 29v lähes yhtä vanha kun avioliittomme
-palmuvehka
-kissus
-kultaköynös n.20 v ei kiipeile ,on joskus kiipeillyt ,piti typistää remontin aikoihin
-3 orkideaa, josta yksi kukkassa uudesta vuodesta saakka,toinen näyttää yrittelevän kasvattaa kukkavanaa
-kesäkukkien ekataimet juuri aloittaneet kasvun , siis muutama kymmen
Vanhimpiin liittyy muistoja noilta ajoilta, ovat hyvin rakkaita.Nukkumatin sain kerran melkein hengiltä mutta kunka iloiseksi sitä voikaan tulla kun huomaa miten pienestä juurenpalasta se virkosi - tiitu
Mie oon valinnu kasvini aika pitkälti helpoimmasta päästä, mutta välillä on pitänyt kokeilla jotain uutta ja mielenkiintoistakin. Tarkoitus on tässä kevään mittaan hankkia joku uusi kiva asukas.
Paikalla tällä hetkellä:
- Palmuvehka
- Muorinkukka
- Orkidea (jonka uutta kukkavanaa odotellaan...)
- Liuska-aralia (tiukennettujen hoitotoimien ja lisävalolamppujen hankinnan jälkeen taas uskomme elämään)
- Vaahtera-aulio
- Muratti
- Anopinhammas
- Rönsylilja
- Juorut (tavallinen ja purppura)
- kultaköynnös
- Peikonlehti
- Amatsoninlilja
- Kirjovehka
- Papuvillakko (joka myös yritti talvella poistua joukostamme)
Innolla kevät auringon tuomaa voimaa odotellaan! - cardi
- 6x reunustraakkipuu
- 3x rahapuu
- 2x fiikus
- 2x kultaköynnös
- 2x limoviikuna
- 2x juovatraakkipuu
- joulukaktus
- kultapalmu
- hopealaikkuvehka
- herttaköynnösvehka
Silloin tällöin lisänä tuttujen kasveja saamassa ensiapua tai tehohoitoa. - kukallinen
2 kiinanruusua (toiseen tulossa kukka)
1 traakkipuu (iso)
1 reunustraakkipuu
1 peikonlehti
2 pullopalmua
1 avokado
1 soihtuköynnös
1 isoposliinikukka
9 erilaista kaktusta
1 aloe
1 fiikus
2 erilaista rönsyliljaa
1 pylvästyräkki
1 punalehti
1 purppurajuoru
1 taskujuoru
1 tulilatva
2 raatokukkaa
1 jukkapalmu
2 anopinkieltä (ovat kukkineetkin)
1 kirjovehka
1 köynnösvehka
1 kohtalonköynnös - The Real J.
löytyy:
-Iso kahvipensas (kasvoi parhaimmillaan lähes kaksimetriseksi mutta katto uhkasi tulla vastaan joten leikkasin noin puolet pois). Tuon ostin pikkutaimena marketista, mutta nykyään sitä ei enää tunnistaisi samaksi.
-Cherimoya (itse siemenestä kasvatettu). Melko iso jässikkä, noin puolitoistametrinen, mutta hieman harva.
-Muutama pieni kahvipensaan alku, sen ison kahvipensaan siemenistä kasvatettu
-Habanero, siinä puolimetrinen puska. Kasvatettu kaupan habaneroista otetuista siemenistä.
-Pari salakia, kaupan siemenistä kasvatettu
-Pari jasmiinia kaupasta ostettuna. Pitäisi varmaan istuttaa isompaan ruukkuun jossain välissä.
Ei ole paljoa, mutta kun kämpässä ei ole liiemmälti tilaa pitää hieman rajoittaa kasvien määrää. Mieluusti hankkisin lisääkin jos tilaa olisi. - Nalle Puh
2 fiikusta
limoviikuna (20 v. vanha, itse kasvatettu)
3 pullojukkaa
3 rahapuuta
5 kappaleen kaktuskokoelma (joista yksi Sardiniasta 2 v. sitten varastettu alku)
pylväskaktus
2 muuta kaktusta, ei aavistustakaan nimestä
vuoripalmu
kultapalmu
isoposliinikukka
kultaköynnös
sulkasaniainen
piikkikruunu
kirjavalehtinen juoru
roteva tummanpunalehtinen juoru, Ranskasta vuosi sitten varastettu alku, kukkii upeasti, ei aavistustakaan nimestä!
vihreä rönsylilja
kirjavalehtinen rönsylilja
2 kevätkaktusta
joulukaktus
Aloe Vera
5 Saint Pauliaa ( pistokkaita tulossa)
huonesaarni
esikko. odottaa pääsyä ulos
muratti, samoin
lisäksi keittiön ikkunalla itse kasvatettuja yrttejä - timjami, rosmariini, kirveli, herneenversoja
3 habaneroa, taimella
keijunmekkoja, itäneet hyvin, jos onnistuvat tulee monta kymmentä! - Nynaeve
15x paavalinkukka
6x rönsylilja, raidallisia ja vihreitä.
6x amaryllis, eri värejä punaisesta valkoiseen.
5x nukkatyräkki
3x jokin köynnös, anoppi sanoi liisukaksi.
1x jokin traakkipuu ehkä juovatraakki, mutta kalju runko ihmetyttää...ja siitä katkaistut kaksi lehtitupsua juurtumassa.
1x supputraakki
1x reunustraakki
2x kultaköynnös
1x isoposliinikukka
pullojukka 2 kasvia samassa purkissa
2x enkelinsiipi
2x juoru
1x herttaköynnösvehka
2x pilkkulehti
1x pikkupitsilehti
1x joulukaktus
1x tuoksulehtikaktus
2x pikku kaktusta, ei tarkempaa tietoa
1x siroliuska-aralia
1x jokin peperomia, söpöt pienet kirjavat lehdet
1x pennimuori
1x riippamuori
1x vuoripalmu
2x apostolinmiekka
2x stomanthe tricolor
1x kärsivän oloinen kahvipensas
Monta monituista sitrushedelmäpuun tainta.
Moni kasvi on saatu pistokkaana tai taimena kun joku tuttu on karsinut omiaan. On joukossa yksi oikein tarkoituksella varastetusta pistokkaasta kasvatettukin. Osan olen ihan ostanut, kun en osaa kulkea kaupoissa kasvien ohi. En minä koskaan ole suunnitellut mitä kasveja hankin, ne vain ilmestyvät tänne. Ostan niitä pieninä ja mahdollisimman halvalla ja sitten ihmettelen mihin ihmeeseen niitä ripustelen kun kasvavat. :)- Nalle Puh
Heippa Nynaeva! Tarinasi kuulostaa tutulta - alku sieltä toinen täältä, kaupassa ei voi viherkasviosastoa ohittaa. Luettelostani unohtui liuska-aralia, jonka aikoinaan ostin Hakaniemen torilta 5 markalla, noin 5 cm pituisena. Nyt se olisi metrin mittainen, ellen olisi juuri katkaissut siitä vinoon kasvanutta latvusta (joka tietysti jatkaa kasvuaan pistokkaana). Emokasvi jäi 75 cm korkeaksi. Mutta mikä lienee sinnikäs (mehi?)kasvi, joka lisääntyy kasvattamalla poikasia lehtiensä reunaan? Sellaisesta pelastin muutaman alun erään ravintolan ikkunalta. Paheeni on, kuten näkyy, pistokkaiden varastelu - erityisesti ulkomaan matkoilta pitää aina jotakin tuoda. Osa niistä jopa säilyy hengissä. Eivätkä ne emokasvit siitä juuri kärsi, päinvastoin.
- Nynaeve
Nalle Puh kirjoitti:
Heippa Nynaeva! Tarinasi kuulostaa tutulta - alku sieltä toinen täältä, kaupassa ei voi viherkasviosastoa ohittaa. Luettelostani unohtui liuska-aralia, jonka aikoinaan ostin Hakaniemen torilta 5 markalla, noin 5 cm pituisena. Nyt se olisi metrin mittainen, ellen olisi juuri katkaissut siitä vinoon kasvanutta latvusta (joka tietysti jatkaa kasvuaan pistokkaana). Emokasvi jäi 75 cm korkeaksi. Mutta mikä lienee sinnikäs (mehi?)kasvi, joka lisääntyy kasvattamalla poikasia lehtiensä reunaan? Sellaisesta pelastin muutaman alun erään ravintolan ikkunalta. Paheeni on, kuten näkyy, pistokkaiden varastelu - erityisesti ulkomaan matkoilta pitää aina jotakin tuoda. Osa niistä jopa säilyy hengissä. Eivätkä ne emokasvit siitä juuri kärsi, päinvastoin.
jokaisessa kaupassa on nykyään jotain kasveja myynnissä ja ohi ei voi mennä millään. Viimeksi himoitsin valtavaa ihmepensasta Prismasta vaikka tiedän, että saan sen hengiltä parissa kuukaudessa. Pahimpia ovat sellaiset pikkukasvitarjoukset joissa saa vaikka kolme kasvia vitosella, silloin pitää ottaa jotain uusia ja outoja kokeiluun.
Minunkin listastani muuten puuttui isopiikkikruunu, sain pari pistokasta viime keväänä ja hyvin on kasvanut. Mahtaakohan jo kukkia pian.
Mahtaisikohan mysteerikasvisi olla itulehti. http://koti.mbnet.fi/~laura7/huonekasvit/huonekasvikuvat/pitsi-itulehti_idut.jpg - timjamii
Nynaeve kirjoitti:
jokaisessa kaupassa on nykyään jotain kasveja myynnissä ja ohi ei voi mennä millään. Viimeksi himoitsin valtavaa ihmepensasta Prismasta vaikka tiedän, että saan sen hengiltä parissa kuukaudessa. Pahimpia ovat sellaiset pikkukasvitarjoukset joissa saa vaikka kolme kasvia vitosella, silloin pitää ottaa jotain uusia ja outoja kokeiluun.
Minunkin listastani muuten puuttui isopiikkikruunu, sain pari pistokasta viime keväänä ja hyvin on kasvanut. Mahtaakohan jo kukkia pian.
Mahtaisikohan mysteerikasvisi olla itulehti. http://koti.mbnet.fi/~laura7/huonekasvit/huonekasvikuvat/pitsi-itulehti_idut.jpgAivan oikein, itulehtihän se on. Sitkeä sissi! Vein aikoinaan siitä alkuja ystävälleni, joka unohti ne talveksi kesämökin pöydälle, kertakäyttömukissa muovin alla, ei vettä tms. Mökissä oli peruslämpö talven ajan. Sieltä ne keväällä löytyivät pirteinä ja lähtivät kasvuun heti multaan päästyään!
- timjamii
Nynaeve kirjoitti:
jokaisessa kaupassa on nykyään jotain kasveja myynnissä ja ohi ei voi mennä millään. Viimeksi himoitsin valtavaa ihmepensasta Prismasta vaikka tiedän, että saan sen hengiltä parissa kuukaudessa. Pahimpia ovat sellaiset pikkukasvitarjoukset joissa saa vaikka kolme kasvia vitosella, silloin pitää ottaa jotain uusia ja outoja kokeiluun.
Minunkin listastani muuten puuttui isopiikkikruunu, sain pari pistokasta viime keväänä ja hyvin on kasvanut. Mahtaakohan jo kukkia pian.
Mahtaisikohan mysteerikasvisi olla itulehti. http://koti.mbnet.fi/~laura7/huonekasvit/huonekasvikuvat/pitsi-itulehti_idut.jpgtarkennus Nynaevelle: olen sama henkilö kuin aiemmin Nalle Puhina kirjoitellut. En vain onnistunut rekisteröimään sitä. Kiitos edelleenkin itulehden linkistä.
- Itse vasta havaitsin
Nalle Puh kirjoitti:
Heippa Nynaeva! Tarinasi kuulostaa tutulta - alku sieltä toinen täältä, kaupassa ei voi viherkasviosastoa ohittaa. Luettelostani unohtui liuska-aralia, jonka aikoinaan ostin Hakaniemen torilta 5 markalla, noin 5 cm pituisena. Nyt se olisi metrin mittainen, ellen olisi juuri katkaissut siitä vinoon kasvanutta latvusta (joka tietysti jatkaa kasvuaan pistokkaana). Emokasvi jäi 75 cm korkeaksi. Mutta mikä lienee sinnikäs (mehi?)kasvi, joka lisääntyy kasvattamalla poikasia lehtiensä reunaan? Sellaisesta pelastin muutaman alun erään ravintolan ikkunalta. Paheeni on, kuten näkyy, pistokkaiden varastelu - erityisesti ulkomaan matkoilta pitää aina jotakin tuoda. Osa niistä jopa säilyy hengissä. Eivätkä ne emokasvit siitä juuri kärsi, päinvastoin.
Kasvi, joka lisääntyy kasvattamalla poikasia lehtiensa reunaan voi olla MYRKYLLINEN ja vaaraksi lapsille ja lemmikeille. Devil's backbone eli Paholaisen selkäranka? http://www.blankees.com/house/plants/backbone.htm
Asuntoomme ihan riittävästi:
4x leveälehtinen traakki (pisin n. 90 cm, leveyttä samanmoisesti)
3x limoviikuna (suurin n. 1x1m), 2 letitettyjä
14x erivärisiä santtuja
12x erilaisia pikkukaktuksia
1x siemenestä kasvattamani vanhapoika (n.40 cm, poikii kovasti taas, kukkinut pari kertaa upeasti)
pylvästyräkki
3x anopinhammas
5x joulukaktus, (2 joulunpun., tumma lilahtava, vaalea pink, valkea), kaikki kukkivat toistamiseen
pääsiäiskaktus (ei nuputtele vieläkään)
viirivehka
posliinikukka
muratti
kuolemaa tekevä fiikus
2x amaryllis
annoona
tomaatintaimia xx kpl
kylmiössä kohta sisään otettavaksi Vitis Ripariat, pelargoniat- ultsi79
Multa löytyy tällä hetkellä seuraavat:
- isoposliinikukka (kukkii upeasti pari kertaa vuodessa)
- 2 pylvästyräkkiä (toinen iso)
-pullojukka
- rahapuu
- reunustraakkipuu
- tuonenkielo
- soihtuköynnös
- palmuvehka
- kuningaskissus
- iso liuska-aralia
- 2 perhoskämmekkää
- kultaköynnös
- pitkälehtifiikus
- herttaköynnösvehka
- tikkukaktus- löytynee
täältäkin.
-viirivehka
-2 pääsiäiskaktusta
-sypressi
-3 sitruunapuuta
-2enkelinsiipeä
-kiinanruusun alku
2kultaköynnöstä
-9 pelargoniaa
-3mandariinin alkua
-50kaktuksen poikasta
-mimosan alkuja
kesäkukan taimia useammassa laatikossa
-ruusun juurakko
vielä on kylvämäti aikasten paljon siemeniä.
- stella
Meiltä löytyy
- kultapalmu
- rahapuu
- pikku viirivehka
- 2 kpl kultasiili kaktuksia
- pieni tuntematon kaktus
- anopinhammas
Muutimme toiselle puolen Suomea, eivätkä kasvini kestäneet muuttoa. Anopinhammasta lukuunottamatta kaikki ovat uusia. Saan Mummoltani kevään aikana rönsyliljan ja kultaköynnöksen. En mielelläni osta puutarhoilta viherkasveja. Olen huomannut niissä olevan punkkeja ja kirvoja. Terveitä kasveja olen saanut ja osan ostanut marketista tai Anttilasta. - Jiiikooo
Onhan noita kertynyt tähänkin opiskelijakämppään jokunen.
1 isokokoinen limoviikuna
3 anopinhammasta
1 soikkoköynnösvehka
1 mehikasvi, jonka merkkiä en ole saanut selville
2 enkelinsiipeä
1 malakanvehka
1 sirotraakki
1 tuoksutraakki "lemon lime"
1 kultaköynnös
1 anopinkieli (ISO!)
1 joulukaktus
1 nukkuleena
1 kiinanruusu
Aika perinteistä mallia ovat kaikki, ei mitään suuria erikoisuuksia, mutta ihania jokainen. Ne on mun lapsia.. :D Kevään mittaan olisi tarkoitus "tehdä" niille uusia jälkeläisiä - ainakin kiinanruususta (vuoden vanha kaveri on kasvanut koko talven pituutta, ja pukannut uusia lehtiä jatkuvasti - ei siis pitänyt talvitaukoa ollenkaan), sirotraakista ja enkelinsiivistä.
Aion kevään mittaan ehkä vielä kartuttaa kokoelmaani parilla kasvilla.. tuttu kukkakauppias antaa pikkuisia ihan (puoli)ilmaiseksi, ja niitä on sitten hauska kasvatella. - multaa sormissa
Kultaköynnöksiä, Traakkipuu Dracaena deremensis (Janet Craig) alaosa ruukussa, yläosa lasissa (toivottavasti onnistuu). Tarkoituksena huomenissa käydä ostamassa muratti tai vastaava.
- Ninni
-jukkapalmu
-kultapalmu
-kultaköynnös
-anopinhammas
-rahapuu
-peikonlehti
-lohikäärmepuu
-reunustraakkipuu
-pullojukka
-santtu
-nukkumatti
-kirjotähti
-erilaisia kaktuksia vaikka kuinka
-bowiea volubilis,mukelo
-kriinumi
-pirunvehkoja
-viirivehka
-limoviikuna
-pitkälehtifiikus
-bougainvillea
-kahvipensas
-kirjovehka
Ei ole mitään erityisiä perusteita miksi näitä kasveja.Kasvihullu olen vaan muuten vaan!:)))- ninni
avokadoja vielä lisäksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921321Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221138- 48864
- 70860
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53780Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53702
- 33692
- 60689
- 52657