kertokaapas kokemuksia kyseisestä autosta:kestävyys,ajettavuus,taloudellisuus..kannattaako ostaa uusi sebring signature 2.7 V6!!??
SEBRING
kiitoksia
41649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
selaisit taaksepäin noita muutaman viime kuukauden aikana ko. mallista kirjoitettuja viestejä. Kirjoita vaikka tuohon sivun yläreunan kenttään sebring ja paina hae-nappia.
..nyt tässä vielä kuitenkin, että ainakin tälle palstalle ilmoitettujen viestien mukaan tuossa Sebring Signaturessa tuntuu olevan melko monella heti uutena ongelmia moottorin vikavalon kanssa, joka syttyy palamaan ilman varsinaista konkreettista vikaa. Maahantuoja kai selvittää paraikaa mistä on kysymys.
Vanhemmissa LX/Limited malleissa ei vastaavia vikoja tietääkseni ole ilmennyt, mutta eivätköhän ne tuon Signature editioninkin ongelman saane kuntoon takuuajan puitteissa.
Moottorin häirövalon syttyminen johtuu hyvin todennäköisesti lokilämmittimen käytöstä,jos lämmitintä ei käytä ei valokaan syty.Raportti viasta on lähetetty tehtaalle,voi mahdollisesti joutua vaihtamaan toisenlaisen lämmittimen.Vastauksia odotellaan,onneksi kevät tule,eikä tarvitse lämmitintä käyttää.
Tarinaa Sebringistä tosiaan löytyy kun selailet vähän viestejä taaksepäin.
Mutta on hyvä puntaroida "kannattavuutta". Hinnan laskusta on aiemmin ollut paljon puhetta, joten ei siitä sen enempää. Auto sinänsä on hyvä. Se on hyvä ja mukava ajaa, se kestää ja bensaa ei kulu voimavaroihin ja vaihteistoon nähden poikkeuksellisen paljon - jos bensan hinta rassaa niin taloudellisempiakin vaihtoehtoja kyllä on. Pelkkää hyvää ei mikään auto tietysti ole ja siitä voit lukea muista viestiketjuista.
Mutta niistä vaihtoehdoista. Ei tarvita kuin pari silmää ja uusien autojen hinta-/teknisettiedot vaikka Tekniikan Maailmasta tai Tuulilasista (ja mainitaan nyt se Auto Bildkin vielä :) niin nähdään, ettei vastaavan tehoista automaattivaihteista autoa saa lähimainkaan samaan hintaa kuin Sebring Signature. Erot on useita tuhansia euroja ja yleensä vastaava muun merkkinen perusvarusteltu versio maksaa yli 40 tuhatta. Signaturea vastaavilla varusteilla hinta menee jo ihan naurettavaksi. Signature on myös korealaisia selvästi halvempi. Ja kuin pisteenä iin päällä muilla merkeillä saa yleensä kalliilla hyvin tylsän ja perheauton näköisen kulkineen Sebringin ollessa vähän vähemmän tylsä. No, tuo on tietysti makuasia.
Vastaavasti hinnastoista voi katsoa mitä saa muun merkkisenä 30 tonnilla...
Lyhyesti sanottuna Signaturessa saa autoa nykyiseen hintaan Paljon enemmän kuin millään muulla merkillä. En voi kuin suositella lämpimästi.