miksi?

memmu

Millä perusteella koiraveroa kerätään? Eihän muistakaan eläimistä pidä mitään erityistä veroa maksaa. Ainoa perustelu, minkä itse keksin on koirien jätökset ja niiden siivous kaupungin puolelta, mutta nykyisin suuri osa koiran omistajista kerää itse koiransa jätökset.

6

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gegs

      mäkin olen ihmetellyt. kun asuin vielä kotona, niin me ei ikinä maksettu koiraveroa. :P ihan paskajuttu.
      veroa maksetaan sen takia että isot herrat sielä pilvilinnoissaan saa herkummat oltavat.
      laillista ryöstöä.

    • lainattu

      Tämä viesti on lainattu tästä samasta osiosta kohdasta galluppi, eräältä kirjoittajalta. Ja olen todella hänen kanssaan samaa mieltä asioista.

      "itselläni oli aikoinaan koira enkä ikinä maksanut veroa. Niin kauan kun ihmiset eivät maksa omista lenkkareistaan (joilla esim käydään lenkillä), suksistaan (joilla käydään hiihtelemässä) tai esim. koripallostaan (ynnä monista muista asioista) joka vuosi veroa, en minäkään maksa ja tämä pitää päätös pitää vieläkin jos vain koiran tulen hankkimaan uudelleen. niin mites ne kissaverot sun muut.. ihme hommaa. mitään ei ikinä saa kuitenkaan vastineeksi. yhden käpysen koirapuiston joka suurinpiirtein koiranomistajien kanssa talkoilla vielä pitäisi pystyttää. "

      Ja joku kyseenalaisti jossain kirjoituksessa kun joku toinen kirjoitti koirastaan harrastusmuodossa, joten kyllä, koiraa käytetään myös osana omaa harrastusta, tärkeämpää onkin se, että mistä kaikista harrastuksista maksetaan veroa? harrastukseen itseensä tosin jo kyllä tuhlaantuu varmasti rahaa..
      onneksi joka paikassa ei enää koiraveroa ole *huokaa helpotuksesta* :)

      huh... tulipas taas kirjoitettua aika sekavasti ! =P

    • alunperin veron syy

      Koiraveroa on aikoinaan alettu periä rabiesuhan (vesikauhu)takia.Kertyneillä verovaroilla maksettiin korvauksia tuotantoeläimistä mm.lehmä,lammas jne.joita rabiekseen sairastunut koira oli purrut.Pasteur(Ranska)kehitti vesikauhuun rokotteen 1800-luvun loppupuolella.Suomessa koiria alettiin rokottaa vesikauhua vastaan,ns.rabies-rokote,1920-luvun lopussa.Nykyään Suomessa ei vesikauhua enää esiinny,eikä täällä ole kulkukoiriakaan,jotka saattaisivat rokottamattomina vesikauhua levittää.Joten aivan hyvällä syyllä voidaan sanoa koiraveron olevan jäänne menneiltä ajoilta.

    • koirista

      minun mielestäni pitäisi laittaa niin korkea koiravaero että se vähän vähentäisi koiramäärää. eli silloin niitä pitäisi vaan se joka todella haluaa koiran ja hoitaa myös sen.
      kun katselee noita tienvarsia niin on niin keltaisena ja kakat korjaamatta ainakin täällä meilläpäin ja melkeinpä joka talossa on koira. täälläpäin ei koiraveroa peritä mutta pitäisi mielestäni periä.
      omassa lapsuudessani koulusta tullessamme hypimme lumipenkoissa ja se oli kovin hauskaa mutta nykyään lapset eivät voi sitäkään tehdä kun penkat on täynnä kikkareita ja keltaisia reikiä.
      itsellämme on myös koira ja kun siitä aika jättää emme hanki toista koska koirat rumentavat ympäristöä.
      paljon mukavampi olisi lenkkeillä ja katsella penkkoja puhtaina ja valkoisina.
      Joillain on vielä niitä valtavan suuria koiria ja kun niiden jätökset jätetään jalkakäytävälle niin ei ole mukavaa väistellä niitä.
      silloin kun me hankimme koiran niitä oli täälläpäin muutamia mutta nyt koirien määrä on kavanut valltavasti ja se näkyy tosiaankin ympäristössä.
      tämä ärsyttää varmasti koirien omistajia mutta tämä on munun mielipiteeni itsekin koirallisena ihmisenä!

      • krb

        Mietin...että koira on eläin, joka järkyttävää kyllä; pissaa ja kakkaa. Jälkimmäisen aiheuttamaa mielipahaa omistaja pystyy ehkäisemään keräämällä kikkareet mukaansa, mutta pissaamisesta on minusta naurettavaa valittaa. Taajamassa on yksinkertaisesti mahdotonta välttyä keltaisista penkoista. Ja jos nyt ruvetaan pilkkuja viilaamaan, niin kyllä sieltä penkoista ja talojen kulmilta löytyy ihan ihmisistä tulevia eritteitäkin. Ja roskia ja rikkinäisiä pulloja jne. Lista on loputon.

        Suuntaappa vitutuksesi vaikka kanssa ihmisiin ja jätä viattomat eläinkappaleet rauhaan.


      • turhan

        valittajat voisivat maksaa haittaveroa. Ärsyttää tollaset. Meilläpäin ei kakkoja näy missään, nyt ne valittajat alkaa seuraavaksi vaatia, että pitää kupin kanssa olla pissatkin keräämässä?
        Sitten kun valittajat ovat saaneet koiranomistaja keräämään pissatkin, alkavat he valittamaan koirankarvoista.

        Vähän on suurempiakin ongelmia tässä maailmassa.

        Ja tämä kun ei ole mikään uusi ilmiö. Koira on ollut ihmisen ystävä tuhansia vuosia ja koiran pissoja ja kakkoja on aina ollut ympäristössä. Aikaisemmin koirat juoksivat vielä vapainakin, eikä kukaan valittanut. Nyt näitä vali-vali-tyyppejä on vasta syntynyt. Niillä ei kai ole muuta elämää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      186
      2850
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2364
    3. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      160
      1101
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1095
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      69
      1030
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1002
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      928
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      111
      851
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      774
    10. Ja taas oli vappu. Ja jokavuotinen ulina siitä kuinka juhlinnasta syntyy roskaa.

      Pitäsköhän vaan juhliminen kieltää. Voitais kaikki viettää vaputkin vaan neljän seinän sisällä puhelimiamme hiplaten
      Maailman menoa
      138
      719
    Aihe