Kävin eräälä yksityisellä eläinläärillä marsuni kanssa..palvelu oli sillon ihan OK!Marsu oli todella kipeä..he ottivat ultraääntä mutta siinä ei kuulemma näkynyt mitään..sitten otettiin röntgenkuva ja he sanoivat että virtsarakko on aivan täynnä ja vaihtoehdot ovat leikkaus tai lopetus..ja leikkaus tuon ikäisellä marsulla on liian riskialtista(5,5v)!Joten sovin ajan marsuni lopetukseen samana päivänä!(ps.lääkärit olivat kyllä mukavia)Palasin lääkäriasemalle sovittuna aikana ja kaikki oli muuttunut..eri lääkäri..lääkäri oli töykeä..ja LÄÄKÄRILTÄ kuulltuja lauseita oli marsua tutkiessa..ensimmäisenä "mikäs tapaus tämä on","mikähän se voisi olla" ja "en pistäisi päätäni pantiksi mutta..".."voitaisiin kokeilla jotain poppakonstia mutta tuskin se auttaa"..ja se poppakonsti olisi ollut virtsarakon puristus että virtsa olisi tullut ulos..ja naurahtelua välillä..samalla lääkärin lapsi leikki vieressä ja tuli marsun naaman eteen leikkimään,jolloin hermostuin!!(luonnollisesti)Kyse kuitenkin oli kuolemansairaasta eläimesta ja omistajilla itku kurkussa!En halunnut marsulleni sellaista loppua ja lähdin pois... Menin päivystävälle eläinlääkärille joka ei voinut olla mukavampi..hän tutki marsuni todella tarkkaan kuvien kera ym....ja diagnoosi oli että turvonnut alue ei mitenkään voi olla virtsarakko!Marsu oli todella kipeä..lääkäri antoi marsulleni rauhottavan piikin ja tutki turvonneen alueen..ja se oli vatsalaukku!Joko kasvain..tai repeymä...mitään ei ollut tehtävissä!Marsu oksenteli ym..Tuli helpottunut mieli..mutta samalla suuri suru kun rakas lemmikkini on poissa..mutta sainpa varmuuden!Mitä mieltä olette ensimmäisen lääkäriaseman toiminnasta??Kiitos!
Eläinrakkaat lukekaa please!!!!
marsumies
4626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
uskomatonta!
todella amatööri meininki!
Kertoisit missä näin kävi, ettei tarvitse kokea
Voiko tuollaisesta toiminnasta valittaa jollekulle? Eihän eläinlääkäri saa tuolla tavalla toimia! Puhumattakaan siitä että joku pentu häslää ja stressaa ympärillä kun kipeä eläin kärsii. Minä kyllä valittaisin. Hyvä että lähdit sieltä, tiedä mitä se "eläinlääkäri" olisi marsullesi tehnyt.
Osanottoni marsusi poismenosta:( Nyt siihen ei onneksi enää koske.
Mun täytyy sanoo, että en luota ainooseenkaan eläinlääkäriin enään. Jos joku ehdottelee lopettamista menen automaattisesti toiselle lääkärille.
Kaveriltani olisi lopetettu 3 kissaa ja kaksi koiraa jos olisi heti uskonut eläinlääkäriä, vei toiselle ja lääkärille ja eläimet parantuivat antibiotilla, kortisoonilla ym.
Otan osaa marsun menetyksestä!
Sillon en asiaan viittinyt enempää puuttua koska eläimen hyvinvointi oli tärkeintä!Mutta ensi viikolla menen tekemään siitä lääkäristä valituksen!Tässä vaiheessa en vielä viiti paljastaa lääkäriaseman nimeä..mutta Pirkanmaalla sijaitsee!Kiitos tuesta ja vastauksista!!