kymysys

kuusaalt miäkii olen kotosin

Minua ihmetyttää, mistä tänne kirjoittajat on saanu pieneen päähänsä, että tehdas loppuu kannattamattomuuden vuoksi, tai palkkojen. Ettekö kuunnellu tai lukenu upm:n tj:n haastattelua. SYY: MUUTTUVA LIIKETOIMINTAYMPÄRISTÖ. SIIS MITÄ?? hei haloo,onko tämä suomenkieltä,kun en ymmärrä syytä. Tämän kyllä ymmärrän: Upm:n ilmoitus KÄÄNSI YHTIÖN PÖRSSIKURSSIN JYRKKÄÄN NOUSUUN. Osakkeiden kokonaismäärä 523 milj.kpl. osakkeiden arvo nousi YHDEN PÄIVÄN AIKANA PUOLI MILJARDIA!!! Toimitusjoht. palkkaan tarvitaan 21 PAPERIMIEHEN PALKKA. VIIME VUONNA YHTIÖ JAKOI OSINKOJA 392 miljoonaa euroa. KÖYHÄ PULJU VAI MITÄ. TE jotka olette sitä mieltä, että muuttakaa muualle työn perään, oletteko halukas ostamaan talon Voikkaalta ,jossa ikävä kyllä ei ole mitään työpaikkoja ensi vuonna. Asialliset ostotarjoukset vai lähettää Voikkaan paperitehtaalle kenelle tahansa.

11

797

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wepfjweåfmmlö

      Kyllähän asia nyt niin on että tehdas lakkautetaan kannattamattomana. Paperi ala on suuressa hädässä liian tarjonnan ja halpojen hintojen takia. Suomalainen paperi on liian kallista kilpailijoihin verrattuna. Siksi tehtaita joudutaan sulkemaan ja tulevaisuudessa siirtää tuotantoa ulkomaille koska siellä valmistus on edullisempaa.

      • kuusaalt...

        siis sinäkään et ymmärtänyt toimitusjohtajan lopetusilmoitusta sen syytä.


      • tarpeeksi

        Käsittääkseni Voikkaan tehdas tuottaa voittoa.


      • sama
        tarpeeksi kirjoitti:

        Käsittääkseni Voikkaan tehdas tuottaa voittoa.

        Sillä ei kuitenkaan ole merkitystä. Paperi ei ole mennyt kaupaksi, koneita on jouduttu seisottamaan.


      • tulevan ennakointi
        sama kirjoitti:

        Sillä ei kuitenkaan ole merkitystä. Paperi ei ole mennyt kaupaksi, koneita on jouduttu seisottamaan.

        Yrittäjän pitää aina saada voitto maksimoitua! Jos saa paremman tuoton muualta, ei sillä ole mitään tekemistä sen kanssa tuuottaako voittoa, kun ei tuota tarpeeksi!

        Nyt on työnantajan vuoro olla ahne.


      • muuten
        tulevan ennakointi kirjoitti:

        Yrittäjän pitää aina saada voitto maksimoitua! Jos saa paremman tuoton muualta, ei sillä ole mitään tekemistä sen kanssa tuuottaako voittoa, kun ei tuota tarpeeksi!

        Nyt on työnantajan vuoro olla ahne.

        totta puhut, kuomaseni. Ahneus on päivän sana. Yksilö ja hänen murheet ei kiinnosta tälläisissä tapauksissa. Vanha totuus;ei sota yhtä miestä kaipaa saati sitten tuhansia paperityöläisiä, jotka ovat antaneet ikänsä ja terveytensä tehtaan hyväksi, kuten isäni joka kolmivuorotyössä kuoli seisovilta jaloilta 54-vuotiaana Voikkaan tehtaalla, tosin vuosia sitten. Eipä ole näkemässä tätä murheen päivää, hän kun oli aina sitä mieltä, että tehas pitää työläisistä hyvän huolen. Muuten, oletteko huomanneet, että suomessa ei ole yhtään amm.liittoa jäljellä, jonka nimessa olisi sana "työläinen". esim. ennen oli elintarvikeTYÖLÄISTEN liitto.


    • Anonyymi

      2025 voikkaan lopetus on tosi

      • Anonyymi

        Löytyy perussuomalaisten viikkolehdestä.


    • Anonyymi

      Oisko mitään, jos niinku hankkisit elämän, sillee?

    • Anonyymi

      Muistakaa että UPM:n kannattavuus ei ole sama kuin yhden tehtaan kannattavuus.

    • Anonyymi

      Näitä tehtaita alkaa menemään kiinni enemmänkin tulevaisuudessa kun puupula on jo nyt kriittinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      374
      1230
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      778
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      716
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      632
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      615
    6. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      22
      565
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      360
      554
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      84
      498
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      469
    Aihe