navigointi

Mikä olisi mahdollisimman vähän sähköä kuluttava WinXP-ratkaisu navigointitietokoneeksi? Ei siis kannettava.
3694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

omat AIVOT.
Apuvälineinä voit käyttää merikorttia, astelevyä ja kompassia.

Äänestä
  • vielä silmät.Ne ovat nimittäin tärkeimmät välineet merellä liikuttaessa.
    Terveisin Seilaaja.

    Äänestä

  • tuohon kirjoitti:

    vielä silmät.Ne ovat nimittäin tärkeimmät välineet merellä liikuttaessa.
    Terveisin Seilaaja.

    Vähiten sähkö ja halvimmalla pääset kun hankit jonkun hieman vanhemman PC:n

    Esim joku kannettava 500-700mhz celeron on aika pieni kulutuksinen ja XP karttoineen pyörii oivasti.

    Itse käytin ennen pII300mhz konetta min me:tä ja siinä mericdtä. Toimi hienosti kartoille vaikka muuten kone oli hidas.

    Toki uudet vähä virtaset koneet pääsee jotakuinki samoihin kulutuksiin mutta maksaa paljon enemmän.

    Jos kiinostaa voisin kaupitella sinulle koko paketin. Sopiva kannettava (cel700), GPS joko pelkkänä antennina tai halpana gps-anteni yhdistelmänä invertteri jolla ko. koneen saat toimiin sekä tarvittavat kartat. Kaikki valmiiksi asennettuna. Jätäppä yhtystietoja jos kiinostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puucee kirjoitti:

Mikä olisi mahdollisimman vähän sähköä kuluttava WinXP-ratkaisu navigointitietokoneeksi? Ei siis kannettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu