Autioita / hylättyjä taloja Porissa

Kiinnostavaa tutkia...

Tietääkö kukaan missäpäin Poria tai lähiseutuja on hylättyjä ja autioita taloja? Niitä kyllä jossain täällä on ja itekin olen yhteen tyhjään mökkiin metsässä törmännyt, en nyt vaan jaksa muistaa missä se oli...

40

22223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tenukeppi<

      ole asuntoa missä nukkua?

      • ..tämäkin taas.

        Eipä ihme, ettei Pori ole muualla kovin pidetty paikka... Jos yhdenkin kysymyksen esittää, siihen ei saa koskaan kunnollista vastausta sun muuta. Mielestäni nimimerkissä oli, että minusta on kiinnostavaa tutkia sellaisia paikkoja.


    • etsijä x

      Kyllä löytyy! Mutta auton tarvitset ja hyvät jalkineet.
      Kannattaa kierrellä kaupungin ulkopuolella syrjäisillä teillä. Niissä tapaa hylättyjä taloja aivan varmasti. Itse olen niitä käynyt kuvaamassa aika ahkeraan, mutta jätän kertomatta omat kohteeni ja jätän sinulle löytämisen ilon!
      Menestystä exploratioille!

      • Teetkö jotain

        tärkeää tutkimusta?


      • Tenusauva
        Teetkö jotain kirjoitti:

        tärkeää tutkimusta?

        löytäväsi jotain arvokasta niistä. Kyllä kirpparietsivät ovat ne jo penkoneet ja vieneet viimeisetkin rahanarvoiset kamat kirppariin ja majakkaan huutokauppaan.


      • tykkään siitä!
        Tenusauva kirjoitti:

        löytäväsi jotain arvokasta niistä. Kyllä kirpparietsivät ovat ne jo penkoneet ja vieneet viimeisetkin rahanarvoiset kamat kirppariin ja majakkaan huutokauppaan.

        Otan vain valokuvia. En koskaan ota mukaani MITÄÄN (paitsi valokuvia) taloista enkä myöskään jätä jälkeeni mitään (paitsi jalanjäljet).
        Tällä periaatteella!
        Otan kuvia omaksi ilokseni ja onpa niistä ollut iloa monelle muullekin!

        http://www.abandonedmemories.com/

        linkissä hieno esimerkki alan harrastajan sivuista ;D


    • autiotaloja

      sen tiedän!

    • kätyri1

      kiinnostavaa tutkia?

      hehe, ette kakarat saa bilepaikkaa autiotaloista, vaikka ne autioita onkin.ne on silti jonkun omaisuutta ja siellä keppanan imeminen on kiellettyä.

      ovela idea kylläkin, täytyy myöntää, mutta talon valtaaminen on laitonta.
      poltatte vielä kännipäissänne koko paskan.

      • kommentti!

        Tässä esimerkki muuten tyypillisen porilaisjuntin ajattelutavasta.
        Kouluesimerkki kaikille joita asia on askarruttanut.


    • demonipelle

      Kyllähän Porista autiotaloja löytyy. Kiehtovia paikkoja. Viimeksi tänään olin itse kuvailemassa autioituneita paikkoja. Täällä netissä ei kylläkään kannata moisten sijainteja ilmoitella. Ihmisten arvostus moisia hienouksia kohtaan kun on mitä on... varsinkin nuorten, joiden asenne on että "kaikki paskaks, ku ei oo omaa". Tollaset omassakin kaveripiirissä ärsyttää, kun aina ollaan hajottamassa, jos jotain hylättyä, tai autiota on näkyvillä.

      Myös metsäteiden varsiin hylätyt autot ovat hienoja kuvauskohteita. Jos jollain on tietoja tälläisistä makaamaan jääneistä raadoista, niin voisi ilmaista asian tässä ketjussa, ja antaa s-postiosoitteensa tarkempien tietojen kyselyä varten.

      • pullo1

        Onko loku kuvaillut vanhoja pulloja tai niiden etikettejä?????


    • on...

      rajalantie ja filpuntie....autiotaloja...mee kuvaa!

      • paljon!

        Kiitos paljon!


      • kuvaaja pori

        Minkälaisia autiotaloja nämä Impolan paikat on? Omakotitaloja vai jotain muuta?
        Tietääkö joku?


      • Impolalainen
        kuvaaja pori kirjoitti:

        Minkälaisia autiotaloja nämä Impolan paikat on? Omakotitaloja vai jotain muuta?
        Tietääkö joku?

        Ilmeisesti tämä "tieto" oli ilkeämielinen kommentti.
        Osoitteessa ei ole mitään autiotaloja.


    • mää

      pitkälti kaikki autiotalot on jo purettu, mut meri-pori alueella voi jotai löytyy, varaa aikaa ja benssiinii. Kato kartast kauniimäen alue siält o erikstorp tai vastaava sillä tiellä on ainaki ollu autiotaloi. Kemira omistaa maat ja talot voipi vartioitu ja ainaski portit on.

      • aina löytyy

        Olet vähän ajasta jäljessä! Erikstorpin autiotalo on nykyisin rempattu ja otettu käyttöön.
        Kyllä autiotaloja löytyy vaikka millä mitalla jos jaksaa ettiä. Ei voi sanoa että ne olis kaikki purettu kun kokoajan niitä tulee lisää.
        Ei lopu kesken sen takaan!


    • jotka tiedätte

      No kertoisitte nyt edes jonkun............
      PLIIISSSS!

      • on joitakin..

        Erikstorp on ollut ainakin vuoden -94 jälkeen asuttu, sitä ennen se oli autiona jotain 10 vuotta. Tää huvila on kyl Rosenlewin omistuksessa, ei se Kemira kaikkee omista.


    • ne ka

      pietniemen tiellä on yks autio talo oon itteki käyny siä monesti talon numero on tietääkseni 94. talossa on vielä paljon tavaroita ja ovessa lukee p sammalisto. olen kuullut huhuja että autiotalossa kummittelee ja siellä ollaan nähty aaveita.

      • bööööööböööö

        mäki oon käyny siä talos mikä on pietniemes :D siä oli pelottavaa XD.


      • -siikainen
        bööööööböööö kirjoitti:

        mäki oon käyny siä talos mikä on pietniemes :D siä oli pelottavaa XD.

        Älä mene poriin vaan siikaisiin.


      • al
        -siikainen kirjoitti:

        Älä mene poriin vaan siikaisiin.

        Ruosniemessä suoniityntiellä vasemmalla oliko se toinen vai kolmas talo
        mukavia kuvaus päiviä


      • Roskat veks!
        al kirjoitti:

        Ruosniemessä suoniityntiellä vasemmalla oliko se toinen vai kolmas talo
        mukavia kuvaus päiviä

        Makaa tampereentien varressa hiukan ennen häijäätä! On maannut jo kauan!


    • Anonyymi

      Merikarvialla ainakin on iso hylätty koulu! Kävin siellä itse juuri pari päivää sitten. Hieno paikka oli.

    • Anonyymi

      Toivottavasti tosiaan muistatte, että ne hylätyltä näyttävät talot voivat hyvinkin olla jonkun omistuksessa. Ja vaikka ottaisitte vaan valokuvia, toisten tontille meno ilman lupaa on kiellettyä. Ja myös niiden valokuvien levittäminen voi rikkoa yksityisyydensuojaa.
      Itse en uskaltaisi mennä tuollaisiin paikkoihin. Kuulin jopa huhua, että eräs joka kyllästyi omistamansa autiotalon rauhaa häiriköiviin tyyppeihin, harkitsi ketunrautojen laittamista tontille. Voi todellakin olla vaan huhu, mutta en uskaltaisi ottaa riskiä. Varokaa siis, ja katselkaa mihin astutte.

    • Anonyymi

      Autiot rakennukset, hylätyt autot ja muut hylätyltä vaikuttavat kohteet ja laitteet ovat aina jonkun omaisuutta ja kaikenlainen ilkivalta on rikos. Olen itse innokas tutkimaan kaikkea vanhaa, mutta ei tulisi mieleenkään laittaa kohteitteitten kuvia nettiin tai paljastaa jännien paikkojen sijaintia nettipalstoilla. En halua "herranlahjoja" rikkomaan paikkoja.

      Mitä laki sanoo autiotaloon menemisestä? Jos talo on selvästi asumaton ja ulko-ovi ei ole lukossa taloon saa mennä. Toisen omistamalle tontille saa myös mennä jos tontilla ei ole vakituista asuntoa tai esimerkiksi kesämökkiä. Jos, autionkin, rakennuksen ovi on lukossa sitä ei tietänkään saa rikkomalla avata.

      Mitä laki sanoo satunnaisesta tienkäytöstä? Satunnainen tienkäyttö on sallittua, ellei mene esimerkiksi asunnon pihapiiriin tai teollisuusalueelle johon pääsy voi olla kielletty.

    • Anonyymi

      No tua, mää en kyl tiär yhtää, mut mää tiärä yhre hepu ko tiätää, se nimi Neumanni.
      Se o tehny jopa laulunki tost aiheest, se laulu nimi o Autiotalo, laulus vaa kehu et oli oikee käsi käres kulkenu jonku pimu kans kohti taloo autioo, iha oli oikee ravistanukki hänt. Soit sil tuanoi.

    • Anonyymi

      varmasti toddella myöhässä mutta Ruosniemessä on hylätty 3 kerroksinen päiväkoti, Keskustassa vanha hylätty kauppa, isojoenrannalla hylätty 2 kerroksinen talo

      • Anonyymi

        ruasniäme päiväkotii en suosittel menemää, hiljaset hälytykset ja kamerat, toimii vähän väliä poliisin harjoituspaikkana
        vähän kun lähtee tuulikylään päin samalla tiellä on hylätty kauppa, kaikki kyltit jne. vielä seinäl, vuos tai muutama sit oli ainaki ovi iha auki vaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ruasniäme päiväkotii en suosittel menemää, hiljaset hälytykset ja kamerat, toimii vähän väliä poliisin harjoituspaikkana
        vähän kun lähtee tuulikylään päin samalla tiellä on hylätty kauppa, kaikki kyltit jne. vielä seinäl, vuos tai muutama sit oli ainaki ovi iha auki vaa

        Joo on tiedossa, aktiiviset vartioinnit ja uudet hälyttimet


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo on tiedossa, aktiiviset vartioinnit ja uudet hälyttimet

        Tee palvelus meille kaikille ja mene narun jatkoksi. Tuohon ei auta mikään muu.


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan missä olisi hylättyjä/asuttomia rakennuksia?

    • Anonyymi

      Kysy dingolta.

    • Anonyymi

      Meinaatteko mennä polttamaan?

    • Anonyymi

      Itekki ettin urbex paikkoja

      • Anonyymi

        Onko pietniemen kartanossa asukkeja nykyisin? Huikean hieno rakennus kuvien perusteella ja jos pihat olisi hoidettu voisi omistaja vuokrata vaikka häätilaa kesällä.Luulen silti ettei tuollaisen paikan omistajalla ole pikkurahasta puutetta.


    • Anonyymi

      Tykkään käydä autiotamoissa kakalla.

      • Anonyymi

        Itse virtsailen naapurien kukkaruukkuihin.Harrastuksia on paljon muitakin kuin ne joista yleisesti puhutaan.


    • Anonyymi

      Saiko tuhopolttaja hyviä vinkkejä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      226
      4359
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      70
      2817
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2463
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2383
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1667
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      556
      1419
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1349
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1344
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1340
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      126
      1226
    Aihe