Davelle

oviaR

Miksi sinun Dave from Sheffield pitää aina puolustella Scooteria joka asiassa? Tuntuu että et kestä minkäänlaista kritiikkiä scooterista.

Olet kirjoittanut näin findance.comissa: "Scooter tulee aina olemaan konemusiikin kulmakiviä, eikä sitä muuta mikään. Kun joskus 50 vuoden päästä puhutaan konemusiikin historiasta, varmasti Scooter tullaan mainitsemaan yhtenä tunnetuimmista ja menestyneimmistä bändeistä tällä saralla."

Tuo ei pidä paikkaansa. Kyllä sitä tulla mainitsemaan sellaisia, jotka ovat tehneet musiikillisesti jotain erilaista. Ja Scooter ei ole tehnyt mitään uutta. Rippailee vain muilta. Ja kun konemusasta puhutaan, niin yksi joka merkittävästi vaikuttanut konemusaan on depeche mode.

Nuorempana olin kova scooter-fani. Mutta nykyään lähinnä naurattaa koko heidän touhunsa. Saisivat jo lopettaa.

1

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dave_From_Sheffield

      Kyseinen postaus on varmaankin ollut vastakommentti tai muu kannanotto toiseen asiayhteyteen.

      Kritiikkiä toki kestän ja pitääkin kestää mutta on kyse siitä, miten sen tuo esille. Olen erittäin kyllästynyt varsinkin Scooterin virallisella foorumilla vallitseviin ikuisiin vääntöihin covereista ja lainauksista. Jos sitä on tapahtunut, biisi tuntuu olevan automaattisesti huono, vaikka se kuulostaisikin hyvältä. Tästä hyvänä esimerkkinä Jigga Jigga!.

      Minusta Scooter on yksi konemusiikin kulmakivistä ja heillä on ollut yleensä aina toimivia ja tuoreita ideoita. Hittejä vuosien varsille piisaa... Fire on varmasti monelle suomalaiselle tuttu listojen kärjistä.

      Mitä tulee Scooterin lopettamiseen, en toivo sen tapahtuman lähiaikoina, enkä näe siihen mitään syytäkään. He eivät ole vanhoja, ideoita varmasti riittää, heillä on kaikesta huolimatta kattava fanijoukko jne.

      Joten siis; En puolustele Scooteria, vaan kerron omia mietteitäni heistä ja yleensäkin konemusiikista. Toki haluan fanina nähdä heidät tuottamassa vielä pitkään mutta jos he päättäisivät lopettaa, kunnioittaisin päätöstä. Toki jatkaisin fanittamista ja keräilyä... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      60
      8806
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5380
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      120
      4928
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3436
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2561
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1717
    Aihe