21 vuotta sitten(1985) vakiokorisella Audilla (200 turbo quattro) ajettiin Talladegassa keskinopeus yhdelle kierrokselle 333km/h. Suorilla nopeus ylitti 350km/h.
Autossa oli jo silloin 25-venttiilinen suora turboviitonen joka oli tilavuudeltaan 2,2 litraa.
(siis viisi venttiiliä/sylinteri jo silloin)
http://www.audistory.24max.de/old1/dtallade.htm
Audikadehtijat:
nimetkää jokin muu vakiokorinen auto joka samaan aikaan kykeni vastaaviin suorituksiin.
Tojo, Nissan, Mitsu, Honda, Daihatsu, Isuzu ????
Autossa oli jo silloin 25-venttiilinen suora turboviitonen joka oli tilavuudeltaan 2,2 litraa.
(siis viisi venttiiliä/sylinteri jo silloin)
http://www.audistory.24max.de/old1/dtallade.htm
Audikadehtijat:
nimetkää jokin muu vakiokorinen auto joka samaan aikaan kykeni vastaaviin suorituksiin.
Tojo, Nissan, Mitsu, Honda, Daihatsu, Isuzu ????
Vastaukset 9
Vanhimmat
viisi venttiiliä ei auta autoissa yhtään mitään
perustele väitteesi.
saabilla on silti eniten ennätyksiä hallussa.....
tuolta voi lukea http://tinyurl.com/pf9e9
Vakiokorisella ja vakiokorisella. Toki onhan WRC autokin vakiokorinen... Liekkö Veilside Supra vakiokorinen, 3.0 kone, 1 turbo, yli 1000 hv, yli 1000 nm vääntöä ja kaikki nämä Toyotan omaa tuotantoa.
Otin vakiokorisuuden esille ilmanvastuksen vuoksi.
Oleellista, jos nopeuksia mittaillaan.
Tuo Talladega-Audi oli koko korikehikoltaan vakioautoperustainen.
Muuten, mitä ihmeellistä Tojo tuotti vuonna 1985.
Suoritusarvoja, ratatestejä ym ?
Jotain Audin Talladegaan verrattavaa ?
Et sinäkään kyennyt vastaamaan viitetiedoin...
Olin jo innostua. Minulla on nimittäin tarvetta ikivanhalle pommille jolla voisin kiertää ovaalirataa ympäri 333 km/h keskituntinopeudella. Aivan ehdoton vaatimus on, että kyseinen auto on vakiokorinen.
Mutta voi! Tuohan on äärimmilen kevenetty ja riisuttu. Aerodynaamisia yksityiskohtia on hiottu siellä sun täällä ja moottorikin on joku yksittäiskappale. Ei ole vakiokorinen tuo, eikä löydy mobile.de:stä tuollaisia. Nyt jäi Audi ostamatta :..(
Viisiventtiilisyys ei todellakaan tuo mukanaan merkittäviä hyötyjä. Yamahalla (Toyota merkittävä omistaja) oli jo vuonna 1984 viisiventtiilinen kone sarjatuotantomoottorissa ja sieltä VAGinistitkin ovat tuon kopioineet autonmoottoriinsa. Sittemmin Yamaha on viisiventtiilisistään luopunut.
Tuosta jutusta ei selvinnyt, että montako kierrosta Audi kesti ja montako autoa hajosi ennen kuin tulos syntyi. Se luotettavuuden puute, se laaduttomuus.
Bugattilla oli jo vuonna 1914 neliventtiilikone käytössään. Eihän se venttiilimäärä kaikkea ratkaisekaan.
Laivadieseleissä se on myöskin ikivanha juttu
Eräässä italosportissa jossa oli jenkkilohko, käytettiin 6-venttiilikansia.
Anteeksi, että otin esille tuon venttiilimäärän.
En tiennyt, että se noin ärsyttää.
Mistään japsi-innovaatiosta EI OLE kyse.
Kuitenkin VW/Audin mallistossa Skodaa ja Seatia unohtamatta on markkinoiden eräs parhaimmin onnistunut 1.8 turbo-moottori joka on aina ollut viisiventtiilinen jo yli kymmenen vuotta
Muita sarjatuotantokoneita joissa näin on ?
1936 Mercedes W25 Avus 362 kmh
1939 Mercedes W154 411 kmh
Ketään ei kiinnosta montako venttiiliä niissä oli.