Suunnittelemme (2 aik 2 lasta ) n. viikon mittaista matkaa kesä- tai heinäkuussa 06 Gotlantiin. Vinkkejä hyvästä asuinpaikasta (Visby, ?) ja asuintavasta hinta edullinen / laatu hyvä yhtälöllä (hotelli?, mökki?, joku muu?) otetaan vastaan. Eli jos voit suositella jopa vaikka jotain tiettyä majoittajaa?!
Myös muita neuvoja & vinkkejä otetaan vastaan mielihyvin (miten edullisimmin/ fiksuimmin omalla autolla perille?, jne..). Mitä kannattaa kokea & nähdä?
Neuvoista kiitollisina; Meidän perhe
Vinkkejä Gotlannin-matkalle
3
6831
Vastaukset
- gotlannissa
http://www.kneippbyn.se/#
http://www.kneippbyn.se/sommarvattenland.html
Kneippby sijaitsee lähellä Visbytä. Siellä on monia erilaisia asuinmahdollisuuksia ja paljon hauskaa ajanvietettä lapsille.
Mutta varatkaa ajoissa sillä Kneippby on hyvin suosittu ja sitäpaitsi Tukholmalaiset valloittavat Gotlannin juhannuksen jälkeen ja koko heinäkuun.
Heinäkuussa on ns. poliitinen viikko Visbyssa. Kaikki ruotsalaiset poliittisten puolueiden johtajat pitävät puheita. Poliittisia keskuteluja käydään muutenkin. Tämä viikko vetää vielä entistäkin enempi turisteja Gotlantiin.
Gotlannin ajaa autolla ristiin rastiin nopeasti. Uimarantoja löytyy ja mahtavat hiekkadyynit Fårössa. Lummelundan luola, noin 4 kilometriä pitkä, on nähtävyys.
http://www.sir-pb.dk/index-sidor/index_lummelunda.htm
Gotlannissa on suuri määrä pieniä, ikivanhoja ja kauniita kirkkoja. Suosittelen piipahtamista sisällä.
http://www.stavar.i.se/churches/kyrkkarta.html
Visbyn kaupunki on nähtävyys jo itsessään.
http://www.gotland.net/visby/default.asp
http://gotland.net/turistinfo/
Kuten sanottua, Gotlanti on ruuhkaisin lomanviettopaikka Ruotsissa. Varautukaa ajoissa ja oikein hyvää ja miellyttävää lomaa!- Matkailij@
Palasin juuri Gotlannista. Olimme varanneet 4 yön majoituksen "Kneippby B&B:sta". No, päädyimme pikkuiruiseen koppihuoneeseen rauhattomalla leirintäalueella. Lakanoista ja pyyhkeistäkin piti maksaa ekstraa. Todella mahdoton paikka vähäistäkin rauhaa haluavalle ihmiselle. Onneksi pääsimme pois.
- vaikka näin
Saarelle pääsee vaikka: http://www.destinationgotland.se/
Ja Viking:n kautta voit tehdä pakettimatkan:
http://www.vikingline.fi/reitit/jatkoyhteydet/destination_gotland.asp
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741044
- 65913
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104898- 47882
- 49811
- 49684
- 31649
- 50580
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 38526