MB 300D

Hehkun merkkivalo ei pala, kun avain on hehku-asennossa onko hehkulla jossain
oma sulake. Vai onko merkkivalo vain palanut?
Auto kuitenkin käynistyy. Help T:tietämämätön nainen
81902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla palaa hehkutusvalo koko ajan auton käydessä
ilmeisesti joku hehku pois.pelistä vai?
miten vaihdetaan&todetaan mikä, minkähän hintaisia hehkut ovat?

Äänestä
  • Persaukiset hehkuttaa. Ja tämä on fakta.

    Äänestä

Omassa autossa hehkuvalo ei syttynyt kun laittoi virrat päälle. Käynnistyksen jälkeen hehkuvalo paloi jonkin aikaa. Pakkasilla se lähti epätasaisesti käyntiin mutta lämmettyään käynti tuli normaaliksi. Yksi hehkutulppa oli palanut.
Hehkut pystyy mittaamaan, kun irroittaa hehkureleestä hehkujen pistokkeen ja mittaa yleismittarilla vastuksen kunkin piuhan ja auton rungon väliltä. Kunnossa olevan hehkun vastus on luokkaa 0,5ohmia, rikkinäinen näyttää ääretöntä. Hehkurele on konetilassa, kuskin puolen lokasuojassa kiinni.
Hehkut maksaa 10-11 euroa kappale. Kannattaa laittaa Bosch-merkkiset.
Tulpat on aika ahtaassa paikassa imusarjan alla. Jos imusarjan irroittaa niin onnistuu helpommin. Ilman irroitustakin onnistuu mutta vaatii "kätilön" käsiä.
Kauan rikkinäisenä ollut hehku voi olla jumissa ja on vaara että se katkeaa sinne.

Äänestä
  • Hienot asialliset vastaukset. Entä jos auton saa
    ns. nosturin nokkaan eli ylös niin, että pääsee auton alle, onko homma helpompaa, eikä tarvitse kätilön käsiä?

    Äänestä

  • ENTÄ kirjoitti:

    Hienot asialliset vastaukset. Entä jos auton saa
    ns. nosturin nokkaan eli ylös niin, että pääsee auton alle, onko homma helpompaa, eikä tarvitse kätilön käsiä?

    Vaihto onnistuu helpoiten, kun auto on maassa. Ahtaassa paikassa ne todella on, mutta hyvillä työkaluilla ja hermoilla ne saa vaihdettua.

    Äänestä

Helppo on ottaa imusarja pois niin ei tarvii alkaa " kätilön hommiin" kustannuksia tulee hieman enemmän kun ostaa imusarjan tiivisteen. Ajassa ei varmaan ole mitään eroa

Äänestä
  • imusarjaa irti, mikäli oikeanmalliset "jatkot ja avolenkit/hylsyt".

    Vasta-alkaja voi toki vetää "valkoisen lipun", mutta ei ole niin vaikeaa kun näyttää!

    Äänestä

  • ottaa kirjoitti:

    imusarjaa irti, mikäli oikeanmalliset "jatkot ja avolenkit/hylsyt".

    Vasta-alkaja voi toki vetää "valkoisen lipun", mutta ei ole niin vaikeaa kun näyttää!

    Joo. näytti ensin ahtaalta, mutta kun laittoi pienen hysysarjan(1/4") nivelen ja isontajan 1/2" hylsylle sopihan se pyöriin, tai jos on pitkä hylsy pienelle satsille

    Tuo ison (1/2")vakio hylsyn pituus juuri riittää pituudeksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


- vm92 "hehku" kirjoitti:

Hehkun merkkivalo ei pala, kun avain on hehku-asennossa onko hehkulla jossain
oma sulake. Vai onko merkkivalo vain palanut?
Auto kuitenkin käynistyy. Help T:tietämämätön nainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu