mikäs on "normaali" leposyke???ja milloin se pitää mitata?
leposyke
kkk
94252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
levon jälkeen.. Eli paikallaan pitäis istuskella ihan rauhassa puolisen tuntia ainakin..
Normaali on kaiketi tossa 50-70 kieppeillä.. Riippuu peruskunnosta..
Itellä 120-140, että siksi ei parempaa tietoa tosta "normaalista".. =)
Minäkin sanoisin että 50-70 välillä. Itselläni on juuri herätessä aamulla 54-56.
Olen joskus iltaisin mitannut ja se on ollut 52-58.
ite olin rasituskokeessa ja sain rasitus-sykkeen nipin napin 140/minuutissa!
Leposyke mulla on n.50-60 välillä.
Lääkäri esitti asian niin, että mulla on voimakas sydän, joka pumppaa kerralla normaalia enemmän verta ja siksi lyö hitaasti.
Tiedä sitten...
siihen määrättynä beetasalpaajaa, että sillä se pysyy pikkusen alempana, mutta ei ihan normissa silti.. Alhaisin syke viimeisen vuoden aikana mitattuna 92..
syyksi sinun sydämen tiheälyöntisyyteen?
Tuota kai kutsutaan takycardiaksi, kun noin nopeaan lyö? Onko kilpirauhasen liikatoiminta suljettu pois?
tuo ylimääräinen johtorata, mistä täälläkin on ollut paljon puhetta.. Lisäksi on jonkin verran lisälyöntisyyttä, muuten siis sinustaky..
Kardiologille olis tarkoitus mennä kun vaan sais itseensä niskasta kiinni ja tilais ajan..
Oireet kuitenki alkaa jo haitata normaali elämää: kädet tärisee, ruoka ei aina pysy sisällä, kun huimaa ja muutaman kerran on menny tajukin.. Ja tietty se tykyttäminen on ihan oma lukunsa.. Ei aina aiheuta kipuja, mutta ikävälle tuntuu..
Kilpirauhas arvot on katottu.. Ne oli ok..
-Minä siis tuo 120-140 sykkeinen- =)
Miehillä normaali leposyke n. 60..70 ja naisilla 70..80 tienoilla.
tykyttää jotenki nopean oloisesti jopa 120, en oo harrastanu liikuntaakaan tai ees kävelly kovin.. kilpirauhasen vajaatoiminta lääkityksessä thyroxiinilla, viimeisin lääkeannoksen nosto noin kaks kuukautta sitten, kuukaus sitte oli arvot ok, olisko menny liikatoiminnan puolelle ny sit? kädetkin täräjää, yöhikoilua ollu jo vähän aikaa.. tänään huomasin ton sydämen tykytyksen.. toisaalta oon valvonu aika paljon ei saa nukuttuakaan kovin, nukuttaa aina väärään aikaan.. ja kokoajan on sellanen uupunu olo muutenki varmaan kannattais mennä kilpirauhas arvot mittauttamaan vähä ennemmin ku piti vasta toukokuulla mennä seuraavaksi -n20v