Liian iso vaippako?

äiti-74

Syynä,kun vajaa kolmiviikkoisella pojallamme on nyt useasti vaippa "vuotanut" kyljestä,niin kummalliselta kun se kuullostaakin!?
Poika painaa 3600g ja ollaan käytetty pampersin new born-vaippoja 3-6 kg.
Tämä äiti-hahmo alkaa olla tosi väsy,kun yösyöttöjen yhteydessä vaihdetaan aina kuivat vaatteet/petivaatteet myös =(
Ainoa asento jossa vaippa ei vuskaa on ,kun poju nukkuu vatsallaan ( ainoastaan päikkäreillä ).
Kylkiasennossa ja selällään nukkuessa viimeyönäkin 2 h välein oltiin märkiä...tosin vaippa ei niin hirmusen märkä ollut,jottei siitä voi johtua ainakaan!

11

3004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..kokeilla..

      jotain muun merkkistä vaippaa?
      Jos olisi paremman mallinen vauvan pepulle?
      Meillä vauva-aikana käytetty Pamperseja,
      kun jokaisella vuorollaan Libero vuotanut reunoilta..

      Tai sitten isompi vaippa? Seuraava koko?
      Itse käyttänyt vauvoilla vain ekan/t viikon/t new born-vaippoja..

      • äiti-74

        Kannattaako ainakan isompaan vaihtaa...?
        Kun märkyys ei johdu siitä,että vaippa olisi täysi..."Tilaakin" tuntuu jäävän,kun vauva ei mikään pullea ole.Lähinnä mielessäni kävi,että,kun vaipassa on liikaa (?) tilaa,niin pääseekö pili tavallaan liikkumaan liikaa,että suihkii sitten miten sattuu?
        Tänään meinaan kaupasta jotain muuta merkkiä käydä hakemassa,josko siitä olisi apu tähän meidän pulmaan! Sairaalassa vaipat toimi vallan hyvästi,tosin olivat koon pienempiä,kun mitä nämä kotona olevat...ja pamperseja nekin!


      • äiti-74
        äiti-74 kirjoitti:

        Kannattaako ainakan isompaan vaihtaa...?
        Kun märkyys ei johdu siitä,että vaippa olisi täysi..."Tilaakin" tuntuu jäävän,kun vauva ei mikään pullea ole.Lähinnä mielessäni kävi,että,kun vaipassa on liikaa (?) tilaa,niin pääseekö pili tavallaan liikkumaan liikaa,että suihkii sitten miten sattuu?
        Tänään meinaan kaupasta jotain muuta merkkiä käydä hakemassa,josko siitä olisi apu tähän meidän pulmaan! Sairaalassa vaipat toimi vallan hyvästi,tosin olivat koon pienempiä,kun mitä nämä kotona olevat...ja pamperseja nekin!

        Viimeyönä sitten nukuttiinkin oikeen ruhtinaallisesti; eka pätkä 22-1.30, seuraava 02-05 ja viimeinen, ennen ylösnousua 05.15-8.15!
        Ja varmasti apu oli pienemmän vaipan =)
        Eilen su ei moni kauppa ollut auki,vaan lähi Siwasta löytyi noita samoja new baby 2- 5 kg vaippoja ( pampers) ja peti niinkuin kaverikin pysyivät kuivina!
        Kiitos kaikille asiaan kantaa ottaneille!
        Ja ¤ aurinkoista ¤ kevättä!!!


    • tyttö tuli

      oli just sama ongelma.Avun toi pampersin active fit vaippa.Siinä on joustoa vyötärollä.

    • _Merru_

      Auttoi meillä ja parilla kaverilla

    • näin on

      on liian iso vaippa. Meillä oli sama juttu ihan alussa, kun vauva oli vielä rääpäle. Vuosi niin kertikset kuin kestotkin. Kun pulskistui niin vuotoja ei ole enää tullut.

    • äityli

      liberon vaippoja. Meillä ainakin oli se ensimmäisenä vaippana ja vauvan kasvaessa siirryttiin pampersiin ja sitten taas liberoon. Se on vähän kokeilemista noiden vaippojen kanssa.

    • vaippojen kanssa

      Esikoiseni on tyttö, ja vuoto-ongelmat oli tosi harvinaisia. Kun poika syntyi syksyllä, alussa meillä oli juuri noita Pampersin vaippoja. Usein oli kylki märkänä, ja olen kuullut siskoltani samaa pojan kohdalla. Eli jotenkin poika pääsee suhauttamaan pissinsä sinne kylkeen, eikä ole siitä kyse että vaippa olisi liian täysi. Joko vaippa on liian löysällä (eihän sitä tietenkään liian tiukallekaan saa laittaa) tai sitten vaippa on huonon mallinen tai sattuu olemaan huonosti.
      Me ollaan kokeiltu eri merkkejä. Libero on ollut se käytetyin ja ostimme pian isompia vaippoja, jotta se menisi korkeammalle, ettei se pissi sitten sieltä pääsisi tulemaan "yli" reunan. Mielestäni pojalla ei haittaa vaikka olisi isompi vaippa, koska pissi ilmeisesti helpoiten lähtee sinne ylöspäin :)

    • Ongelmia

      Meillä ongelmana se että sellaiset vaipat joiden pitäisi kilojen mukaan käydä niin ovat aivan liian isoja reisien kohdalta, siis tilaa on vaikka muille jakaa. Sieltä sitten valuukin aina kakat pitkin poikin. :(
      Alkuun käytimme samaa vaippaa mitä oli sairaalassakin (Libero newborn) ja se oli mitä mainioin, mutta nyt ei sopivaa löydy. Pampersia kokeiltiin mutta huonon mallin lisäksi tuli heti ihottumaa.
      Nyt kun löytyisi hyvä vaippa niin moni homma helpottuisi, meilläkin pissa(-kin) nimittäin välillä vuotaa kylkeen päin.

    • ...

      meillä on ongelmana myös se että pisut ja kakat tahtoo vuotaa yli. reisien kohdalle jää tosiaan hirveästi väljää 3-6kg:n vaipoissa ja 2-5kg:n vaipat on liian pienet!neitillä on painoa 4100g...eri merkkejä on kokeiltu mutta sopivaa ei löydy!

    • Anonyymi

      No niin varmaankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      87
      1847
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      403
      1839
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1766
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1763
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1374
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      54
      1355
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      297
      1211
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1076
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      50
      1017
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      168
      1008
    Aihe