Ehtoota!
Ostin juuri wanhan ysikymppisen tilalle uudemman 900 pulkan. Vuosimallia 1992. Vanha poliisibiili!
Nyt kiinnostas saada siihen vähän kauniimmat vanteet. Saakos noita Ronal "tykkivanteita" enää mistään kaupanhyllyltä vai pitääkö alkaa etsiä ihan keltaisenpörssin kautta.
Ja onkos kellään kokemuksia Mille Miglian vanteista?
Jotkut nätit, törkeen isot ja sporttiset vanteet on saatava!
-S-
Ostin juuri wanhan ysikymppisen tilalle uudemman 900 pulkan. Vuosimallia 1992. Vanha poliisibiili!
Nyt kiinnostas saada siihen vähän kauniimmat vanteet. Saakos noita Ronal "tykkivanteita" enää mistään kaupanhyllyltä vai pitääkö alkaa etsiä ihan keltaisenpörssin kautta.
Ja onkos kellään kokemuksia Mille Miglian vanteista?
Jotkut nätit, törkeen isot ja sporttiset vanteet on saatava!
-S-
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oisko nyt kannatanu mennä ostaan VANHAA POLIISIAUTOA! Onhan siinä varmaan semmonen hekumaalinen hohto ko se on ollu poliisi saappi, mutta tosiasia on että valtion käuytössä olleet virka-autot on yleensä AIKA heikosa kunnossa. Meinaan että niillä on pääsestelty parhaat kilometrit jo vuosia sitten. että niitä ei todellakaan ole huollettu. Voihan niissä olla tietenki jotku huoltokirjat, mutta... näin se vain on. Tieto on faktaa. Myönnän että poikkeuksiakin voi olla ja on.
Jez. Pulkka on siis Saab 900i /92 2.1L 16v
*sorry mut ei skandit toimi*
Historia:
valmistettu 1992 ja suoraan tehtaalta valtion juhdaksi. Oli rikospoliisin siviiliautona vuosina 92-96 jonka jalkeen hankittu poliisien huutokaupasta. Sen jalkeen vaihdettu mm. vaihdelaatikko, syylari, flekti, jarrut, vetonivelet ja pyorantuenta, jouset, iskarit joitain moottorin tiivisteita. Myos jotain muuta kliketta on konehuoneeseen vaihdettu. Myos kytkinremppa on tehty. Eli tekniikka on ihan ok tassa yksilossa. Lisaks tuntuu olevan tuota tehoa hieman vakioon verrattuna enempi. En ole viela dynossa kayttany mutta sinne mennaan kevaalla.
Ruostetta ei ole missaan ja muutenkin siistin nakoinen. Kavi kevaalla Saab huoltamolla vuosihuollossa ja tarkastuksessa ja kaikki oli tiptop.
Talla hetkella ainoat "viat" jotka olen havainut
on outo kolina auton takapaasta ajettaessa epatasaisella tiella. Kolina alkoi jousien vaihdon jalkeen. Saab huoltamo ei loytanyt mitaan vikaa ja eivat keksimallakaan loytaneet kolinalle syyta.
Mittaristosta on palanut toinen lamppu ja se olikin sitten se toinen vika.
Muuten en todellakaan kadu tata ostosta. Unelma auto ajaa ja ulkonakokin miellyttaa. (ei niin paljon kuin Saab90)
ja niita vanteita etsin edelleen......
*sorry mut ei skandit toimaa*
No sehän sattu! Hienoa että löysit ns. yksilön. Niitä ei kuitenkaan loppupeleissä ole niin tarjolla. Mukavia kilometrejä vain!
Se voisi tulla samasta syystä kun mulla omassa 900:ssa iskareiden vaihdon jälkeen. Kiristäppäs iskareiden alapultteja lisää. Kolina tuli juuri sellaisissa vähän terävämmissä kuopissa. Kuulosti ihan kuin irralliselta tunkilta takakontissa tms. irtorojulta.
Kas kas. Oikeanpuoleinen alapää oli iskarissa tosiaan löysällä. Sain sitä kiristettyä jonkin verran. Vähän jäi löysää kun oli jo ehtinyt jämähtää toi pultti paikoilleen ja ei ollu oikein työkaluja saatavilla. Mutta kolina väheni varmaan 80%.
Nyt kuuluu enää pientä kolinan tapaista kun ajaa isompiin töyssyihin. (kuten hidasteet yms.)
Nyt pitäs kai sitten asennella moottorin lämmitin kun alkaa talvi tulla ja valtion autoissa ei näköjään sellaisia ole käytetty.
-S-
Se ajan oloon hakkaa alapultin pilalle. Kolina tietysti kokoajan lisääntyy.