autonvuokraus Sloveniassa

Ursis

Hei!

Kellään kokemuksia autonvuokrauksesta Sloveniassa. Menemme toukokuussa lentäen Ljubljanaan, perillä ollaan 8 vrk ja tarkoitus käydä tsekkaamassa niin Alpit kuin hiekkaranta.
Autonvuokraus arveluttaa hiukan, ennakkoon vai vasta paikan päällä, onko mahdollisuutta joutua hankaluuksiin hinnoista tms, onko vakuutuksissa eroja jne.

Samoin autolla liikkumisesta kyselisin, millaiset tiet, ajokulttuuri, hankalia poliiseja turisteja kohtaan tms. Kaikki vinkit tervetulleita, samoin kuin majoituspaikoista ja kohteista, missä käydä.

Majoituksia emme varaa ennakkoon kuin viimeisen yön läheltä lentokenttää, jotta varmasti ehdimme koneeseen, jonka lähtö on klo 6.40 :(.

Olen kyllä lukenut kaiken mitä sonera ja tämä palsta tarjoaa ko. maassa matkailusta, muta lisävinkit tätä matkakuumetta helpottamaan ovat tervetulleita. Sanakarimatkailijan Kroatia, Slovenia jne hankitaan myös heti, kun kirjakauppa aukeaa.

1

631

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynnyt

      Tiet ovat hyviä ja liikenne sujuvaa,moottoritiet maksullisia tullikopein joissa maksamiseen käy myös Eurot ja kaikki luottokortit,samoin osassa matkailukohteista käy Eurot ja ihan viralliseen kurssiin.

      Kannattaa ehdottomasti poiketa ainakin Postojna luolilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe