Asumaan Naantaliin?

Haaveileva

Olisi tosi mukavaa kuulla naantalilaisten mielipiteitä omasta kaupungistaan? Minä olen siellä käynyt lapsuudesta asti, tosin aina vaan pistäytymässä hyvin lyhyitä aikoja ja ihastunut. Nyt haaveilen, että saisin viettää elämäni loppuajan siellä. Olen vielä työelämässä ja ajattelin hakea jotain ammattialani paikkaa jos joku sopiva aukeaa.
Minkälainen paikka Naantali on asua, onko kesällä turisteja paljon ja talvella unelias pikkukaupunki? Minkälaiset ovat terveydenhoitopalvelut entäs vanhustenhoito? Onko mahdollisuutta kunnalliseen hammashoitoon tai onko sellaista tarjolla? Onko vuokrataloissa rauhallisia taloja mihin kannattaisi hakea?
Onko ne osa-omistustalot joita netissä on paljon vapaana kunnollisia asuinpaikkoja? Minkälaisia vapaa-ajanpalveluja teillä siellä on? Minulla on siellä sukua, mutta en muuta sinne suvun takia vaan itseni, kaipaan merta ja niitä maisemia joissa saatte elää. Onko kuvitelmani uinuvasta talvikaupungista vain lapsuuden muisto? Jos sinulla on mielipide: kirjoita olisin tyytyväinen.
Mitkä ovat Naantalin pahimmat huonot puolet ja mitkä asiat siellä on huonosti hoidettu? Mitkä ovat parhaat puolet? Miten kunnanhallinto toimii?

7

1982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merika

      Turisteja on kesällä, jokunen harva myös syksyllä tai talvella. Talvella hiljaista. Luonto on puhdas, samoin ilma ja vesi. Vesijohtovesi maistuu hyvälle... isäni (joka ei asu täälläpäin) erehtyi luulemaan sitä pullovedeksi...
      Terveydenhoito ainakin päivystyksen ja omalääkäritoiminnan osalta toimii, jonoja on tosi harvoin. Hammashoito lomailee heinäkuun, joten jonoa kertyy. Ja jos joutuu ajan peruuttamaan, uusi on sit kuukauden päästä tms. Kyllästyin odottamiseen ja vaihdoin yksityiselle.
      Vuokratalot tuppaa olemaan vähän levottomia, suosittelisin asumisoikeusasuntoa ellet kokonaan omaa halua ostaa. Irtisanomisaika sun puolelta kolme kuukautta, joten suht kivuttomasti pääset eroon jos haluat vaihtaa tai päästä kokonaan eroon. Osa-omistusasuntoja on esim. keskustassa, mut olen kuullut, et niitä on hankala saada myydyksi.
      Vapaa-ajanpalveluita... mitähän mahdat tarkoittaa? Liikuntamahdollisuuksia on esim. Maijamäen halli (ryhmäliikunta ja kuntosali), kylpylä (myös muille kuin kylpylän asiakkaille), uimaan pitää talvella mennä Raision uimahalliin, paitsi jos haluat pulahtaa avantoon. Rantaa myöden voi kulkea pitkänkin matkan joko jalan tai fillarilla. Ja tietty veneilemään pääsee.
      Kulttuuripuoli jos kiinnostaa, niin tiettyhän siellä on kirjasto, teatteri ja myös musiikkitoimintaa.
      Muihin kysymyksiisi en osaa vastata, mutta kaupungin sivuilta varmaan löydät tarpeeksi tietoa ensihätään.

      • Haaveilija

        Kiitos tiedoista, näillä jatkan eteenpäin. Katsastan jatkuvasti avoimet työpaikat, ehkä "minun" paikkani vielä tulee avoimmeksi. Jään sitä odottamaan.


      • Mää tiärän

        Neandertaali jos oikein kirjoitetaan ja se on raision takana joka taas on turun vieressä.


    • Nimetön

      en ole naantalista,kylläkin käyn paljon naantalissa,hieno kaupunki kesällä,talvella hiljaista

      • lammas-jr

        Minäkin olen käynyt siellä monta kertaa. Pikkupoikana muumimaailmassa ja varmaan menen tulevaisuudessakin :P
        Kylpylään olen tutustunut monet kerrat. Olen myös pyörinyt paljon siellä satamassa ja veneelläkin taidettiin mennä joskus. Hieno paikka kesällä ja aina tuntu olevan lämmin.
        Huligaani-tasokin ihan erilainen kuin pääkaupunkiseudulla.


    • Murciélago

      Minä muutin Naantaliin 2004 syksyllä pääkaupunkiseudulta. Kaupunki oli ollut lapsuuden vierailuista asti se Suomen hienoin kaupunki, ja kun elämänmuutoksen myötä tuli tilaisuus tehdä mitä huvittaa, niin minähän muutin Naantaliin. Eipä kaduttanut kertaakaan ja jos omistusasuntojen hinnat eivät siellä olisi niin kalliita, asuisin varmasti siellä yhä. Nyt on tyytyminen siihen, että venepaikka on Naantalissa.

      Vipinää kesät, hiljaista talvella, mutta missä sitten on talviaikaan ulkona elämää? Kesäaikaan noiden pääasiassa turistien kansoittamien rantapaikkojen sijaan kannattaa istua iltaansa Walborgissa, talviaikaan nuorelle ihmiselle ainut paikka taitaa olla Akvaario.

      Kyllä mäkin joku päivä vielä palaan.

      • Anneli

        Yli vuosi on nyt asuttu Naantalissa ja viihdytty erittän hyvin koko perheen kanssa! Naantali on ulkoilijan paratiisi ainakin täällä etelämäpänä!

        Anneli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      175
      3234
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      49
      2040
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      2020
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2019
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1910
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      86
      1315
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1307
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      194
      1247
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1217
    Aihe