Koiramme puri toista silmään!

Mielipiteitä?

Mieheni oli koiriemme kanssa lenkillä, ja pysähtyi rapsuttelemaan toista koirista. Siinä vaiheessa labbiksemme hyökkäsi kaverinsa kimppuun - mustasukkaisuuttaan kai. Hammas osui päällekarkauksen uhriksi joutuneen silmään, ja halkaisi koko yläluomen.

Kumpikin koira on narttu, ja ne tuntuvat olevan tärkeitä toisilleen, sillä aina eroon joutuessaan ne käyvät haukkumaan ja ulvomaan toistensa perään. Ne leikkivät keskenään jne... Ne ovat asuneet noin vuoden yhdessä. Toista purrut koira on parivuotias, ja sen kaveri noin kolmevuotias. Nuorempi koirista härnää tätä vanhempaa välillä, ja näykkii sitä huomiota saadakseen, mutta yleensä vanhempi panee tuon villityksen kuriin.

Uskallammeko pitää koiria enää samassa tarhassa? Ottaako nuorempi koira nyt tavaksi purra toista koiraamme silmiin, kun on huomannut, että se on arka paikka? Eläinlääkäri sanoi, että silmässä näkyi olevan vanhempikin vamma, joten koiramme on kai aikaisemminkin vahingoittanut toisen koiramme silmää. Luulimme sitä normaaliksi ärsytykseksi, jota valkeilla koirilla usein on.

Tämä labbiksemme on muutenkin ruvennut käyttäytymään huonosti. Se on alkanut karkailemaan, haukkumaan "turhaan", ja se on jopa yrittänyt purra minua, kun olen komentanut sitä, tai silittänyt sitä kesken muiden toimien. Mistä moinen muutos? Joskus tyttö on kuitenkin oma itsensä, lempeä, tottelevainen ja viisaan oloinen.

Mikä koiraamme vaivaa? Onko jotain tehtävissä, ja mitä? Vai viiraako koiralla päässä? Olen käyttänyt sitä tokossa, mutta sen kouluttaminen on aika haastavaa. Se ei ole oikeastaan kiinnostunut ihmisistä tai miellyttämisestä, vaan kaikista mieluiten se juoksentelisi jänisten jälkiä haistelemassa ja muiden eläinten jätöksiä syömässä =o(. Sitä ei voi motivoida edes ruoalla.

Koiran luonteenpiirteisiin kuuluu myös arkuus vieraita koiria kohtaan. Sen myönnän, että elämäntilanteeni takia minulla on ollut aivan liian vähän aikaa koirille, mutta siihen pitäisi kevään myötä tulla muutos. Osa koiran käyttäytymisestä on omaa syytäni, sen tiedän. Mutta onko tilanne kokonaan riistäytynyt hallinnasta, ja koira pilattu? En haluaisi luovuttaakaan sen suhteen...

3

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • josse

      Minulla oli labbis joka sekosi, sillä oli aivokasvain. Käytä omasi lekurissa jotta sairaudet suljetaan pois, ja onko mahdollista saada apua joltakin kouluttajalta joka voisi esim. luonnetestata koirasi. Jos koira on yhtään agressiivinen, se on kävelevä aikapommi. Ihmettelen kovasti ihmisiä (en tarkoita nyt sinua) jotka pitävät sellaista koiraa joka käy kiinni. Olen kuullut mm. omistajien kehuskeluja "jo piti laittaa kuonokoppa eläinlääkärissä kun olisi rokotusta saadessaan tehnyt lääkäristä muussia"... mitä ihmettä sellaisella koiralla tekee?

    • noutskaja

      Heippa

      Sinun ja koirasi keskinäinen suhde:
      Kehotan hakeutumaan uudestaan RIITTÄVÄN osaavaan treeniporukkaan (pk, agility, toko...), jossa yhdessä tekemisen kautta suhteenne paranee, ja "esimies-alais-suhde" kääntyy taas oikein päin. Ei vaadita voimaa ja väkivaltaa, vaan oikea-aikaista nokkeluutta. No aluksi koirasi voi vähän kokeilla, mutta varmasti homma rupeaa pelittämään, jos vain sitä haluat.

      Koiriesi välit:
      Kahden noin samanikäisen nartun yhteiselo ei aina onnistu. Sinun selkeä johtajuusasema koiriisi nähden auttaa, mutta ei valitettavasti välttämättä takaa hyvää lopputulosta. Välienselvittely pahimmillaan voi mennä tosi veriseksi, jolloin toisesta koirasta on pakko luopua, jos ei niitä kotona pysty toisistaan kunnolla eristämään eri tiloihin.

      Tsemppiä

    • Anonyymi

      No mitä sille silmälle kävi? Se kiinnostais nyt kun olis sama tilanne käsillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1219
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1215
    Aihe