olut tahi tupakka

eliks, ihan vaan tällanen teoreettinen kyssä et kumpi on vaahingollisempaa, 3-4 olutta vai savuketta?
2479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tupakassa on satoja syöpää aiheuttavia aineosia, alkoholissa yksi. Teoriassa siis tupakka on haitallisempi. Tosin voi myös teoreettisesti miettiä kumpi on hirveämpi kohtalo, syöpä vai aivovamma.

Mutta näin ihan käytännössä väittäisin itse että nuo ovat suht vaarattomia vaihtoehtoja kumpikin vaikka imettää. Katso imetystukisivuilta, siellä on enemmän tietoa imetyksenaikaisesta tupakoinnista ja alkoholinkäytöstä. Ihan asiallista juttua.

Äänestä
  • älä ota turhia riskejä ethän halua että lapsestasi tulee pienikasvuinen(tupakka) tai hidasälyinen(alkoholi) olisitko toivonut että oma äitisi olisi tuhonnut mahdollisuutesi terveeseen elämään jo varhain?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


....... kirjoitti:

eliks, ihan vaan tällanen teoreettinen kyssä et kumpi on vaahingollisempaa, 3-4 olutta vai savuketta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu