1.4 L CVH -88 käy kylmänä kolmella

Mistä voisi johtua että auto käy kolmella kun lyö kylmiltään käyntiin aamulla, kun auto on yön seissyt ? Jos autolla on ajettu niin että se ei ole jäähtynyt aivan/täysin kylmäksi, tai jos sillä ylipäätään on samana päivänä ajettu niin ei mitään ongelmaa, käy nätisti ja neljällä. Kuuluu pientä naputusta pienemmillä kierroksilla kun käy kolmella mutta se nyt on aika pientä, kone täristää niin paljon.
1986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse lähtisin purkamaan ongelmaa niin, että selvittäisin mikä sylintereistä on syyllinen.
Kun auto selvästi käy kolmella pytyllä, otat kunkin tulpanhatun vuorollaan hetkeksi irti. Se sylinteri, jonka tulpanhatun irrotus ei muuttanut käyntiä mitenkään, on tällöin pimeänä. Seuraavaksi vaihdat tulppaa ja tulpanjohtoa naapurisylinterin kanssa ja kokeilet taas käynnistää. Mikäli käy edelleen kolmella, niin tarkastat vaihtuiko pimeä sylinteri. Tulpanjohto/tulppa on aika yleisesti syypää 3:n pytyn oireyhtymään. Mikäli kolmella käyminen jatkuu saman sylinterin vuoksi myös piuhojen ja tulppien vaihdon jälkeen, seuraavana listalla on virranjakajan kansi. Tarkasta, että virranjakajan kannen sisäpinnalla olevat nystyt ovat puhtaat ja hapettumattomat. Katso myös virranjakajan neljäsakaraisten staattorin ja roottorin sakaroiden välinen välys niin, että ne eivät kosketa toisiaan (laakerien väljistyminen virranjakajassa saa toisinaan nämä sakarat koskemaan toisiaan, jolloin kolmipyttyisyydestä tulee ns. kiertävää lajia, eli sytytysvika vaihtelee pytystä toiseen(varsinkin vanhoissa brassi-LX-escorteissa esiintyi tätä mallille tyypillistä sammahtelua pienen matkan jälkeen))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HPP kirjoitti:

Mistä voisi johtua että auto käy kolmella kun lyö kylmiltään käyntiin aamulla, kun auto on yön seissyt ? Jos autolla on ajettu niin että se ei ole jäähtynyt aivan/täysin kylmäksi, tai jos sillä ylipäätään on samana päivänä ajettu niin ei mitään ongelmaa, käy nätisti ja neljällä. Kuuluu pientä naputusta pienemmillä kierroksilla kun käy kolmella mutta se nyt on aika pientä, kone täristää niin paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu