Kiitos jo etukäteen
mites saan tomcattin toimimaan php:llä?
php
4137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mikäs järki siinä on?
Eli on jo omalle koneelle asennettuna tomcatti jolla olen tehnyt jonkillaista JSP sovelluskehitystä. Nyt tarttis sitten koulua varten tehtdä php:llä jotain tehtäviä niin helpottaisi kovasti että saisin tehtyä näitä kotona.
Ihan käytännössä ei varmaankaan mitään järkeä niin kuin arvelitkin...
mulla on ainakin omalla serverillä php:t ja tommit rinnakkain.. ihan jees toimii. että teeppäs niin kotonasikin. laita tomppa kuuntelemaan jotain porttia (esim. localhost:8080)..
En tiedä, ymmärsinkö aivan oikein, mutta yleensä serveripäävn javaa (JSP/Servletit) ajetaan tomcatilla portissa :8080
ja sitten taasen php :ta siten että apacheen otetaan mukaan php-moduuli.
Ja normaalisti porttiin :80
Tästä löytyy ohjeita varmaan enemmänkin.
Kiinnostavaa oli, että voiko tosiaan pelkällä tomcatillä ajaa php:ta ilman että kääntää apacheen php-modulin mukaan. Ja voiko sille vapaasti määrittä portin jne.. Kuulisin mielellään lisää jos näinkin voi tehdä.
-mie