e34:n lämppäri sekoilee

Kaverin -89 525:een ei tuppaa tulemaan lämmintä kuin satunnaisesti, yleensä kuulemma puhaltelee kylmää kummallekin puolelle eikä lämmönsäätöpylpyröiden ruuvailulla ole kuin korkeintaan jäähdyttävä vaikutus. Joskus sitten taas kuuluu lämmittävänkin ihan asianmukaisesti.

Vehkeessä on ilmeisesti termostaattiohjattu lämppäri? Käänteleekö kraanoja joku sähkömoottori vai miten tuo toimii? Ja pääseekö siihen käsiksi mistään?

Eihän kukaan vaan sattuisi tietämään sähkökaaviota tuollaiseen?

Kiitos asiallisista vastauksista.
5501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moottoritilassa sulakerasian vieressä kaksi magneettiventtiiliä, jotka ohjailee veden kiertoa sisätiloihin. Vikana vois olla venttiilien takertelu, jostain syystä: likaa tai muuten vioittuneet. Tai sitte koelaudan sisässä keskitunnelin päältä löytyy ohjausyksikkö, jossa vois olla vikaa esim. liitokset tai piirilevyt. Yleensä vika niissä magneettiventtiileissä, jos jossain on jotain.

Äänestä
  • Kiitoksia, noilla tiedoilla päästään jo varmaan mukavasti alkuun!

    Pääseekö niitä magneettiventtiileitä käsin liikuttelemaan? Jospa ne ovat jumeksineet ja niitä voisi vähän herkistellä?

    Äänestä

Tuleekos sulla lämmintä niistä keski- ja sivusuulakkeista? Mulla ainoastaan kojelaudan huurteenpoisto suulaakkeista sekä jalkatilasta.
Taitaa olla ainoastaan ilmastoiduissa tämä kunnon lämmitys?

Arvelisin että sulla saattaa olla ilmaa jäähdytysjärjestelmässä, joka saattaa aiheuttaa ton sekoilun.

Äänestä

Mulla sattuis olemaan semmonen käytetty voisit kokeilla sitä .se on helppo vaihtaa.jos ei toimi niin voit palauttaa!.

Äänestä
  • Tuotahan vois kyllä kokeilla. Mailaatko
    [email protected]
    niin pyöritellään asiaa! Auto on siis kaverin kalustoa joten täytyy ensin neuvotella sen kanssa, mutta hyvältä idikseltä tuo kuulostaa.

    525-89; ko. autossa ei ole ilmastointia, lämmönsäätöpylpyröissä on kuitenkin asteet. Ehkä tuo termostaattiohjaus on ollut optiona? Autossa on muutakin ylimääräistä sämää kuten nahat ja sähköluukku. Vähän epäilen, ettei kyse ole ilmasta systeemissä, nesteitä ei ole kukaan ronkkinut lähiakoiina ja lämppäri toimi vielä viime talvena asiallisesti. Jos jossain olisi vuoto, sen luulisi huomaavan paikkojen kastumisesta ja/tai nesteen katoamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Scuderia QV kirjoitti:

Kaverin -89 525:een ei tuppaa tulemaan lämmintä kuin satunnaisesti, yleensä kuulemma puhaltelee kylmää kummallekin puolelle eikä lämmönsäätöpylpyröiden ruuvailulla ole kuin korkeintaan jäähdyttävä vaikutus. Joskus sitten taas kuuluu lämmittävänkin ihan asianmukaisesti.

Vehkeessä on ilmeisesti termostaattiohjattu lämppäri? Käänteleekö kraanoja joku sähkömoottori vai miten tuo toimii? Ja pääseekö siihen käsiksi mistään?

Eihän kukaan vaan sattuisi tietämään sähkökaaviota tuollaiseen?

Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu