Jääkaappi ei kylmene kunnolla

Ruusu

Mikä mahtaa Mielen jääpakastinkaappiani vaivata, kun se ei enää tunnu kylmenevän kunnolla? Se käy harvoin, silloin kyllä kylmenee, mutta siinä välissä se ehtii jo lämmetä, vaikka termostaatti on kolmosella. Virtaa on, mutta jääkaappi ei kylmene kunnolla. Sulakkeet tarkistettu. Kannattaako korjauttaa vai hankkia uusi?

6

11263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • termostaatti

      Siinä on todennäköinen vika ja on vähän halvempi kuin uusi jääkaappi.
      Itselläni mennyt kaksi kertaa ja maidot happanee kaappiin ja kompressori on lämpimänä mutta kaappi ei vaan kylmene.

    • vääntäisit

      hiukan sitä termostaatin nuppia vaikkapa neloselle. Tuliskohan silloin enempi kylmää.

      • Ruusu

        kun asteikko loppuu kolmoseen... Termostaatti on rikki, se siitä.


    • Hanna Karttunen ins.

      Onko sulla siellä mitään tavaraa, kappihan ei tyhjiltään kylmene.
      Siis laita sinne ainakin parin kilon verran tavaraa ja kokeile sitten

    • Remppa reiska

      Jääkaapissa ei ole kovin paljoa vikamahdollisuuksia. Suhteellisen yksinkertainen vekotin kun on. Todennäköisin syy on juuri viallinen termostaatti, joka on halpa osa ja varsin helppo vaihtaa.
      Jos vika on kompressorissa, ei paljoa ole tehtävissä. Kalliimmaksi tulee vaihtaa, kuin ostaa kokonaan uusi kaappi. Tämä tuntuu kuitenkin epätodennäköiseltä vaihtoehdolta, jos kylmää kuitenkin joskus vähänkään tulee.

      • HELPPO oo

        Ei ole helppo vaihtaa,ellei ole ennen sitä tehnyt
        Eikä sitäpaitsi halpakaan-ainakaan kodinkoneliikkeen kautta-Kokemusta on -3 kertaa tehnyt-Siis eka kerta ilkeä remppa. Tosin sain termostaatit halvennuksesta. Meillä oli ihme kone-aina siis termostaatti-Vaan eipä oo enää samaa merkkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe