Auraoireista.. =(

Millaisia oireita teille tulee auramigreenistä? Itse pelkään ko. kohtauksia, koska tuntuu ettei sanaa saa suusta ja näkö häiriintyy yms.. Olisi kiva saada tietää onko muilla samanlaisia pelkoja. On tosi inhottavaa kun esim. kesken työpäivän tulee kohtaus ja kun pitää kertoa lähtevänsä pois niin ei saa sanaa suustaan ja on ihan "seis" olo.. Nolottaa..

Onko kenelläkään e-pillerien lopettaminen lopettanut myös migreenin? Minä kun sain sen aloitettuani pillerit ja mietin, auttaisiko jos lopettaisin pillerien syönnin..
31876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla tulee erilaisia auraoireita. Välillä on kirkkaita erivärisiä sahanteriä, välillä suuria sumeita väreileviä aukkoja näkökentässä. Toisinaan menee täysin tunto esim kädestä, toisinaan heikotusta ja pistelyä suun ympärillä, päänahassa tai kädessä. Välillä puhe puuroutuu.
Yleensä kohtaus kestää n. 1/2 t - 45 min, saattaa loputtua alkaa uudestaan heti perään. AInoa onni on siinä että särky ei ole kovaa eikä oksetuta kuten toisentyyppisessä migreenissä

Äänestä
  • Itselläni on ollut nyt kaksi kertaa sellainen kohtaus, joissa on toinen käsi puutunut ja sen jälkeen en ole pystynyt puhumaan ollenkaan, ei yksinkertaisesti saa sanaa suustaan. Nämä ei onneksi ole kestäneet kuin muutaman minuutin. Pienestä pitäen mulla on ollut auramaisia näköhäiriöitä, ja niihin olen tottunut. Kuitenkin tuo puheen katoaminen ja puutuminen on ollut tosi pelottavia kokemuksia. Oli helpotus nähdä että näitä on muillakin. Kaipa tämäkin migreeniä on, ainakaan neurologisissa kokeissa ei ole mitään muuta outoa tullut ilmi.

    Äänestä

  • Sipe kirjoitti:

    Itselläni on ollut nyt kaksi kertaa sellainen kohtaus, joissa on toinen käsi puutunut ja sen jälkeen en ole pystynyt puhumaan ollenkaan, ei yksinkertaisesti saa sanaa suustaan. Nämä ei onneksi ole kestäneet kuin muutaman minuutin. Pienestä pitäen mulla on ollut auramaisia näköhäiriöitä, ja niihin olen tottunut. Kuitenkin tuo puheen katoaminen ja puutuminen on ollut tosi pelottavia kokemuksia. Oli helpotus nähdä että näitä on muillakin. Kaipa tämäkin migreeniä on, ainakaan neurologisissa kokeissa ei ole mitään muuta outoa tullut ilmi.

    Mulla on myös seuraavia oireita: näkökenttä supistuu ensin sivuista ja sitten keskelle tulee iso "sokea piste" joka laajenee ja sitten näkökyky on siis TOSI huono. Käsi/kädet (kyynärpäästä lähtien) puutuvat, ei tosiaan pysty puhumaan. Se on ollut tosi pelottavaa, pelkäsin kaikkea ms-taudista lähtien. Niin, ja sitten tietenkin tuo näkökentän huononeminen aiheuttaa joka kerta ylimääräisen "paniikin" vaikka miten olisin siihen tottunut. Siitä ehkä johtuu, että usein alkaa noiden kohtausten aikana pyörryttääkin. Mulla on tutkittu ainoastaan näkö, missään aivokuvissa en ole käynyt mutta lääkäri sanoi että erittäin todennäköisesti on migreeniä ilman päänsärkyä.
    Minulla kohtaukset kestävät muutaman minuutin ja tulevat muutamia kertoja vuodessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lily kirjoitti:

Millaisia oireita teille tulee auramigreenistä? Itse pelkään ko. kohtauksia, koska tuntuu ettei sanaa saa suusta ja näkö häiriintyy yms.. Olisi kiva saada tietää onko muilla samanlaisia pelkoja. On tosi inhottavaa kun esim. kesken työpäivän tulee kohtaus ja kun pitää kertoa lähtevänsä pois niin ei saa sanaa suustaan ja on ihan "seis" olo.. Nolottaa..

Onko kenelläkään e-pillerien lopettaminen lopettanut myös migreenin? Minä kun sain sen aloitettuani pillerit ja mietin, auttaisiko jos lopettaisin pillerien syönnin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu