alkoholi

huomasin juuri olevani raskaana ja nyt rupesin ajattelemaan että onko alkoholin käyttö voinut vahingoittaa sikiötä..olin baarissa viikonloppuna ja join aika paljon,kun en tiennyt että olen raskaana....:(
2471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lääkäri on sanonut, että ennen tiedettyä raskautta käytetyllä alkoholilla ei ole vaikutusta, koska siinä vaiheessa se on vain rypäs soluja, eikä ole yhteydessä sinun verenkiertoosi ja jos joku soluista tuhoutuisikin niin se voi korvaantua uudella tai jos tuhoutuu niin pahasti niin raskaus keskeytyy. Eikä se vauva muutenkaan yhdestä ryyppykerrasta vammaudu, vaikka raskauden saisi selville myöhäisessäkin vaiheessa.

Äänestä
  • voiko joku suoraan sanoa että olut tekee pahaa vauvalle,kun sitä ei ole tutkittu ja kuka sitä koekaniiniksi haluaakaan mutta kyllä minä olen saunaoluet ottanut odotusaikana,3 lasta ja kaikki terveitä ym.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


....:) kirjoitti:

huomasin juuri olevani raskaana ja nyt rupesin ajattelemaan että onko alkoholin käyttö voinut vahingoittaa sikiötä..olin baarissa viikonloppuna ja join aika paljon,kun en tiennyt että olen raskaana....:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu