Prosessorin lämpötilasta..?

Niin ongelmana on se kun koneeni kaatu usein pelejä pelatessa ja vika saattaa olla prosessorin ylikuumentumisessa.. Niin se itse kysymys että mistä näkee sen lämpötilan jolloin kone boottaa itsensä..? Siis sen lämpötilan mihin prosessorin tulee lämmetä ennekuin kone kaatuu ja pystyikö tätä arvoa jostain itse muuttamaan? Kaatumisen jälkeen prossun lämpötila on ollut jotain 49-52 c:n luokkaa.. Niin ja prosessorina toimii AMD Athlon 64 2800 .
6645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eikä kannattaisi vaikka pystyisi.
Kaatuminen on ominaisuus jossa kone ei kykene enää
keskustelemaan prossan kanssa.
Sinuna hommaisin aika nopeesti uuden jäähdytys systeemin, esim. riitävän tuulettimen ja siilen.
Kuumeneminen voi ja rikkoo prossan.

Äänestä
  • Sinäänsä tuo lämpö ei ole kovin ison tuntunen,
    sinuna laittaisun koneeseen vaikka SiSoftware Sandra,n, mun kone kaatuili 68 aseteen paikkeilla.
    http://www.sisoftware.co.uk/
    Ja seurailisin sitä lämpöä sillä.
    Näytön ohjainen läpeneminenkin aiheuttaa kaatumisen,
    Varmista ettei sen tuuletin ole vajaatoimintainen tai pölyä siellä.

    Äänestä

Normaalit on lämmöt.

Äänestä

Lämmöthän on ihan hyvät ainakin prossun.

Enemmin epäilisin virtalähdettä tai näytönohjaimen lämpöjä. Näytönohjain kun alkaa ottamaan maksimitehoja irti niin virtalähde hyytyy. Tarkistappa, että poweri on vähintään 350W jos 400W niin viä parempi, tosin riippuu myös näyttiksestä.

Ihmiset kun osaisi antaa tarvittavat tiedot koneestaan, niin ei tarvitsisi täällä ruveta arvailemaan, mitä sieltä löytyy.

Äänestä

BIOSsista näät lämmöt ja voit säätää sitä arvoa millon kone sammuu... Yleensä kone kumminkin antaa varoitus ääntä ennen kun ne lämmöt on liian korkeella.
Sinun tapauksessa nuo lämmöt on kyllä ihan ok, kannattaa silti käydä emolevyn valmistajan oma monitori noille lämmöille (esim sandra ei aina näytä oikeita lämpöjä) jos vielä arveluttaa.
Kuten tuossa aikaisemmin tuli jo ilmi niin kannattaa etsiä vikaa jostain muualta: alitehonen poweri, emolevyn konkat kuivunu, näytönohjaimen lämmöt...

Äänestä
  • http://www.majorgeeks.com/download337.html ohjema koneelles, siitä saa säädettyä tuulettimien nopeuksia kätevästi ja näkee lämmöt samalla.
    Itel AMD Athlon 64 3000 ja prossun lämmöt siinä 34-40 astetta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


askquestion kirjoitti:

Niin ongelmana on se kun koneeni kaatu usein pelejä pelatessa ja vika saattaa olla prosessorin ylikuumentumisessa.. Niin se itse kysymys että mistä näkee sen lämpötilan jolloin kone boottaa itsensä..? Siis sen lämpötilan mihin prosessorin tulee lämmetä ennekuin kone kaatuu ja pystyikö tätä arvoa jostain itse muuttamaan? Kaatumisen jälkeen prossun lämpötila on ollut jotain 49-52 c:n luokkaa.. Niin ja prosessorina toimii AMD Athlon 64 2800 .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu