APUA, takaisinperinnästä

jääneet paljon rajan alle, niin onko mitenkään mahdollista että tukiani ei peritä takaisin, ja peritäänkö kaikki vai vain osa???? Eli kaikki hyvät verukkeet jotka kelalle menee läpi niin otan ilolla vastaan!
3878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos verukkeita olis, kenenkään tukia ei perittäis takaisin.

Esim. persaukisuus ei ole peruste jättää perimättä, koska KAIKKI kelan asiakkaat (lähes) täyttää tämän ehdon.
Jos on saanu liikaa, peritään takas ja raha jaetaan
niille, kelle kuuluu.
Tukiaisia nostavat pääsääntöisesti tietävät, milloin rahaa tulee liikaa. Perintä ei tule kenellekään täytenä yllärinä.

Tietysti Kelalle voi esittää surullisen tarinan ja
luukulla käydessä esittää vähä-älyistä, mutta
eipä taida auttaa.

Äänestä

Riippuu tilanteestasi. Ekaksi sulta pyydetään selvitystä siitä, miksei opinnot ole edenneet. Mikäli et lopeta opintoja, on erittäin epätodennäköistä että tuet peritään takaisin.
Todennäköisempää on, että tukesi katkaistaan ja tuen maksua jatketaan vasta sitten, kun olet suorittanut tietyn määrän opintoja.

Ja kyllä sinne KELAAn tai opiskelijapalveluihin uskaltaa soittaa ja kysyä neuvoa, kun ne kuitenkin saa nuo asiat selville, kun opintotukeen oikeuttavat opinnot tarkastetaan kesäisin. (eli riittää jos kesään mennessä on tuo n. 5 opintopistettä/(3 ov) nostettua tukikuukautta kohden...

Myös terveydenhoitajalla kannattaa käydä, mikäli on terveydellisiä tai mielenterveydellisiä syitä opintojen huonoon etenemiseen. Lääkärintodistus on myös vahva keino estää takaisinperintää ja lisätä mahdollisuuksia siihen, että saat tarvittaessa tulevaisuudessa lisää tukikuukausia.

Äänestä

Perhana, ettekö ota selvää oikeuksista ja velvollisuuksista ennen kuin niitä tukia ruvetaan hakemaan?

Vaikka olisikin luumuillut koulussa, niin ei KELA yleensä _peri_tukia_takaisin. Vain katkaisee tukesi kunnes taas tulee ovareita. Tietenkin, jos opinnot eivät ole yhtään edenneet, voivat toimia toisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos opinnot ovat kirjoitti:

jääneet paljon rajan alle, niin onko mitenkään mahdollista että tukiani ei peritä takaisin, ja peritäänkö kaikki vai vain osa???? Eli kaikki hyvät verukkeet jotka kelalle menee läpi niin otan ilolla vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu