kysymyksiä tienesteistä

Paljonkos jää kirjailijalle käteen kirjasta jos hinta on vaikka sellaiset 20? siis verojen ja muun jälkeen. Kiitos jo etukäteen.
2332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos kirja maksaa kirjakaupassa 20 euroa (romaanit maksavat nykyisin 25 - 30 euroa), kirjailija saa about 2,5 euroa per myyty kirja. Jos kirjaa myydään tuhat kpl, kirjailija saa 2500 euroa. Eli rahan takia ei kannata kirjailijaksi ryhtyä.

Äänestä
  • Jos romaania myydään vain tuhat kappaletta, voi olla että seuraavaa ei ihan heti ilmesty. Isoilla kustantamoilla ns. kusiraja on jossain viidessä tuhannessa. Ja jos kirja vähänkin kiinnostaa, menee sitä helposti enemmän. Runoilija Heli Laaksosen painoksia mitatataan kymmenissä tuhansissa....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wallu kirjoitti:

Paljonkos jää kirjailijalle käteen kirjasta jos hinta on vaikka sellaiset 20? siis verojen ja muun jälkeen. Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu