Keittiön hana

Tietääkö kukaan, onko olemassa korkeaa kaarevaa keittiöhanaa, jonka voi nostaa tai kaataa pois
ikkunanpesun ajaksi?
81234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tietääkseni Grohelta löytyy, www.teknocalor.fi

Äänestä

Lapetek Oy:ltä löytyi ainakin muutama vuosi sitten
vastaava tuote.

Äänestä
  • Ei tee itse hanojaan vaan ostaa ne hanavalmistajilta.

    Äänestä

Hansgrohella on Allegra Variarc, jonka voi nostaa pois paikaltaan. Taitaa tosin olla vedetty pois Suomen markkinoilta tuo. Suomessa kun ollaan allergisia noille joustaville kytkentäletkuille, niin niitä ei tänne tuoda.
Moralla oli/on Turnie, jossa vain juoksuputki kääntyy pois tieltä, mutta itse hanarunko pysyy paikallaan.

Äänestä

mistään löytyvän korkeata, irrotettavaa hanaa,
Lapetekin Ellipso F voisi olla sitten kompromissi.

Äänestä

jonka vaatii D1 ( Rakentamismääräys kokoelmat Ympäristöministeriö )
Tässä adellämainitussa opuksessa on paljon myös määräyksiä jotka vesikalusteiden tulee täyttää.
Tälläinen tuote joka nousee kokonaan pois, pitää allaan ne joustavat putket jotka eivät saa tyyppihyväksyntää Suomessa.
Kannaattaa ottaa selvää aina tuotteen tyyppihyväksynnistä jo vakuutusasioidenkin kannalta. Ettei joudu itse maksumieheksi :(

Äänestä
  • pehmoisia.

    D1 antaa suuntaa KVV tarkastajalle ja lainaten "vesikalusteen tulee täyttää asetetut vaatimukset". Eihän voida vaatia että kaikilla maailman vesikalusteiden valmistajilla olisi Suomen tyyppäri ja vakuutusyhtiöllä olisi oikeus laistaa jos näin ei olisi.

    KVV päättää ja tarvittaessa pyytää maahantuojan todistuksen määräysten mukaisuudesta.

    Mitkähän on "pron" motiivit moiseen, ettet vain Raumalta kirjoittelisi.

    Äänestä

  • puhuu edelleen kirjoitti:

    pehmoisia.

    D1 antaa suuntaa KVV tarkastajalle ja lainaten "vesikalusteen tulee täyttää asetetut vaatimukset". Eihän voida vaatia että kaikilla maailman vesikalusteiden valmistajilla olisi Suomen tyyppäri ja vakuutusyhtiöllä olisi oikeus laistaa jos näin ei olisi.

    KVV päättää ja tarvittaessa pyytää maahantuojan todistuksen määräysten mukaisuudesta.

    Mitkähän on "pron" motiivit moiseen, ettet vain Raumalta kirjoittelisi.

    Pro ei todellakaan asu Raumalla. Vaikka kaunis kaupunki onkin, ainakin kesäisin.

    Arvostan vain kotimaisuutta ja sen tuomia työpaikkoja ( Tietääkseni tarkoittamasi yritys työllistää 750 henkeä Suomessa ), sekä luonnollisesti laatua ja turvallisuutta.

    Totta on ettei tyyppihyväksyntä ole pakollista, mutta sillä on helpompaa todistaa tuotteen pohjoismaiset laatuvaatimukset,( jotka ymmärtääkseni on todistettava ) kuten raakaaine, ääniluokka, virtaama yms.. niistähän pitäisi sitten hankkia loputon nippu dokumentteja.
    Joten yksinkertaisinta se on hyväksynnällä, vai vieläkö puhun pehmoisia.... ;)

    se niistä motiiveista;) Mitkä ovat omasi??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Tietääkö kukaan, onko olemassa korkeaa kaarevaa keittiöhanaa, jonka voi nostaa tai kaataa pois
ikkunanpesun ajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu