Evinrude 30, vm. -95. Viritys?

Voiko kolmekymppistä Evaria virittää? Sehän on jo viritetty 20 heppasesta tai ainakin niissä on sama iskutilavuus.

Siis, jos joku tietää "helpon" tavan virittää niin kertokoon. Moottorilla ajettu todella vähän sen takia kun vene ei kulje! Nopeus n.25 solmua.

Osaako joku sanoa Evarini arvon..? 2000e..?
Sillä vaihto 40 heppaseen (ehkä Yamahaan) on ollut mielessä.
73097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaikkea voi tehdä, mutta ihan kaikkea ei kannata. Tässä on mielestäni kyse tästä viimemainitusta.

Kone syntyi aikoinaan 35-heppaiseksi vaikka sen todellinen puhti oli jopa vähemmän kuin nykyisin 3-kymppisenä markkinoidun version. Kireämpää versiota ei ole markkinoilla ollut, joten virittäminen edellyttäisi normaalien 2-t koneen virittämistemppujen käyttöä.
Koska kone ei ole ollut mitenkään sopiva kilpakoneeksi, ei laitteen virityskokemuksia ole juurikaan löydettävissä. Näiden kokemusten puuttuminen tekisi koneen virityksestä hankalan, kalliin ja epävarman yrityksen. Kesto lyhenisi, toiminta kärsisi ja koko puuhasta saattaisi jäädä käteen vain rikkoutunut raato.
Jos teho ei riitä, niin myy pois ja hommaa isompi.

2000€ tuntuisi äkkipäätä kovalta hinnalta noinkin iäkkäästä myllystä, vaikka olisi pitkä ja sähkökäynnisteinen.

Äänestä
  • Sanoisin että tollaisen evikan arvo on n.1400€. 2000€ on aivan liikaa! Tietysti vaihtaessa sen uuteen koneeseen sen hyvitys on parempi.

    Äänestä

  • J.L kirjoitti:

    Sanoisin että tollaisen evikan arvo on n.1400€. 2000€ on aivan liikaa! Tietysti vaihtaessa sen uuteen koneeseen sen hyvitys on parempi.

    Löysin netistä tälläsen ja arvioin tuon 2000e sen mukaan..

    Evinrude 30HV -02 Pitkä 2-T 4600e

    Tosin mun Evari on lyhyt..

    Mutta näillä näppylöillä vaihdan ens kesäks isompaan mottiin!
    Voi olla, että vaihdan koko veneen.

    Äänestä

  • Evari kirjoitti:

    Löysin netistä tälläsen ja arvioin tuon 2000e sen mukaan..

    Evinrude 30HV -02 Pitkä 2-T 4600e

    Tosin mun Evari on lyhyt..

    Mutta näillä näppylöillä vaihdan ens kesäks isompaan mottiin!
    Voi olla, että vaihdan koko veneen.

    Toi 4600€ on ehdottomasti nelitahtisen mallin hinta! Itse hankin vuonna 2000 Johnsonin 20hv-98.
    On sähkökäynnisteinen ja pitkärikinen ja oli virheetön yksilö. Hinta oli 9500mk. Eikä se kolmikymppinen ole kuin vähän arvokkaampi.

    Äänestä

  • muistaakseni oeln lukenut jostakin että uuden moottorin arvo laskee ekan vuoden jälkeen 20% ja siitä eteenpäin 10% vuodessa. se tietenkin vaikuttaa että kuinka hyvässä kunnossa kone on

    Äänestä

Vertailun vuoksi:

Ostin kaksi vuotta sitten pitkärikisen Evinrude 60 TL:n vuosimallia -95. Saman ikäinen mylly siis.

Kone on täysin virheetön ja oli ajettu noin 20h, vain kahtena kesänä. Tuohon sisältyy siis kaikki mahdolliset varusteet, tuorevoitelu, sähkötrimmi, kippi, kierroslukumittari, hälytysjärjestelmä yms. Hinta käteiskaupassa yksityishenkilöltä ostettaessa oli noin 2500€ ja koneella oli siis ostettaessa ikää saman verran kuin nyt -97 malleilla. Esimerkiksi tuohon verrattuna 2000e hintapyyntö on aivan tolkuton.

Jos koneesi on huippusiisti niin yritä pyytää 1500€ mutta varaudu henkisesti siihen, että joudut vielä tinkimään lisää ja lopulta joku voi ostaa tuon runsaalla 1000 eurolla.

Huom. Joku veneliike voi pyytää vastaavasta vaikka hunajaa, mutta veneliikkeiden pyyntihinnoilla ei ole paljonkaan tekemistä sen hinnan kanssa, jolla joku yksityinen ihminen haluaa ostaa tuollaisen toiselta yksityiseltä myyjältä.

Tsemppiä myyntiin!

Äänestä

Kuuluuko 30 hv evarissa vm. 95 olla tuoreöljyvoitelu. Ja onko muuten hyvä kone?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Evari kirjoitti:

Voiko kolmekymppistä Evaria virittää? Sehän on jo viritetty 20 heppasesta tai ainakin niissä on sama iskutilavuus.

Siis, jos joku tietää "helpon" tavan virittää niin kertokoon. Moottorilla ajettu todella vähän sen takia kun vene ei kulje! Nopeus n.25 solmua.

Osaako joku sanoa Evarini arvon..? 2000e..?
Sillä vaihto 40 heppaseen (ehkä Yamahaan) on ollut mielessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu