Rannikko on ihanaa seutua. Tuli viime vuonna kierreltyä kaikki rannikkokaupungit. Marbella oli aika kallis kaupunki, mutta edullisia ostoksia pääsi tekemään esim. Fuengirolassa ja Torremolinoksessa sekä Malagassa, jonne saavuin lentokoneella. Gibraltarillakin tuli käytyä. Siellä hinnat olivat pilvissä, joten sieltä ei tullut ostettua muuta kuin pakollista, syötävää ja juotavaa. Muuten siellä kannattaa käydä katsomassa etenkin tippukiviluolia ja apinoita. Gibraltar on Englannin siirtomaa ja sinne siis katsottiin passit Espanjan ja Gibraltarin rajalla.
Rannalta ei paljoa kannata kojuista ostella, kun samaa tavaraa saa melkein puolet halvemmalla kaupungilta, kuten esim. Torremolinoksen rannoilla vr. kaupunkiin. Bussilla on edullista liikkua paikasta toiseen. Autonkin voi vuokrata.
Rannalta ei paljoa kannata kojuista ostella, kun samaa tavaraa saa melkein puolet halvemmalla kaupungilta, kuten esim. Torremolinoksen rannoilla vr. kaupunkiin. Bussilla on edullista liikkua paikasta toiseen. Autonkin voi vuokrata.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Menkää pois rannalta, sevilla, ronda, mijas, granada (alhmbran linna)....siellä voi sanoa nähneensä.
Heh heh se Mijasin "kulttuuri" tosin hieman naurattaa. Pari km rannikolta sijaitseva kylä, joka nyt on olevinaan niin andalucialainen että. No sitä se oli ehkä 40v. sitten, mutta tänä päivänä samanlainen kuin rannikon muutkin turistikohteet.
Muuten olet kyllä oikeassa. Malagassa ilmestyvässä Sur-sanomalehdessä oli tänään juuri artikkeli siitä kuinka suurin osa saksalaisista on kiinnostunut Costa del Solista juuri kulttuurikohteena. Jospa me suomalaisetkin pikku hiljaa oppisimme ja haluaisimme tutustua siihen valtavaan antiin, historiallisestikin, tarjoaa tämä alue! Eikä pelkästään sitä ainaista lässytystä turistirysistä, joista halutessaan pääsee helposti poiskin.
se ensimmäinen rantalomakohde 70-luvulla. Ja mukavaahan siellä olikin. En ole käynyt siellä sitten -82.
Marbella oli minun asuinpiakka. Suunnittelinjopa ostaa jonkin vanhan talon sieltä. Silloin olis saanut halvalla.
Mutta kulttuuria on mentävä etsimään enempi sisämaasta, Sevilla, Granada, Ronda jne.
Nykyään matkustelen vain Italiaan.
löytyy joka paikasta jos vain "löytyy halua löytää"! Mutta kun perusturisti useimmiten ei sitä edes halua kotimaassaan, niin miksi sitten sitä vaatisi ulkomailla. Ei kiinnosta tutustua edes historiaan, jota jopa Costa del Solilla on runsaasti saatavilla plus konserteista museoihin, arkkitehtuurista tradiittioihin.
Mainitaan vaikka se niin haukuttu turistirysä eli Fuengirola. Kuinka moni on ottanut esim. selvää paikan historiasta? Rooman aikana se tunnettiin nimella Suel, josta johtaa kaupungissa sijaitsevan linnan nimi; Sohail.
Fuengirolassa on suoritettu kaivauksia, joissa on saatu esille roomalaisaikaisia raunioita. Niitäkin voi käydä katselemassa kaljatuoppien välissä...
Sohailin linnan rakennutti Cordoban kalifi Abderraman III (kuinka paljon voikaan oppia lukemalla historiaa tutustumalla vaikka tämän hallitsijan elämään!) 900-luvun puolivälissä. Linna kärsi pahoja vahinkoja v.1487 kristittyjen takaisinvalloituksen aikana.
Pieni, pieni esimerkki pienestä Fuengirolasta.
Malagan kaupungissa avattiin juuri Picasson museossa (hänhän syntyi täällä) "Tauluja Antibesistä". Avoinna 11.6. asti.
Teatro Cervantes´issä on jatkuvasti konsertteja, teatteria, balettia modernista klassiseen kautta flamenco.
"Holiday on Ice" vierailee juuri näinä päivinä täällä.
Festival de Jazz de Málaga on myös varteenotettava tapahtuma. Tai Festival de Cine.
Pääsiäinen tradiittioneen on kokemisen arvoinen niin Malagan kaupungissa kuin pienemmissäkin paikoissa.
Siis on varmasti jokaiselle jotakin kunhan vain löytyy kiinnostusta.
Henkilökohtaisesti jättäisin sen kamalan Gibraltarin väliin ja tutustuisin jo täällä mainittuihin Granadaan, Cordobaan, Sevillaan jne Malagan provinssin lisäksi.
mielenkiintoista.
Kyllä olen jonkin verran perillä Espanjan historiasta ja kulttuurista, kunhan vaan pääsis lähtemään.
Taidanpa alkaa suunnitella reissua.