Jos esim. jostakin lehdestä kirjoittaa tekstiä esim. runon, ruoka ohjeen, jotakin terveyeydestä tai jotakin uskonnollista ym.
Eihän lehdissä ole sitä c-kirjainta, eikä sanota että kopiointi kielletty. Kuten muissa tuotteissa esim. kirjoissa, cd-levyissä yms.
Ja eikö tämä kielto koske vaan siinä mielessä jos haluaa ansaita rahaa näiden asioiden kautta.
Eikä tarkottais sitä, etteikö omaan käyttöön sais ottaa ja kopioida ja myös tällaisille palstoille myös keskustelun merkeissä.
Eihän näissä edellä mainituissa lehdissä ainakaan näy,että niissä olis minkäänlaista kieltoa. Esim viikkolehdissä ja sanomalehdissä.
Eikä siitä ole mitään haittaa, vaikka niitä tekstiä tänne laittais ja kirjoittelis samanlaisena kuin ne on lehdissä.
Eihän lehdissä ole sitä c-kirjainta, eikä sanota että kopiointi kielletty. Kuten muissa tuotteissa esim. kirjoissa, cd-levyissä yms.
Ja eikö tämä kielto koske vaan siinä mielessä jos haluaa ansaita rahaa näiden asioiden kautta.
Eikä tarkottais sitä, etteikö omaan käyttöön sais ottaa ja kopioida ja myös tällaisille palstoille myös keskustelun merkeissä.
Eihän näissä edellä mainituissa lehdissä ainakaan näy,että niissä olis minkäänlaista kieltoa. Esim viikkolehdissä ja sanomalehdissä.
Eikä siitä ole mitään haittaa, vaikka niitä tekstiä tänne laittais ja kirjoittelis samanlaisena kuin ne on lehdissä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joista selviää, että kopioida saa netistä kunhan mainitsee lähteen jutun yhteydessä mistä se on otettu.
Tästä kopiointiasiasta on keskusteltu täällä ennenkin ja jäin siihen tulokseen, ettei kopiointi ole sallittua millään tavoin.
Itse kirjoittelin aikanaan, (en kopioinut) vanhoja lehtileikkeitä ja niistäkin tuli sanomisia, joten en ole sitten enää niitäkään kirjoitellut, vaikka mistään kopioinnista ei ole kysymys ja on kulunut pitkä aika artikkelin julkaisusta.
Kuka sitä nyt aina jaksaa omia ajatuksiaan kirjoitella, kun joku viisaampi on sanonut viisaampia ajatuksia.
Keskustelijat vaativat poistamaan lehtikirjoituksiani siitä huolimatta, että niissä oli mainittu lehden nimi ja toimittaja päivämäärineen ja Moppihan teki työtä käskettyä.
Eli ei ole selvää, mitä voi muista julkaisuista lainata ja mitä ei.
Ainoastaan Kotimaan juttu sai jäädä, kun Moppi itse pyysi lupaa toimitukselta. Kuka sitä nyt kehtaa alkaa esim. vuoden 1960 luvun lehtiartikkelin perään kyselemään.
Sen ymmärrän, kun siirretään napin painalluksella netistä juttuja toiseen kohtaan, mutta kun ikivanhojakaan juttuja ei saisi näkyä, vaikka niitä ei ruudulle napin painalluksella saisikaan.
Lain mukaan voi siteerata pikku pätkiä toisen tekstiä, mutta aina pitää ilmoittaa lähde. Koko tekstiä ei missään nimessä saa kopioida. Jos on pitkä juttu, silloin kannattaa laittaa linkki, niin ihmiset voivat itse käydä lukemassa alkuperäisen tekstin.
sen verran muistan lukeneeni. Ymmärtääkseni, vaikka kirjoissa ja muissakin olis kopiointikielto.
Harmi että olet ne lehtileikkeet jättänyt sikseeen.
Etkö vois itse ottaa asioista selvää. Katso vaikka kirjastosta lakikirjaa. Ja eikö lakitoimistossa myös tiedetä sitä.
>>Lyhyet lainaukset lähde sallittu
tekijänoikeuksia tutkinut 14.3.2006 klo 10.05
Lain mukaan voi siteerata pikku pätkiä toisen tekstiä, mutta aina pitää ilmoittaa lähde. Koko tekstiä ei missään nimessä saa kopioida. Jos on pitkä juttu, silloin kannattaa laittaa linkki, niin ihmiset voivat itse käydä lukemassa alkuperäisen tekstin.""
Tekijänoikeuslaki 2006 ohessa. Lukekaa § 12,13a,18,19,20 ja "erityisesti 22 § ja 23 §".
Pykälässä 23§ (24.03.1995/446) on palstan yleisimpiin tarpeisiin soveltuva sääntö:
""Sanomalehteen tai aikakauskirjaan saa toisesta sanomalehdestä tai aikakauskirjasta,jollei siinä ole,jälkipainantakieltoa, ottaa uskonnollista, poliittista tai taloudellista päivänkysymystä koskevan kirjoituksen.
Tekijän nimi ja lähde on aina mainittava.""
Summarum jos kaikki em. ehdot täytyyvät voi ottaa kopioitavaksi vaikka koko aiheen.
Ohessa koko laki:
http://www.effi.org/tekijanoikeus/tekijanoikeuslaki-2006.pdf
On myös erikseen huomioitava tämän palstan säännöt, joissa kielletään kokonaisten artikkeleiden kopioiminen. Pitää siis muistaa, että ensisijaisesti laki mutta myös palvelun tarjoajan laatimat säännöt.
Lue Eniron säännöistä: siellä nimenomaan kielletään koko artikkelin kopioiminen tänne. lyhyet lainaukset sallitaan.
Kannattaa tarkistaa googlella. Tutkimuskäyttöön saa muuten kopioida. LÄhde on aina ilmoitettava.
Lakien lisäksi myös Eniro on asettanut omia lisäsääntöjä tälle palstalle. Huomioikaa nekin. Eniro kieltää kopioimasta palstoileen kokonaisia artikkeleita. Lyhyet lainaukset hyväksytään Eniron säännöissä ja lähde on aina ilmoitettava.
Jolloin palstanpitäjän säännöt ei saa kaventaa lain antamia oikeuksia ja velvollisuuksia.
Laeista ylimpänä ovat perustuslait, joiden alla ovat tavallisetkin lait.