Tarkoitus olisi hakeutua asfalttihommiin kesäksi,eli pikimieheksi. Millaista palkkaa ko. työntekijät nauttivat ja kuinka pitkä on työjakso, keväästä-syksyyn ?
Afalttimiehen ansiot
Pikimieskö
74368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vitusti tulee pätää!
ehkä neljänneksen siitä ku julkisivu rapparit ja tasoitemiehet
Toukokuun alusta marras-joulukuuhun. Riippuu vähän siitä, milloin lumi tulee maahan. Ensilumihan ei estä asfaltin vetämistä. Palkka on jotain reilu tonni kahdessa viikossa. Tai se varmaan riippuu työntekijästä, työtehtävästä ja siitä, kuinka kauan on ollut alalla.
todellisuudessa ylitöiden määrä on viimevuosina tippunut ja sen myötä tulotkin. Tavallista on enää 10-12 tuntiset päivät eikä viikonloppujakaan tehdäkuten ennen. Kuitenkin työkausi sesongin osalta on firmasta ja mestoista riippuen maalis/huhtikuusta jonnekin lokakuun tienoille, poikkeuksiakin toki löytyy. Kesätyömielessä sopivassa porukassa hauskaa hommaa ja tulotkin kuitenkin kohtuulliset, kannattaa kokeilla. Tulotaso vaihtelee rajusti mutta pääsääntöisesti 2-4t€/kk hommasta ja ylitöistä riippuen.
moi. 2-4T€ / kk. ?
aika laaja palkkahaitari.
siis peruspalkka on ja ilmeisesti yleisin 2000€kk?
ylitöillä pääsee sitten tuohon 4000€kk. joka on jo monen mielestä sikaliksa.
mutta tuohon 4T€kk pitää tehdä luultavasti 70-80 tuntia viikko. mikä on monen mielestä sikapaljon.
eli jos yrittäjänä lasken että: 40€alv0%/tunti * 24*30=28.800€alv0%/kk. eli alankin tekemään näin ja tienaan siis vuodessa 12*28800=345600€ vuosi-verot.
ihan vitusti siis. mutta missä vapaa-aika on? ja lasketaanko sille mitään arvoa?.
on siis suhteellista mitä tienaa ja paljonko on vapaata......itse olen mieluummin vapaalla kuin töissä.
olipas taas älytön laskentamalli sinänsä asialliseen ja varsin totuudenmukaiseen vastineeseen. Jos joku kysyy mitä näissä hommissa tienaa niin haitari on varsin laaja. Kukaan ei varmaankaan kaivannut älyttömiä laskentakaavojasi, mutta kiitos niistä. Sinulla varmasti vapaata onkin riittävästi, mutta moni on valmis hiukan ylitöitä tekemään jos sillä saa varsinkin kesätöissä tulotasoaan nostettua. Kuten mainitsitkin vapaa-aika on suhteellista ja samoin sen arvostus. Toki vapaa-aika on tärkeää, mutta se ei poista tai tee vääräksi edellistä 2-4 t€/kk palkkahaitaria. Itse sanoisin että ehkä 2,5-3,5 t€/kk on usein lähellä toteutumaa.
Ite oon ollu muutaman kesän asfalttihommissa, ja aina kevääntullen alkaa olo olla levoton ja veri vetää tienpäälle...ainakaan vielä en hommia vaihtais...niinkauan, ku terveys kestää, meinaan porukassa keikkua.