Mitä tarkoittaa entinen Friman nykyinen Rita
tämän aamuisessa lehdessä?
Imatralla on ilmeisesti kaikki soss.työntekijät päteviä- pitääkö paikkansa?
Opettajat pärjäävät muiden avustuksella vaikeivät
päteviä olekkaan!! huh huh - potkut tuollaiselle
ammattitaidottomalle naiselle.Eivätkö lapsemme
muka tarvitse pätevää opetusta? Siinä näkee, miten Imatran kaupungissa satsataan tulevaisuuteen!Ilmeisesti palkataan vain HALVIN
mahdollinen esim. hevosenhoitaja.
tämän aamuisessa lehdessä?
Imatralla on ilmeisesti kaikki soss.työntekijät päteviä- pitääkö paikkansa?
Opettajat pärjäävät muiden avustuksella vaikeivät
päteviä olekkaan!! huh huh - potkut tuollaiselle
ammattitaidottomalle naiselle.Eivätkö lapsemme
muka tarvitse pätevää opetusta? Siinä näkee, miten Imatran kaupungissa satsataan tulevaisuuteen!Ilmeisesti palkataan vain HALVIN
mahdollinen esim. hevosenhoitaja.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eilen oli koko kaupungin vanhempaintoimikuntien ja koulutus lautakunnan ja virkamiesten tapaaminen Kosken koululla. Siellä kysyttiin pätevien opettajien määrää Imatralla. Meillä tilanne on parempi, kuin keskimääräisesti. Vaikka emme ole paikkakunta, jossa opettajia koulutetaan. Tämä näin tiedotuksena. Outoa uutisessa oli minusta se, että omalla paikkakunnalla kirjoitetaan yhden kaupungin johtavista virkahenkilöistä nimi väärin.
palkkaaminen johdu juuri pätevien puutteesta. Ei se tarkoita hevostenhoitajia, vaan esim. lopullisen pätevöitymisen puuttumista opettajalta.
Esim. erityisopettajista on pula koko maassa.
Nimi oli lehdessä oikein.Sama nimi on kaupungintalolla.
Jatkuva koulutus järjestelmä, missä henkilö voi täydentää ammattitaitoansa ja pätevöityä. Esimerkiksi puhuin tästä sos puolen pätevöitymisestä jo parivuotta sitten. Hurjimman kuulin jutun, kun nainen oli erikoistumassa psykiatrian hoitajaksi, niin paluu päivänä henkilöstöpäällikkö luovutti valmiin irtisanomispaperin. Seuraavana päivänä lehdessä haettiin Kukkurilaan psykiatrian hoitajaa. Viimeksi valtuustossa ei sallittu puhua henkilöstö tilin päätöksestä. Se on ainut paikka, jolloin voi mitata koko henkilöstö politiikan toimivuuden.
että paikka oli auki ja kaikkien halukkaiden haettavana!! Pätevin ei ole aina sopivin, oma käytöskin merkitsee paljon, etenkin vanhusten hoidossa.
Jos henkilö tulee koulutuksesta takaisin, niin silloin kyllä pitää ainakin ilmoittaa, että huomenna on alan paikka haussa.
Kyse onkin siitä, mitä lehdelle annetaan kirjoitettavaksi!
Kuka avustaa epäpätevää opettajaa, kun Ritan mukaan sillä tavalla opetushommissa pärjää?
Voisin ryhtyä lääkäriksi, kunhan saisin pätevän avustajan!
Resurssijohtaja ja tämä nimi tyyppi ym. pyörittävät kaupungin päättäjiä mennen tullen. Pahin tilanne on kokoomuksen ja demareitten miespuolisilla kunnallispoliitikoilla!
Kaupungin "päättäjät" ovat sitten sinisilmäisiä. Herätkää jo hyvät ihmiset. Moilanen vei kaupungin melkein konkkaan, Multisilta ei nyt juuri mitään... hups en osaa laskea ja JU ja OH ohi kaikkien ja RAHAA RIITTÄÄ TAAS!
Joo, on aivan käsittämätöntä , että Imatralla
valtuutetut antavat virkamiesten touhuta miten sattuu. Ei ilmeisesti löydy pätevyyttä eikä viitseliäisyyttä puuttua asioihin.
Eihän muuten tälläisiä Frimanin ja Utin kaltaisia
virkanaisia olisi olemassakaan.Ei ainakaan
päättäjän asemassa.
Narsisti johdossa on pahin mahdollinen tapaus
alaisilleen.
Olisikohan syytä opetella oikeinkirjoitusta? Näkyvät nuo yhdyssanat olevan turhan vaikeita!
Tiedättehän, iloista antajaa (kaupungin) herratkin rakastaa!
Ensi viikolla. ATK kortti koulutuksen. Eilen luin hyvän jutun ruoka tottumuksista. Kaikkea pitää syödä, mutta kaikkea ei tarvitse syödä. Sama sana tarkoittaa kahta asiaa. Tiedätkö minua ei ole ikinä harmittannut väärin kirjoitukset, jos asia on hyvä. Itsekkin kirjoitin kansakoulussa väärin suurimman osan, mutta silti sain ainekirjoituksesta aina hyvän numeron. Joskus minullakin olisi hihat palaneet huomautteluista, mutta ei enää. Kerron muuten yhen jutun tässä samalla. Kun tulin tänne keskustelu palstalle, niin samoihin aikoihin jätin yhden pitkäaikaisen harrastukseni melkein pois. Tupakan polton. Olen polttannut marraskuun jälkeen ainoastaan nukkumaan mennessä. Viimeksi, kun olin puoli vuotta polttamatta, niin pojat kehoitti aloittamaan uudelleen. Olikohan hermoissa vikaa. Nyt sitä haittaa ei ole. Vai oletko kenties huomannut jostain kirjoituksistani sen suuntaista.
Uutis-Vuoksi muuten sensuroi tästä aiheesta
lähetettyjä kuuman linjan tekstiviestejä!
Laittannut näköjään koulutuslautakunnan varapuh.johtajastakin viestin tänään. Minua asia ei häirinnyt, mistä asia oli.
Uutisvuoto on sopulilehti pahimmasta päästä. Toimittajat ja päätoimittaja kirjoittavat Utin mukaisia juttuja, ei luotettava!
Olen huomannut minäkin.Kirjoittelevat miten sattuu, itselleen ja tulijoukoilleen sopivasti.
Tuli tässä mieleen ,että onkohan uhattu ilmoitusboikotilla, jos pahoja kaupungin pomoista kirjoittelee.
Etelä-Saimaa on siinä mielessä luotettavampi.
Sinä oisit kaivannut ainakin pätevää opettajaa koulussa. Hyvää ja sujuvaa tekstiä tuossa kirjoituksessasihan olikin ; ) Vai oiskohan pätevä opettajakaan auttanut.