hinlulaisuus pitää aistillista mielihyvää yhtenä hyväksyttävänä elämän tavoitteena.*kama-sana tarkoittaa rakkautta tai mielihyvää,nautintoa-yhdistetään usein pelkkään seksuaaliseen mielihyvään,mutta se on todellisuudessa paljon laajempi käsite.hindutraditio ammentaa runsaasti iloa niistä lähteistä,mitä aistien ja aistinautintojen ihmiselle tuottamat kokemukset merkitsevät.tämä näkyy niin runouden sensuellista kuvakielestä kuin 16 kertaisesta kulttikaavastakin,jonka mukaan ihminen ylistää jumalaa kaikilla aisteillaan.kamasuutran kirjoittaja vatsyayana selittää,että kama merkitsee"viehättävien aistimusten ruumiille,sielulle ja mielelle tuottamaa iloa".nautinnon tavoittelu on luonnollinen inhimillinen virike,joka avartaa ihmisen kokemusta ja tietoa.jos ihminen kuitenkin tavoittelee yksinomaan nautintoa tai kiintyy siihen,tämä on vaarallista,vieläpä moraalitonta.tälläinen pyrkimys johtaa ahneuden kautta kärsimykseen ja kääntää ihmisen ajatukset pois hänen velvollisuuksistaan ja perimmäisestä tavoittestaan-moksasta.
Vastaukset 5
- kpollari
Kirjoituksesi on ihan järkevää, mutta miksi rikot niin paljon kaikista tavallisimpia kirjoitussääntöjä?
Melkein jo jätin lukematta tekstisi pelkästään sen vuoksi, ettet käytä ollenkaan isoja kirjaimia virkkeiden alussa, tai et jätä välimerkkien jälkeen tyhjää lyöntiä.- Vaisnava
Tuskinpa kukaan rikkoo kirjoitussääntöjä huvikseen. Joillekin kirjoittaminen on helpompaa kuin toisille, joilla saattaa olla lukihäiriö tai maahanmuuttajatausta jne. Ollaan kiitollisia siitä, että meille on suotu mahdollisuus osata kirjoittaa niin kuin kirjoitamme.
- kpollari
Vaisnava kirjoitti:
Tuskinpa kukaan rikkoo kirjoitussääntöjä huvikseen. Joillekin kirjoittaminen on helpompaa kuin toisille, joilla saattaa olla lukihäiriö tai maahanmuuttajatausta jne. Ollaan kiitollisia siitä, että meille on suotu mahdollisuus osata kirjoittaa niin kuin kirjoitamme.
En ymmärrä miten lukihäiriö tai maahanmuuttajatausta estävät käyttämästä isoja kirjaimia ja välilyöntejä?
Enkä kommentoinut kirjoittajan varsinaista kirjoitustaitoa, ainoastaan tekstin ulkoasua.
siis sitä ettei kirjoittaisi tällä tavalla,koska tätä on pidemmän päälle raskas lukea.toivon etteivät kommenttini loukanneet,vaan että ne otettiin vastaa ns."rakentavassa hengessä"tv.kielipoliisi - Juntu
kpollari kirjoitti:
En ymmärrä miten lukihäiriö tai maahanmuuttajatausta estävät käyttämästä isoja kirjaimia ja välilyöntejä?
Enkä kommentoinut kirjoittajan varsinaista kirjoitustaitoa, ainoastaan tekstin ulkoasua.
siis sitä ettei kirjoittaisi tällä tavalla,koska tätä on pidemmän päälle raskas lukea.toivon etteivät kommenttini loukanneet,vaan että ne otettiin vastaa ns."rakentavassa hengessä"tv.kielipoliisiAivan hirvveää. Täälläkin foorumissa riidellään jo kirjoitamisesta ja sen oikeudesta. On hyvä että kirjoitetaan mutta olisi hyvä jos kirjoitettaisiin oikein ja siten miten on koulussa opetettu.
- Vaisnava
Hyvä huomautus tänne itsensäkieltäjien kansoittamaan keskusteluun ;-) On eri asia olla täysin koukussa aistinautintoihin ja palvoa niitä kuin palvoa Jumalaa - omassakin sydämessä - pitämällä ruumiista ja sen luonnollisista tarpeista hyvää huolta. Olemme saaneet upeat ihmisruumiit (upeat jo siksi, että niillä voimme ponnistella itseoivallukseen ja Jumalan luokse, eikä meidän enää tarvitse syntyä!) ja jos laiminlyömme ne, olemme varsin epäkiitollisia!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1301328Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️941034Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254988On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75797- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35710- 66677
- 46660
- 43631
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164610Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30595Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah192590Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30587Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98525- 201504
- 103463
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18462Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458- 34458
Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27456