Ongelmaa liittymän valinnan kanssa...

Elina78*

Onko dna:n laajakaista hyvä? Kauanko on asennusaika jne?

Kirjoittelin tuonne Soneran palstalle äskön oheisen tekstin( alla).

Nyt tiedustelen muilta käyttäjiltä, jos jokin muu liittymä olisikin varteenotettavampi.

Soneran palstan teksti:
" Onko kukaan odottanut laajakaistan saapumista 2 kk tai 2,5 kk:tta??
Asun helsingissä(melkeen keskustassa), tilasin aivan helmikuun alussa laajakaista liittymän (6.2). Sitä ei ole kuulunut vieläkään. Soitin perään ja sanoivat että asennus saattaa tulla vasta huhtikuun alussa tai saattaa mennä jopa huhtikuun puoleen väliin, koneelta näkivät että muuten tilaus oli ok.

Minusta tuo odotus aika on HYVIN kohtuutonta! Missään vaiheessa kukaan ei ole maininnyt jopa 10 viikon odotusta! Olisin tilannut liittymän ajat sitten jo muualta. Nyt taitaa olla, niin että jos peruutan liittymän ja tiltessani uuden.. saan osottaa sen 2-3 viikkoa.. kuitenkin..

Olen entinen Welhona asikas, ja mitään moitittvaa heiltä en kyllä löydä!

Onko kellään kokemuksia samasta..?
Laitoin eilen Soneralle asiakaspalautetta."

9

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ihan sutta

      ja ....Mun mielestä.Pari viikkoa sopimuksen teosta avasivat yhteyden,mut se ei ole tae,et pääset viel nettiin.Mä sain laukata sinne ja tänne ja soittaa sinne ja tänne ennenku alkoi toimia.Ois varmaan pitäny ottaa kuluttaja-asiamieheen yhteyttä,tuli ylimääräisiä kuluja ja harmaita hiuksia.Eikä tää yhteys ole toiminu vielkää moitteetta.Pätkiipätkiipätkii.Dna:lta sanoisivat tietenkin,et tarkista tietsikkasi asetukset,plääh.En soita,maksaa julmetusti/min.Tyhjän saa ilmatteeksikin.Terveisin Petetty

      • niin se on

        tajuatko?


      • jepjep

        Kun et itse osaa. On aivan turha ruveta täällä turpaa repimään, operaattoreilla ei ole varaa tehdä niin kuin sanot. Olen sata varma, että vika laitteissasi tai mitä luultavimmin taidoissasi.


    • Arvatenkin olet Elisan verkon alueella, joten Elisan pojat kytkevät jahka muilta töiltään ehtivät. Omille asiakkailleen operaattorit tietenkin toimittavat sutjakkaammin.

    • Kuluttaja ratkaisee

      Koska kaikesta huolimatta lienet osaavainen surffailleksasi netissä ja muutoinkin kykeneväinen tekemään kysymyksiä, ota tarjous jokaiselta palveluntarjoajalta ja mietiskele itsenäsi tuollaisia syntyjä syviä.

      • millanen

        pentusakki tällä palstalla hilluu.Dna on paska niin se on paska.Tosiasia ei siitä miksikään himmene.Olen vitun kyllästynyt tähän liittymään ja aion perua ja vaihtaa heti huomenna.Repikää perseenne teinipösilöt.


      • jepjep
        millanen kirjoitti:

        pentusakki tällä palstalla hilluu.Dna on paska niin se on paska.Tosiasia ei siitä miksikään himmene.Olen vitun kyllästynyt tähän liittymään ja aion perua ja vaihtaa heti huomenna.Repikää perseenne teinipösilöt.

        Kyllä tähän maailmaan vaahtoamista mahtuu. Dna ei yhtään sen paskempi kuin mikään muukaan operaattori. Paskat löytyvät likimain aina käyttäjän housuista.


      • jepjep

        Ja vertailtu, ei nämä laajakaista hommat tästä kuule kummene. Ainakin meillä täällä Hämeessä Dna palvelee loistavasti joka suhteessa. Asennukset hoituvat vieraallakin alueella hyvin ja nopeasti (2 vko), laskutus sekä hinnat ovat kohdallaan. Sukulaisilla ja ystävillä joille olen Dna:ta suositellut ja jotka ovat sen hankkineet (6), niin kaikilla se on toiminut ihan ok.
        Ja kun on tullut seurattua tätä valittajien armeijaa ja heidän ongelmiaan ei voi tulla kuin yhteen johtopäätökseen: ei itse osata ja kone on täynnä viruksia; siitä seuraa posketon valitusten ja syytösten vyöry. Ja ihan tarpeettomasti


      • JaniH
        jepjep kirjoitti:

        Ja vertailtu, ei nämä laajakaista hommat tästä kuule kummene. Ainakin meillä täällä Hämeessä Dna palvelee loistavasti joka suhteessa. Asennukset hoituvat vieraallakin alueella hyvin ja nopeasti (2 vko), laskutus sekä hinnat ovat kohdallaan. Sukulaisilla ja ystävillä joille olen Dna:ta suositellut ja jotka ovat sen hankkineet (6), niin kaikilla se on toiminut ihan ok.
        Ja kun on tullut seurattua tätä valittajien armeijaa ja heidän ongelmiaan ei voi tulla kuin yhteen johtopäätökseen: ei itse osata ja kone on täynnä viruksia; siitä seuraa posketon valitusten ja syytösten vyöry. Ja ihan tarpeettomasti

        Itselläni on ollut Aurian (Sonera) ja Lännen puhelimen (DNA) laajakaistat ja molemmat on toimineet melkolailla kiitettävästi. Auria oli reilun puoli vuotta ja sinä aikana oli yhden kerran nettiyhteys poikki pari tuntia. Tämä DNA:n netti on ollut nyt reilun 1,5 vuotta ja muistaakseni pätköksiä on ollut 2 joidenkin huoltotöiden takia, muuten on ollut yhteys auki yötäpäivää.
        Molemmat näistä toimii windowsseissa ihan perusasetuksilla eli mitään ihmeempää säätöä ei ole tarvinnut tehdä modeemeihin tai koneisiin, tämä DNA toimi myös linuxissa ihan perusasetuksilla, soneraa taas en kokeillut linuxissa. Tutuille mitä olen säädellyt laajakaistoja niin DNA:n kanssa ei ole ollut koskaan minkäänlaista ongelmaa mutta Elisan liittymän kanssa tappelin muutaman tunnin ennenkuin se alkoi toimimaan suunnilleen laillisesti... Sen jälkeen siinäkään ei ole ollut vissiin mitään moittimista, ainakaan ei ole kaveri valitellut ettei olisi toiminut...
        Avausajat olivat muistaakseni Aurialla 4 viikkoa, Lännen puhelimella noin 3 viikkoa ja kaverilla meni Elisalla 6-7 viikkoa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1339
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe