Suunnitelmissa siintää hirsimökki. "Oikean" hirren valmistajista suosituksia ja kokemuksia kaipailen. Ja jotain sen verran isoa puljua, että saisi samasta paikasta kaikki puuosat. Hirren paksuutta en ole vielä päättänyt, joku sellainen missä tarkenisi satunnaisesti myös talvella.
Hirsimökki (suosituksia)
mökki maalle
1930075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
siinä tarkenee satunnaisesti talvellakin.
kiva, jos joku kertoisi niitä kunnon vaihtoehtoja.
Kysymys kuuluu ns. FAQ-sarjaan, eli haku käyttöön ja selailemaan.
tuottavansa just saman laatuista hirsitaloa ja mökkiä kuin muutkin. Sillä erolla vain,että heidän hintansa on 70 % halvempi kuin muilla.
"Sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan"
olla provo!!!!
Tilasin Kontiolta mökin, ja pystytys porukalta joka tekee Kontiota. Hyvä tuli, vaikka työmaa oli hankala. Saari tontti, 15 m järven yläpuolella pilariperustus, jyrkkä kallioprofiili, aggregaatti sähkö ja helmikuu. Toimituksessa oli vähän virheitä mutta nokkamies soitti tehtaalle ja satamaan toimitettiin uusi kuorma. Talvipystytys on minun mielestä hyvä koska maasto ei kärsi. Urakka kesti 4 vk jonka jälkeen minulle luovutettiin avaimet. Nokkamies kävi vielä vuoden päästä katsomassa että onko kaikki hyvin, niin että perävalot näkyivät kauas ;-)
kuin samanlainen Ultimate-Rosendahlilla, joka tekee aivan samanlaista,samanmerkkisellä koneella kun Kontiokin?
En tiedä, koska minulla ei ole sinun piirrustukset. Eiköhän alkuperäinen kysyjä voi pyytää tarjousta ja ihmetellä sitten mikä on kokonaisedullisin tapa toteuttaa hanketta. Henkilökohtaisesti pidän muita asiota arvossa kuin pelkkä hinta kuten, aikataulut, vaivattomuus, myyjän ja ostajan yksimielisyys tavaran laadusta, toimittajan vakavaraisuus. Minun hankkeeni oli haastava kun tuuli pääsee 27km tuulemaan suoraan "nenään", mutta halusin näköalan, ja sen mukaan jouduttiin muuttamaan ikkunapuitten rakennetta ettei vesi tule sisään. Loppukaneetti on kuitenkin se että olen tyytyväinen Kontiooon ja kun muut ovat tyytyväsisiä muihin mökkeihin niin mitä on sen hienompaa kuin kesä/talviloma ilman että harmittaa.
Itse otin finntree nimisestä firmasta kaikki tarvikkeet.
Halpaa täytyy olla kun protestilistalla olen nähnyt sen firman?
Mulla ainakin kaikki oli sovitulla tavalla toimitettu ja hinta oli ok.
Protestilistallehan sitä joutuu itsekukin mökkinikkari joskus kun asiakkaat jättää tilauksiaan maksamatta. Varsinkin kun tekee pienellä katteella,niin jää omat laskut pakostakin maksamatta.
Paljonko halvempi oli kun muut?
Riippuu niin paketin laajuudesta.Otin paketin johon kuului veistetty kehikko,rantasauna ja tuppilaudat. Firma asensi haluamaan paikkaan kehikon salvettuna ja itse tein loppuun hommat.
Kaikki puutavara, ovet, ikkunat, ym. ym.
Muiden toimittajien pakettiin ne tais kuulua?
Tuliko halavemmaksi ostaa puutavara K-Raudan hyllystä muutaman laudan pakkauksis muoviin käärittynä?
Epäilen.
Erlund-houselta saat parhaan hinta-laatu suhteen
mökin soita edustajalle 040-7004433 valitaan sinulle
sopiva vaihtoehto mallistosta.OTA IHMEESSÄ YHTEYS
Lapponiahouse ei kyennyt toimittamaan kunnon hirsiä. Ne kai tulevat joltakin toiselta firmalta. Tuttavani sai tilauksessaan tavaraa, joka on kaukana laadukkaasta puutavarasta. Katsele markkinaosuuksien kärkipään toimittajia, niin lienet varmemmalla pohjalla.
Kato Finwoodin sivut, tekevät pienellä porukalla edullisia malleja jos ei tarvi muunnella,on kokemusta ostin sieltä kaksi, toisen rakensin ite ja toisen teki kirvesmiehet, kilpailutin kolme joita en viitsi mainita, hyvä tuli nälkämaan mökistä
Paljon tietoa ja kuvia eri malleista http://www.HIRSIMOKKI.INFO