TUI konserniin (myös mm. Finnmatkat) kuuluva iso tanskalainen matkanjärjestäjä Star Tour on allekirjoittanut ensi talvikaudeksi charter-sopimuksen SAS:n kanssa aiemmin käyttämänsä Sterlingin sijasta. Kyse on merkittävästä sopimuksesta ja isosta menetyksestä Sterlingille. Charterlentojen osuus Sterlingin liikevaihdosta on ollut neljännes. Siis jälleen lisää ongelmia Sterlingille.
http://www.travelnews.se/nyheter.asp?version=31320
http://www.travelnews.se/nyheter.asp?version=31320
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.svenskamagasinet.nu/article.183.html
Se on muuten islantilainen FL Group joka omistaa Sterlingin tammíkuusta lähtien.
Islantilaiset isännät suunnittelevat Sterling lentoja USA:n, Etelä Afrikkaaan ja Aasiaan.
Kauppa vahvitsetaan kuitenkin vasta 25pv huhtikuuta.
Joten ei ihme että Sterlingillä on ollut "pyörremyrsky" viime aikoina.
http://www.dagensps.se/article.aspx?articleID=9237&categID=0
Sterling vähentää charttereiden määrää tietoisesti, kasvattaakseen reittilentojen määrää...
charterit ovat lentoyhtiöille yleensä hyvin kannattavaa toimintaa, koska koko kone myydään matkanjärjstäjälle. Oma riski on todella pieni.
Ei ole välttämättä kovin järkevää luopua chartereista vapaaehtoisesti. Ainakaan Tanskassa ja Ruotsissa Sterlingin mahdollisuudet lisätä reittejään ovat aika rajalliset. Kilpailu on todella veristä.
Sitä paitsi sekä Ryanair että Easyjet suunnittelevat mittavia lajennuksia toimintoihinsa Tanskassa. Ryanair aloittaa todennäköisesti lennot Kööpenhaminan Kastrupin kentältä useaan kohteeseen. Kastrupista tulee mahdollisesti Ryanairin hubi Tanskassa. Neuvotelut ovat parhaillaan käynnissä. Syy molempien johtavien halpalentoyhtiöiden kiinnostukseen Tanskaa kohtaan on se, että Tanskan valtio on hiljattain päättänyt poistaa käytössä olleen ylimääräisen lentoveron ja ne katsovat, että pystyvät nyt toimimaan halvoilla hinnoillaan kannattavasti Tanskassa. Molempien yhtiöiden tarjonta Tanskassa on ollut tähän asti vaatimatonta. Ryanair lentää Tanskansta vain Lontooseen ja Easyjet Lontooseen ja Berliiniin.
Myös Finnairin omistamalla FlyNordicilla on aikeita lisätä halpalentojaan Kööpenhaminasta.
vähentäneet charterilla lennot. Syystä että porukoita kiinnostanut "räätälöidä" matkansa iste.
Charterlennot ovat myyneet jo kauan pelkkiä "lentotuoleja", niin huono on charterlentojen kysyntä ollut.
Saas nyt nähdä miten nämä islantilaiset herrat selviää Sterlingin maineen kanssa, sillä Sterlingillä on ollut hyvä maine Ruotsissa ja paljon lähtöjä.